Krásky a vetřelci: antologie přecpaná pulpem pojatá ve velkém stylu!

Čtete rádi brakovky a lehké akční texty s lechtivým podtextem? Pak neváhejte a pusťte se do zachraňování vetřelců a likvidace krásek – nebo i naopak, jak je libo. Antologie pulpových povídek z dílen předních českých (a jednoho slovenského) autorů Krásky a vetřelci vás totiž bude náramně bavit!

Do čeho se pustí František Kotleta, to se „promění ve zlato“. Jeho civilní tvář, tedy Leoš Kyša, už coby editor nasbíral řadu úspěchů a ve spojení s Borisem Hokrem s trojicí antologií z cycklu Ve stínu… ukázali, že povídkové antologie už dávno nejsou otloukánky na periferii čtenářského zájmu a mají prodejní potenciál.

Nyní se Leoš Kyša vrací, tentokrát po boku spoluautorky z Epochy, Michaely Merglové, coby spolueditorky a víceméně nováčka v tomto oboru. Společně se vrhají do vod, které jsou vlajkovou lodí Nakladatelství Epocha – lehká, povětšinou akční fantastika plná krve, sexu a slizu. A jak se zdá, v těchto vodách krouží slušná řádka spisovatelských dravců, od kterých byste to třeba ani nečekali.

Hned na počátku musíme říct, že editorské duo odvedlo skvělou práci co se týká výběru jmen i udržení vysoké kvality povídek!

Krásky a vetřelci s obálkou, kterou najdete v běžné distribuci

Kuk na pulp!

Jako první čtenářovo oko spočine na obálce knihy. Papírový přebal je opravdu stylový a má atmosféru brakových sešitů za pár šupů. Nepříliš oblečená kráska z dílny Carlose Valenzuely, chapadla, retro stylizace… Zkrátka, naprosto přesně je navozen TEN pocit, se kterým máte do téhle knihy vstoupit.

Zajímavostí je, že kromě klasického papírového přebalu existují ještě tři verze přebalů s kresbami Dana Černého vydané v limitované edici a s alternativním názvem antologie. Vše, co vám můžeme nabídnout, je poznámka, že byly vydány každý v počtu 100 kusů, a že všechny tři limitované motivy jsou již rozebrány.

Na více než šesti stech stranách se roztahuje šestnáct povídek a také jeden komiks. Najdete zde známá jména spojená s českým pulpem, jména, která máte nejspíše zaškatulkovány na pomezí tohoto žánru, i několik jmen, která překvapí (z různých důvodů). Narazíme také na několik neokoukaných jmen a jednoho zahraničního hosta – tím je tentokrát Peter Jelínek.

A jdeme na to…

Ještě než se dostanete k samotným povídkám, číhá na vás předmluva Martina Fajkuse, tedy člověka nejpovolanějšího co se fantastiky týká. Pro někoho příjemné uvození antologie, pro druhého jen zbytečné zdržení.

Pár stran a je tu Petr Heteša. Je skvělé, že se v pulpové antologii objevuje právě on, protože jeho tvorba je ztělesněním tohoto stylu, a ani v povídce Nezvratný osud nezůstává své pověsti nic dlužen. Baltimore, sex (tentokrát záměrně trochu víc než jindy) a černý humor namíchaný ve čtivém a svižném detektivním koktejlu – Krásky a vetřelci si mohli těžko přát lepší otevírací povídku. Takže i pochvala editorskému duu.

Jméno Petra Heteši bylo příjemným překvapením. Takže jako první se budeme věnovat povídkám, které něčím překvapily.

Velkým překvapením a jedním z vrcholů celé antologie byla povídka Lucie Lukačovičové Nemůže pršet věčně. Autorka využila snad všechna myslitelná pulpová klišé z noirových detektivek i hororových klasik a nabídla perfektně řemeslně zpracovaný příběh. Kráska, zvíře a detektiv – to k sobě dokonale pasuje, ale hlavní je především originální pojetí celého tématu.

Slizka Michaely Merglové vás překvapí od prvních řádků. Cože? Všichni jsme čekali nějakou fantasy, třeba i ze světa Písně oceli, ale sci-fi v mnohém připomínající Vetřelce? Slovy Mistra: „Letos jsem to opravdu nečekal!“ A navíc je to skvěle napsané, má to atmosféru a udělá to dojem. Kráska svádějící nerovný boj s vetřelci je zkrátka stylovka a Michaela Merglová to pořádně roztočila.

A ještě jedno překvapení: Dalibor Vácha a jeho Říkali mu Hurikán. Uznávám, že hodnocení téhle povídky je možná trochu nadsazené, protože jsem přesně ta generace, která zažila revoluci, a díky tomu ocení veskláky a motiv revolty, ale… Vácha má rád historii, a tady si ji s obrovskou dávkou humoru a ironie přiohnul a zamíchal do ní mimozemšťany. S chutí šije do mnoha dobových nešvarů, nebojí se ani peprnějších scén – a objeví se i spousta skutečných historických postav v nečekaných kontextech a situacích. Garantujeme vám, že se budete skvěle bavit!

Nečekaný je v antologii povídek i výskyt komiksu. Scénář Františka Kotlety převedla do komiksové podoby Ailin Tarwari. Příběh sám je vcelku jednoduchý – banda sexy krásek z bombardéru si zastřílí do nacistů (a nacistek, genderová vyváženost je důležitá!) a dojde i na UFO a překvapení na závěr. Kresba je příjemně braková a plná křivek, detailů a ostrých kontur.

Ti, kteří chtějí být objeveni

Dalším miniokruhem budou díla autorů, jejichž jména zatím nejsou příliš známá.

Začněme zahraničním hostem – Peterem Jelínkem, Slovákem, který vydává knihy spíš v menších nákladech a víceméně pro svoji potěchu než pro komerční úspěch. Krvavý stojí především na námětu, a garantujeme vám, že podobně ujetou fantasy s překvapivou pointou jste ještě nečetli! A ještě pro úplnost: povídka je v češtině.

Neokoukaným jménem je i Martin Paytok, který nedávno vydal svůj první román Prokletí pro všechny. Ten zmiňujeme záměrně, protože povídka Jmenoval se Moše je s ním úzce spjata. Zaujme neobvyklý vyprávěcí postup odvíjející děj ve dvou liniích, a „postava“ prokletého maňáska posedlého démonem. A co se námětu týká: střílení nacistů je pulp jak vyšitý!

Zajímavým jménem je i Sára Vůchová, autorka známá z antologie nových pověstí (nejen) pražských L3g3ndy. V povídce Dostihy a sázky se seznámíte s novinovým portrétistou, který se motá okolo závodů robotů. Námět v knize vcelku vyčnívá, protože jiná sci-fi s podobným vyzněním v antologii není.

Mezi neokoukaná jména můžeme zařadit ještě Judith Random, která svoji povídku Oblázky postavila především na úsměvné a neotřelé pointě, a Alžbětu Bílkovou, bezesporu kvalitní autorku prezentující se doposud především v žánru young adult, tudíž v řadách milovníků pulpu nejspíš ne úplně známou.

Krásky a vetřelci: všechny tři verze limitovaných edic v rukou editorů – Leoše Kyši a Michaely Merglové

Ó, hvězdy zářící

Na závěr jsme si nechali ty nejznámější a nejhvězdnější.

Roman Bureš v povídce Neffi nabízí prequel k trilogii Propast času. Řemeslné zpracování je skvělé, ale po Petru Hetešovi působí text trochu těžkopádně a „líně“.

Jan Kotouč je matadorem české military sci-fi. Xenofil stojí na úsměvném nápadu – člověk snažící se o „velmi blízké setkání třetího druhu“, nebo zkrátka úchyl na emzáky, chcete-li, by se rád sblížil s příslušníky mimozemského druhu, dravými a žravými burany. Humor, nadsázka i trocha akce – to vše ústí ve velmi zábavnou povídku.

Dan Černý je bezesporu hvězdou – ale především v oblasti komiksu. Jeho jméno se mohlo objevit spíše v kolonce překvapení, literární texty příliš nepíše (ale kdo četl jeho Kejdu, ten ví!). On je Dan Černý tak trošku úchyl a lechtivé scény a náznaky mu jdou víceméně samy, a když k tomu přidá masožravé mimozemské slimáky/slizáky, je o zábavu postaráno.

Kristýna Sněgoňová bývá zárukou originálním námětů. Ani tentokrát to není jinak, protože si vypůjčila motiv z Alenky v říši divů a navrch postavy z cyklu Legie, který píše spolu s Františkem Kotletou. A přidala i jednu zcela novou rasu, která rozšíří čtenářům sexuální obzory.

Vilém Koubek naopak zachoval svoji image mistra podivností. Období je akční divočina založená na dlacích, byť hoodně netradičních. A také na zrození, byť také podivném a zběsilém. Tyhle kulisy si zkrátka zamilujete!

Oskar Fuchs je už také renomovaným autorem a milovníkům pulpu zajisté známou tváří. Aprilium je souborem navzájem provázaných epizod, které dávají dohromady souvislý příběh. Bohužel, bezesporu zajímavý vypravěčský postup dost zabíjí pulpovost celého textu, a pokud znáte Fuchsovy přímočaré akčňárny, budete možná mírně zklamaní.

A na závěr František Kotleta. Matka jižních hvězd je návratem Tomáše Koska, výletem do Mexika, který opět ukáže, že známá firma Kosek je magnetem na průšvihy. Kotleta přesně tak, jak ho máte rádi – akce, sex, magie a trocha mrazivého tajemna.

A na závěr zajímavý vzpomínkový doslov Iva Železného o tom, kterak si fantastika v Čechách hledala cesty a cestičky ke čtenářům. Tematicky sice trochu mimo, ale velice zajímavé počtení!

Co říkáme a neříkáme

Pokud si říkáte, že o povídkách jako takových nebylo příliš řečeno, byl to záměr. Snažili jsme se nespoilerovat, protože to pravé kouzlo spočívá v objevování a vychutnávání si.

Co však musíme vyzdvihnout je skvělá práce editorů. Nemohlo být jednoduché seřadit sedmnáct kusů tak, aby se vzájemně netloukly. Komiks je navíc vložen v polovině a tvoří pomyslný předěl obou polovin celé knihy.

Je s podivem, že se podařilo udržet i řemeslnou kvalitu – v tomto ohledu v knize nejsou „slabší kusy“. Námět a jednotlivé povídky už jsou víceméně o tom, jak čtenáři individuálně sednou, ale v hojném počtu děl si zaručeně vybere každý.

Epocha opět ukázala, že dělat velké antologie umí, a že dokáže udržet kvalitu, aby se lidé k těmto „špalkům“ vraceli s důvěrou. Argument, že fanoušci si to stejně koupí kvůli jménům headlinerů na obálce, sice mohou být pravdivé, ale tahle přehlídka pulpu je plná zajímavých textů a rozhodně by byla škoda dát šanci jen svému oblíbenci či oblíbencům. A pokud jen chcete prostřednictvím lehkých textů, ze kterých odkapává krev, sliz a vyčuhují monstra lidská i nelidská, nakouknout do světa českých autorů brakové fantastiky, pak jsou Krásky a vetřelci vstupní branou otevřenou dokořán.

Michaela Merglová a Leoš Kyša začali svoji editorskou spolupráci ve velkém stylu. Nezbývá než doufat, že si ji v budoucnosti opět zopakují!

Leoš Kyša a Michaela Merglová (editoři): Krásky a vetřelci – Pulp Stories

Vydala: Epocha, 2021

Obálka: Carlos Valenzuela

Počet stran: 600

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď