Terry Goodkind – První čarodějovo pravidlo 1

První díl megaságy s podtitulem Zlověstný mág.

        Terry Goodkind je autor románu První čarodějovo pravidlo, první díl se jmenuje Zlověstný mág a Meč pravdy je jen taková machrovinka. Už je vám to jasný? Ale bůhví co to znamená. Osvětlit se vám to pokusí noticka na konci ale to s jasností věšteb starověké Pýthie a to ještě s příšernou hrubajznou, která vskutku ukáže s kým máte tu čest. Ano, jsou to ty knihy And classic, přeloženo Á klasika. Když tohle vidím, říkám si Á dopr…(And shit…) Ne že bych měl něco proti tomuto nakladatelství, s vyjímkou brokovnice v levý a bejzbolky v pravý ruce vlastně nic, ale stejně. Oh shit.

        Co k příběhu. Hlavní hrdina, originálně sirotek, který chce pomstít smrt svého otce, je vybaven hromádkou špatných vlastností (na můj vkus moc malou). Když zachrání mladou dívku ze spárů čtveřice zabijáků, originálně pojmenovaných “komando”, akorát Šwajcik jaksi schází. Toho má asi nahradit hlavní hrdina Richard se svými “vztekem ztvrdlými svaly” (poučení: vždy se přidávejte na stranu “ztvrdlých svalů”). Tak tento černovlasý Mirek Dušín vyklepe holýma rukama čtveřici zabijáků (jeden jim podobný o pár stránek dál vyvraždí hospodu plnou nabušených zálesáků) Samozřejmě ne bez pomoci té dívky, která asi nebude jen tak obyčejná. Takže Richard a dívka která se jmenuje Kahlan po menších, blíže nevysvětlených a nedořešených patáliích s Richardovým bratrem Michaelem dorazí k staříkovi jménem Zedd a s ním a hraničářem Slídičem se vydávají na cestu. Richard je jakoby mimochodem ustanoven Hledačem pravdy a vybaven Mečem pravdy s blíže nespecifikovanou mocí. Pak také zjistíme, že do hry vstoupily Tři schránky Ordenu a máme zápletku jak vyshitou. Hlavním nepřítelem je Darken Rahl, který si za úkol zvolil…chvíle napětí…ovládnout svět. Originalita sama.

        Nesmím být tak ironický a kritický. Oni by se mohli zlobit. Oni by se zlobili. a já je nechci rozzlobit, protože pak to bolí. Hodně. Já jsem vlastně tak úplně nemluvil pravdu. To, že příběh je vcelku primitivní a průhledný, takže o nějakém napětí nemůže být řeč, nebrání tomu, že u této knihy přece jenom převládají klady nad zápory. Klady jako klády. První kláda jsou nápady, které nijak nesouvisí se základní dějovou linií. A to např.: magická skála, ochrana kostmi, obřady bahenního lidu nebo vychytané stvůry typu dlouhoocasý gar a jeho mouchy (to, že má dlouhý ocas neznamená, že je nějak zvláště přitažlivý…to já už jsem přitažlivější… Pro případné zájemkyně: xxx-foto nutné!) Druhá kláda: Styl. Je to čtivé, i když to není akční. Nečekejte nějaké rýpačky ve střevech, to spíš se budete rýpat v komplexech hlavních hrdinů. Čtivé to je i když to není ani napínavé. Ale prostě se to dobře čte (i když překladatel dělal co mohl…) Třetí kláda: Psychologie postav. HUH. Goodkind se totiž vyžívá v tom, když vám před očima rozpitvává nedostatky všech hlavních hrdinů, včetně Dušína Richarda. I Rahl má jakýsi “lidský rozměr” ve skutečnosti mě připadal spíš jako zakomplexovaný vůdce lidu. Jeho vysněný režim mi slabě připomínal komunismus a i v jiných situacích je parafráze více než jasná. A čtvrtou kládou je humor. Není tak nápaditý a úsměvný jako Eddingsův ani tak slzy deroucí a bránici trhající jako Prachettův. Ale některé situace a postavy vás zaručeně rozesmějí.

        Sečteme-li klády i závory, přičteme-li podprůměrný překlad, dobrou obálku a vydělíme-li proměnou x (x=a+3bc-a 23) výjde nám jednoduchý výsledek:

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Super
  Je to první kniha, kterou jsem od autora četl. Má velice dobrý příběh, který udržuje čtenáře v napětí. Když už si myslíte, že je vše rozuzleno, tak vyvstanou další okolnosti, které zápletku zamotají. Hojně se objevuje magie, což je pro mě nědílná součást dobré fantasy. Mé hodnocení je 8/10 (a to není málo, protože na 10/10 mají ode mě nárok tak 2-3 knihy, zatím se mi takové nedostaly do ruky, a 9/10 dám jen zřídka). ALE!!! Nemile mě ovšem překvapila kvalita výtisku, protože po přečtení zhruba 40 stran se mi kniha rozpadla v ruce a také překlad byl slabší. Na základě posledních dvou skutečností, ač nerad, ponižuji známku na 7/10.

 2. bezva
  Já jsem sice ještě knihu nepřečetl celou (jsem asi v první polovině) a zatím se mi jeví velice kladně. Občas mi příjde trochu srandovní to neustálé omlouvání hlavních hrdinů 🙂 , příběh opravdu originální není, ale jeho zpracování má svoje kouzlo. O kvalitě překladu nevím, čtu to v originále. Takže konečný verdikt 8/10 (kdybych změnil názor až to dočtu tak jsem to doplním). A jen tak mimochodem, kdo proboha psal tuhle recenzi?? Snaha být vtipný za každou cenu je tu opravdu znát a kdybych tuhle knihu nezačal číst dřív, tak by mě od čtení tato recenze jistě hned odradila. Trapné..

 3. tak tenhle pan recenzista je docela..zakomplexovanej chlapecek..me ta knizka dost libila a to uz sem precetl dost fantasy abych to mohl posuzovat..tedka uz ctu 4 dil a chystam se na 5 je to vyborna saga a hlavne druhej dil od pulky sem to cetl jednim dechem..takze konecny verdikt je..prvni dil tak 6,8/10 ale urcite si pucte dalsi protoze ty dalsi dili za to stoji..

 4. OMg
  knížku se chystám koupit,a naštěstí vím že je prostě dobrá.Ale kdybych o ní nic nevěděla tak by mě tahle odradila.Sorry ale kdo pasl tu recenzi musíí být nic víc než
  ,,debil,,

 5. Debil
  Omg, přečet jsem všech 11knížek této ságy a ta knížka je prostě výborná. Ano najdou se chybičky takže na plný hodnoceni to neni, ale ten příběh je výbornej a neni na něm nic kopírovanýho. První díl se může zdát neoriginální, ale když člověk přečte celou ságu která je nezkutečně komplexní, provázaná a pořád se děj mění a zamotává pozná, že to tak není. Osobně bych hodnotil první díl na 8/10, ale ságu jako takovou 9/10. A ještě bych vytknul českej překlad, každou knížku překládal někdo jinej a je to hrozný různé osoby sou celkem nazývány až 4mi jmény během celé ságy. Nechápu, že překladatelé si dřív nepřečetli předchozí díly než se pustili do překladu.
  Jinak člověk co psal tuhle recenzi se nedá nazvat jinak než DEBIL. Kdybych moh aspon napsat, že je vtipná, ale bohužel mi připadá spíš smutná, protože takovýho zakomplexovanýho člověka je mi fakt líto….

 6. další fanda- 15let
  souhlasím s těmito komentáři…. sám jsem si poslechl všech 23 dílů + pravidlo devítek a první zpovědnici….ted si čtu sám (už 8. díl) abych si osvěžil paměť a čekám na ty poslední 2 díly** third kingdom a severed souls** jen doufám, že je brzy a !!!pořádně!!! přeloží

  ( mimochodem ten recenzista-debil-asi nikdy fantasy nečetl protože ze všech fantasy co sem zatim četl má tahle u mě 10/10)

Zveřejnit odpověď