Halo: proti proudu času do nelítostné vesmírné války

Videoherní military sci-fi série Halo je fenomén, jenž baví všechny nadšené hráče, kteří holdují vesmírným aliancím, nelítostným bitvám, intrikám a taktizování. Není proto divu, že netrvalo dlouho a z tohoto barvitého světa začaly vycházet nové příběhy v podobě románů a povídek.

unnamed

U nás vydává knihy s nezaměnitelným Halo logem na obálce nakladatelství FANTOM Print (www.fantomprint.cz), které českým a slovenským čtenářům představilo dosud sedm titulů: volně provázanou trilogii Zkáza Cíle, Potopa, První úder, samostatné romány Duchové Onyxu, Kontakt u Dožínek, Coleův protokol a antologii Evoluce. Osmý svazek v řadě, Zlomený kruh, právě vychází.

Na rozdíl od předchozích knih ale nepopisuje odvěký boj lidstva proti agresivní mimozemské rase zvané Smečka, nýbrž se vrací proti proudu času, aby vysvětlil, jak se tohle lidem nepřátelské uskupení dalo dohromady. Protože než vznikla Smečka, vesmírem otřásal konflikt mezi Proroky a Elitáři, kteří soupeřili o artefakty tzv. Předchůdců, vládců galaxie, jejichž říše se rozbila v prachu hvězd.

John Shirley, autor Zlomeného kruhu, to vzal zkrátka od podlahy. A není se co divit, že to byl právě on, vždyť kdysi patřil mezi čelné představitele kyberpunkového hnutí. Tedy literárního směru, který sázel na dravost, akčnost a intenzivní vypravěčský styl. A takový je i jeho příspěvek do série Halo – brutální vesmírné bitvy se v něm misí s chladnými intrikami, hrdinství se rodí z krvavých činů a na pozadí těchto událostí se tvoří dějiny. Dějiny, z nichž vzejde agresor, kterému se bude muset lidstvo postavit, aby ho nepotkal stejný osud jako kdysi rasu Předchůdců…

Stovky let předtím, než v galaxii zuřila válka mezi Smečkou a lidstvem, vypuknul podobný konflikt mezi Proroky a Elitáři, dvěma mimozemskými rasami, které soupeřily o posvátné artefakty mocných Předchůdců, dávno zmizelých vládců galaxie. Přestože nakonec uzavřeli pevnou alianci známou jako Smečka, našli se na obou stranách tací, kteří osudné spojenectví zpochybňovali. Od odštěpené skupinky Elitářů vzdorujících právě založené Smečce…, přes statečného Proroka lapeného v intrikách nové vlády…, po kořeny zrady, která o mnoho let později nenávratně rozdělí Smečku – zatím nevyprávěný příběh o zcela nečekaných hrdinech, kteří se zrodili v říši plné šokujících zrad a nekončících zázraků.

John Shirley

V osmdesátých letech se stal vedle Williama Gibsona a Bruce Sterlinga jedním z nejprogresiv­nějších zástupců hnutí „kyberpunk“. Své drsné, nelítostné a pochmurné vize přetavil do sci-fi a hororových příběhů, za něž je vychvalován nejen čtenáři a kritky, ale za dva z nich získal rovněž prestižní literární ceny (Bram Stoker Award, Horror Guild Award). V posledních letech také svými knihami rozšiřuje oblíbené světy videoherních sérií, jako jsou například BioShock (Rapture, 2011), Watch Dogs (Dark Clouds, 2014) či právě Halo (Zlomený kruh, 2014). Mimo jiné píše i pro televizi a film (kultovní Vrána a jiné).

  • Autor: John Shirley
  • Originální název: Broken Circle
  • Formát: brož., 145×205 mm
  • Počet stran: 256
  • Cena: cca 249 Kč
  • Nakladatel: FANTOM Print (www.fantomprint.cz)
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď