Vertikal – Kosik Rafal

Poláků není nikdy dost. Občas něco vydá Triton. Už sporadicky Mladá fronta a Leonardo. A v edičním plánu Brokilonu by se taky něco našlo. No a pak je tu Laser-books se zavedenou edicí Podíl čítající dvacet svazků. Vlastně dvacet jedna, protože recenzi na knihu Vertikal máte právě před sebou.

Kosik Rafal - VertikalMurk je mladý chlapec plný otázek. Kdo postavil města, která šplhají po lanech k Cíli? Co se nachází v místech, odkud kdysi počala cesta jejich města? Tyto otázky jsou základem bláznivého plánu, který se podaří hrdinovi uskutečnit. Když se při jednom ze střetů měst jeho spoluobyvatelé nakazí zákeřnou nemocí, jsou zbylí usedlíci nakloněni jeho plánu. A tak se začne šít obrovský padák, který má unést celé ocelové město při sestupu dolů. Při dalším střetu měst ostatní obyvatelé opustí umírající město a on se se svou dívkou černovláskou vydávají na cestu za poznáním, za svým Anticílem.

Kosik má cit pro vytváření uzavřených společenství. Nejprve je to omezený spolek lidí obývající vertikální města, kde každý člověk zastupuje nějakou funkci.. Pak je to podvodné město s nepochopitelným rozhodováním absolutistického senátu. Oboje má svoji starobylost, ale přes to všechno – co bylo předtím?

Kosik se vyžívá v popisech technických detailů. Řemenicí a převodů si užijete až až. Je na tom cosi krásného, zkrátka takhle se psala sci-fi dřív. To objevování základních fyzikálních vlastností, které čtenář a protřelý scifista již zná a cítí se nad věcí. Kniha obdržela cenu Nautilus 2006 a jistě to není náhoda. Vždyť cesta za poznáním skutečně připomíná něco verneovského, kdy bylo hrdinům největší překážkou prostředí. Tahle kniha by skutečně mohla vyjadřovat to, jak by působila a vypadala verneovka napsaná dnes.

Uprostřed knihy se objevuje vsuvka s jiným hrdinou a jiným osudem. I tento svět má svoji kulturu a svá tajemství. Vše pak hrdina provazuje s celým příběhem, aby tento svět nepůsobil nepatřičně jako odbočka jinam. Možná vám však toto propojení bude připadat příliš jasné a jednoduché.

Závěr je pak zvláštní. Vše se propojuje. Někomu můžou technická zdůvodnění na konci připadat jako nemístná berlička. Ale konec je i o něčem jiném. Je o šanci pro svět, který se blíží ke svému zenitu, o vědení, jež má být pro ostatní radši zapovězeno.
Jedno je však jisté. Knihu s tak podivným závěrem jste už dlouho nečetli. Jedni závěr odsoudí, druzí jím budou nadšeni. To však nic nezmění na tom, že Vertikal je mezi plejádou polské fantastiky svébytný originál.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No jo. Ale mám doma takových neprečtených knížek a nedokoupených sérií, že bych potřeboval být asi nemocný:o)) abych stíhal číst.

  2. já vám můžu jen knihu doporučit, je to fajn čtení

  3. Tím svým námětem mi to připomíná knihu “Zrcadlový svět”, nebo jak se to jmenovalo. Obří město, které se posouvalo po sérií kolejí za bodem singularity, jelikož jeho blízkost zaručovala dostatek energie.

  4. malik: ovšem dějově a hlavně stylem je to dost jinde. Ta knížka je hodně netypická, nepřekládala se úplně lehce, ale přesto mě docela dost bavilo na ní dělat.

  5. Christopher Priest: Převrácený svět, skvělá kniha, která u nás naprosto propadla.

  6. Ano, připojuji se k MŠ, Převrácený svět je skvělá kniha, a to, že zapadla, naprosto nechápu. A Vertikal?, možná zkusím, to téma nevypadá špatně.

  7. Ano, připojuji se k MŠ, Převrácený svět je skvělá kniha, a to, že zapadla, naprosto nechápu. A Vertikal?, možná zkusím, to téma nevypadá špatně.

Zveřejnit odpověď