Terry Goodkind – První čarodějovo pravidlo 2

Druhý díl s podtitulem Tři schránky Ordenu

        Opět dlouhý název. Opět Terry Goodkind. Opět Meč pravdy. Opět První čarodějovo pravidlo. A co změna? Tři schránky Ordenu! Aha, tak to asi bude další díl. (Pozn. V Americe vyšly obě knihy pohromadě jako První čarodějovo pravidlo. Jenže doby jsou zlé a tak proč nenarýžovat za rozdělení kníhy do X-logie – Laser by mohl pohovořit o Věži Zeleného anděla …)

        A pravdě musím popravit (teda: popravdě musím pravit), že tento díl mi VYRAZIL DECH!! Je to jako by vás někdo uspal pomalou ukolébavkou a pak na vás vylil kýbl ledové vody. Ale kýbl dobré vody (znáte to, Goooooooood water)

        Tentokrát sledujeme příběh Richarda Cyphera. Dušína Richarda. A mnoha jeho přátel a nepřátel. Příběh je průhledný, ale má své klady, stějně jako kniha minulá. Jestli jsem u minulého dílu psal, že to jsou klady jako klády, tak teď to jsou klády jako KLÁDY. Každý klad z minulého dílu je zde rozveden do květu. Nejvíce tedy ta psychologie. Rýpeme se v psychice všech zůčastněných, Goodkind nám se sadistickým šklebem předvádí všelijaké typy, zlou-dobrou Šotou počínaje a vychytanou dračicí konče. I jeho jazyk prodělal jistou změnu, zdálo se mi to mnohem čtivější a chvílemi jsem spolucestující v autobuse dováděl k šílenství svým radostným chechotem a kletbami, při kterých by rudly i zaměstnankyně nevěstinců.

        Humor je sporadičtější, ale co mě potěšilo je závěr – Darkena Rahla nevyklepe Conan v závěrečné rychlé smrti… ani v samostatných nájezdech /víte, že jsme Finy zabušili do ledu?/, ale báječnou lstí, za kterou by se nemusel stydět ani MacGyver. Samozřejmě nechybí originální nápady /např. kletba obrazem/, “vědecké definice” magie až po jasné parafráze jako “Palác lidu” nebo ranní motlitba k Otci Rahlovi. Taktéže se přidalo jisté erotično, které bylo v minulém díle jen načrtnuto. Goodkind dokazuje, že sex není jen plození synů nebo sázení stromů. Začněme třeba u mord-sithy zavánějící sadomaso dominami a nakonec třeba pedofilní homosesuál ve službách Darkena Rahla. Nechybí ani znásilnění, prostě vše je jak má být.

        A zase tu máme závěr. Není potřeba žádné složité rovnice, ani ubohý překlad a další chybičky mi nezabrání dát tomuto dílu skvělých

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Jak si koupit?
  článek je výborný,nemohu si stěžovat. Chtěl bych pouze vědět, jak si koupím knihy od Terryho? Děkuji předem, tedy pokud někdo odpoví 🙂

 2. Koupit
  Napiš si o knihy do knihkupectví Wales Táborská 42 Praha 4 140 00

 3. Článek je možná výborný,ale o jeho pravdivosti ať si udělá každý vlastní obrázek. Knihu jsem přečet a bohužel musím prohlásit, že větší škvár se mi snad do rukou nedostal. Postavy jsou popsány naprosto uboze a chovají se s tak neuvěřitelnou prostoduchostí, naivitou, stupiditou (další přídavky si raději odpustím), že by se jim jen obtížně hledala obdoba. Příběh samotný nemohu hodnotit, jde o rozsáhlou ságu a já nehodlám v jejím čtení pokračovat, ale popis děje,stejně jako jednotlivé zápletky mi připadají neuvěřitelně kostrbaté a nedůvěryhodné. Popisy prostředí nejsou o mnoho lepší. Jakkoli mám fantasy ságy rád, obávám se, že nevidím jediný důvod, proč hodnotit Meč pravdy lépe než 4/5. Dobře vím, že všichni recenzenti Goodkinda uznávají za úžasného autora, ale Proč?

 4. Hey člověče, …nehodláš pokračovat…no tak to je tvoje chyba člověče !!! A ptaš se proč? …protože to je Mr. GOODKIND !!!!

 5. Recenze
  Kniha naprosto super, ale tahle rádoby vtipná recenze je příšerná (i když recenze na Meč Pravdy je ještě). Jaroslave Radosti Faltusi, jak můžeš timhle stylem psát? To neni fejeton, to je prostě trapný, hlavně o tom hokeji s Finama. A navíc o takovýmhle díle? No jo, možná jenom nemam smysl pro moderní inteligentní humor….:-(

 6. Super
  Jak jak jsem již napsal k prvnímu dílu, super počtení, ale taky špatná kvalita vazby (kniha se mi opět rozpadla v rukách, i když jsem si dával větší pozor) a slabší překlad. Nicméně kvůli promyšlenému finálnímu rozuzlení dávám o 1 vyšší známku než u prvního dílu, tedy 8/10.

 7. Nejlepší stránka na nakupování knih jwww.fantasyplanet.cz

Zveřejnit odpověď