Kyselé bonbony: Vyhýbejte se bonbónům neznámých značek a vřeštícím dětem

Edice Zrnka temnoty nakladatelství Golden Dog nabízí od roku 2021 milovníkům hororu kratší texty domácích i zahraničních autorů. Čtvrtým z těch, jejichž jméno v našich luzích a hájích nejspíš doposud nikdo neznal, je americký spisovatel irského původu Kealan Patrick Burke s jeho Kyselými bonbony.

Přitom jde o autora nanejvýš plodného. Mezi jeho díla patří například romány The Hides (nominace na Bram Stoker Award), novely The Turtle Boy (vítěz Bram Stoker Award, 2004) a Vessels či sbírky Ravenous Ghosts, The Number 121 to Pennsylvania & Others, Theater Macabre a The Novellas. Jeho jméno se objevilo v řadě publikací, například Postscripts, Cemetery Dance, Grave Tales. Burke také vydal antologie: Taverns of the Dead (oceněnou hvězdičkou v Publishers Weekly), Brimstone Turnpike, Quietly Now: Granta (nominace na International Horror Guild Award, 2004), charitativní antologii Tales from the Gorezone a Night Visions 12. Nakladatelství Golden Dog nám však v překladu Martina Štefka přináší jeho kratší novelu Sour Candy tedy Kyselé bonbony.

Phil Pendleton by si dítě nikdy nepořídil. Děti přinášejí jen komplikace. Ostatně kvůli tomuto svému životnímu postoji Phil pozbyl už nejednu ze svých životních partnerek. Teď žije pohodlný život s milující a pohodovou Lori, která má k dětem stejný vztah jako on. A přesto se náhle, vlastně během jednoho dopoledne, stane z Phila otec samoživitel. Stačila k tomu jedna návštěva nákupního centra, při níž mu do života vstoupil chlapec Adam. A že Adam není obyčejné dítě, to Phil zjistí velice záhy. Jenže jak se kukaččího mláděte co nejrychleji a nejefektivněji zbavit?

Burke ve svém kratičkém příběhu variuje poměrně ohrané téma démonského dítěte sužujícího nebohé dospělé, přitom na to jde vlastně docela inovátorsky. V rychlém sledu čtenář seznamuje s hlavním hrdinou, aby mu záhy za poměrně dost obskurních a originálně vymyšlených okolností autor přivedl do života malého Adama, který není ani zdaleka tím, čím by se mohl na první pohled zdát. Pendlton je sice bankovní úředník, ale není to žádné ořezávátko, takže se přes kratičké stádium popírání přenese rychle k tomu jak se efektivně s potvorou ve svém domě vypořádat. Na ploše 94 stran tak rozjíždí Burke mysteriózně hororový příběh s několika překvapivými zvraty, který zaujme svým zajímavým přístupem k prastarým božstvům a irským strašidlům.

Příjemnou jednohubku zdobí znepokojivá obálka grafického mága Michala Březiny.

Za mě rozhodně uspokojivý příspěvek do edice Zrnka temnoty. Neboli Burke zaujal, přihoďte ještě něco delšího, v portfoliu má knih dost a dost.

Kealan Patrick Burke: Kyselé bonbony

Edice: Zrnka temnoty (7.)

Vydáno: 2022, Golden Dog

Překlad: Martin Štefko
Počet stran: 96
Cena: 179 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď