Terry Brooks – Shannarova píseň přání

Třetí pokračování série Shannara.

No, zrovna se mi nechtělo do čtení dalšího pokračování Shannary. Přesto jsem se přemohl a začal číst. To, co se bude zhruba dít, se dozvídáme na prvních třiceti stránkách. Allanon totiž po létech zavítal do Stinného dolu, aby vyhledal další potomky Jerleho Shannary. Tentokrát se vše bude točit okolo dvou dětech Wila a Eretrie: Brin a Jaira. Je dvacet let po Wilově dobrodružství a sedmdesát po Sheově a zase Čtyřzemí ohrožují strašlivé síly. Protentokrát je to kniha Ildatch – magická kniha, kterou studoval např. Brona, když se z něho stal Černý mág. Nyní knihu používají další bytosti (či spíše kniha používá je) a tak se Allanon snaží vymítit zlo od kořenů – zničit ji. Kniha je však daleko ve Východní zemi chráněna zlými silami. A jak může pomoci Brin?

        “… Když [Wil] použil elfí kouzlo, změnil se – to věděl už tehdy, i když neměl tušení, jakou změnu to vlastně prodělal. Teprve když se narodila Brin a pak Jair, bylo jasné, co se přihodilo. Změna vyvolaná kouzlem se neprojevila na Wilu Ohmsfordovi, leč na jeho dětech. Právě ony měli na sobě viditelné účinky tohoto kouzla. Jeho děti a možná i generace Ohmsfordů, které se teprve narodí, si s sebou ponesou kouzlo písně přání.
Brin tomu sama začala říkat píseň přání. Přej si to, zazpívej to a máš to. Takhle jí to připadalo, když poprvé zjistila, že má tu moc. Brzy přišla na to, že svou písní může ovlivnit chování všeho živého. Dokázala proměnit barvu listí starého javoru. Dokázala uchlácholit rozezleného psa…”

        Takže další zápletka do dalšího příběhu. Jak jste jistě postřehli, tentokrát je všechno originální a Brooks už Tolkiena nechává poklidně spát. Hmm, to je dobře…

        Allanon se však mýlí (!!) a protože mu Brin bezmezně věří, řítí se oba do náruče smrti. Brin přemluví ještě Rona Leaha a ve třech vyrazí na dlouhou cestu. Jair zatím zůstává doma, ale už brzy začíná být ve Stinném dole husto. Nakonec raději uteče, pronásledován skřetím stopařem Slanterem. Ten Jaira chytí a odnese k tlupě skřetů. Jak se tak táhnou směrem na východ, potkají zajímavou postavu – říká se mu Garet Jax, Pán zbraní. Aniž by kdokoliv tušil proč, Garet skřety pomlátí a Jaira se ujme. Jediného Slantera se Garetův neopodstatněný hněv nedotkne a brzy se ukáže, že Slanter je dobrý chlapík a byl v tom nevinně. Jair ho přemluví a vyrazí ve třech. Ale kam? To je jedno, protože brzy potkají Krále Stříbrné řeky a hned budou mít jasno. Musí zachránit Brin a Allanona. Dorazí do Posledního přístavu a sestaví klasickou družinu. Přidá se k nim Elb Foraker – trpaslík, Helt z Truborohu a Edain Elessedil, potomek Eventýna. Mezitím Allanon, Brin a Rone zničí Paranor (!!) a velmi brzy jeden z této trojce umírá. Pak kniha nabírá na obrátkách a zatímco jste se doposavad jenom nudili, nyní se začnete opravdu bavit!

        Kdyby si stejnou kvalitu zachovaly i další romány, maslím, že by to bylo v pohodě. Osobně však nejsem ještě rozhodnut, zda budu další drahé knihy kupovat. Jestliže tahle trilogie měla být tím nejlepším, tak se mi do toho moc nechce. A jak se rozhodnete vy?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Je samozrejme, ze casem je cena knihy stale vyhodnejsi a vyhodnejsi, ovsem kdyz jsem psal tuto recenzi, byly to nekrestanske penize za knihu :o)

  2. hledám..
    nevíte kde by se daly stáhnout další knihy Shannara?? jeda se mi dostala na chvylku do ruk, ale nestihl jsem ji přešíst.. mám přečtené : píseň přání i meč a taky elfíny.. Vým že by měli být min další tři.. Dík

Zveřejnit odpověď