Stephen King – Nezbytné věci

Myslíte si, že máte všechno, nač jsi jen vzpomenete? Opravdu Vám nic nechybí? Podle mne se mýlíte, určitě je na světě věc, bez které nemůžete být, ale zatím o ní nevíte. Nevěříte? Pak zkuste zajít do toho nového obchodu Nezbytné věci. Mají tam nač jsi jen vzpomenete. A cena? Hmmmm, celkem normální, na nákup Vám bude stačit pár dolarů a …… Vaše DUŠE.

Že je Stephen King mistrovský vypravěč a geniální konstruktér originálních příběhů, nemusím snad připomínat. Však si mnozí z vás vzpomenou na takové skvosty jako jsou TO, Zelené míle, Řbitov zviřátek, Prokletí Salemu a mnoho dalších, jejichž valná většina se dočkala i zfilmování.
King je prostě bez debat mistrem moderního hororu, o čemž nejsem přesvědčen jen já, ale i další milióny čtenářů na celém světě.

Kniha Nezbytné věci vyšla v originále v roce 1991, což ukazuje, že se nejedná o žádnou novinku, ale nám to přece vůbec nevadí.

Kniha nás přivádí do malého amerického městečka Castle Rock, tolik typického Kingovým hororům. Přicházíme právě v době, kdy nánosy nudy a maloměstského stereotypu rozvíří pro místní obyvatele veliká zpráva : ve městě byl otevřen nový obchod. Všichni jsou samozřejmě zvědaví a nadržení, až se setkají s majitelem a přinesou mu jablkový koláč na přivítanou, a název obchodu je v tom jen povzbuzuje. Zní totiž Nezbytné věci. Co tam asi budou prodávat? Přesně tohle zní v hlavě snad každého obyvatele městečka.
A pak přišel ten DEN. DEN, kdy se na dveřích obchodu objevila cedule s nápisem OTEVŘENO. DEN, který by se klidně mohl zaškrtnout v kalendáři jako Začátek konce. Proč konce, říkáte si a určitě by si to říkali i obyvatelé městečka na prvních sto stránkách. Vysvětlení je hned po ruce. Ten, kdo si v obchodě něco koupí, nezaplatí jen penězi ale také činy. Tak, tak, druhá část ceny zboží totiž je, udělat takový malý “žertík” jinému obyvatele městečka. “Žertíky” se zprvu nezdají nijak zvlášť nebezpečné, ale časem to ve městě začne pod povrchem nudy a stereotypu pořádně vřít.
K prvnímu pořádnému výbuchu dojde jednoho dne, kdy se dvě ženy uprostřed bílého dne na ulici navzájem probodají kuchyňskými noži. To už ale do hry přichází místní šerif, aby zjistil, že před sebou nemá vůbec jednoduchý případ. A zatímco hledá, co je příčinou tohoto krvavého střetu, násilí ve městečku roste mocninou řadou.

Kniha nemá nijak moc zvratů v ději. Vše se pomalu ale jistě blíží ke krvavému střetu obyvatel městečka, ať už šerif dělá cokoliv.
Autora chválím za skvěle zvládnuté charaktery hrdinů, ať už kladných či záporných. Každý z nich v sobě nosí takovou malou noční můru, která se při troše snaze dokáže proměnit v šílenou paranoiu.
Trochu mě zklamala závěrečná bitva hrdinů z hlavním Záporňákem. Ne že by byla špatná, ale znalci Kingova díla mi určitě dají za pravdu, že Stephen má na víc. Proto jsem také závěrečné bodové ohodnocení stáhnul z 8/10 na 7/10. Pokud ale patříte mezi skupinu čtenářů Kingem nepoznamenaných, pak berte v potaz můj původní verdikt.

Co říci závěrem? Vřele tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádi Kingovy příběhy, ale i těm, jenž si rádi posedí nad originálním příběhem, kde se spojuje horor s reáliemi maloměstského amerického života.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď