Mág – Ucedník

Mág cást I. – Ucedník Vubec první Feistova kniha odehrávající se v Midkemii. Rozehrává príbeh sirotka Puga, který se víceméne náhodou stává ucnem mága Kulgana. Pug není príliš dobrým ucnem.……

Mág cást I. – Ucedník

Vubec první Feistova kniha odehrávající se v Midkemii. Rozehrává príbeh sirotka Puga, který se víceméne náhodou stává ucnem mága Kulgana. Pug není príliš dobrým ucnem. Magie mu proste nejak nejde. Jednou se mu ale podarí zlikvidovat párek trollu pouze díky svým skrytým magickým vlohám. Dozvídáme se první útržky celkove skvelého systému magie podle Feista. Pug spolu se svým prítelem Tomasem, který je druhým pilírem príbehu, nacházejí lod rozbitou o skaliska poblíž mesta. Pug v jejích útrobách nalézá svitek, který zde zanechal Tsuranský mág. Z lodi se zachrání jeden clen posádky. Knez Tully provede propojení vedomí a událostí vlastní trhlinové války zacínají nabírat na obrátkách. Vévoda Borric má podezrení, že neprátelští Tsurané mapují zemi a chystají se zaútocit. Povolává na radu elfy. Tomas se bláznive zamiluje do elfí královny. Pug pak do princezny Carline. Vévoda Borric spolu s mágem Kulganem, Pugem, Tomasem, princem Aruthou a pár vojáky vyráží do Krondoru žádat o pomoc Západní armády. Cestou jsou napadeni bratrstvem temné stezky. Zacíná zima. Vysílenou družinu nalézá v jeskyni na úpatí hor skupina trpaslíku v cele s Dolganem a jeho syny. Dolgan navrhuje rychlou cestu ne druhou stranu hor – systémem starých chodeb pod nimi. Borric souhlasí. Témer na konci cesty pod horami je družina napadena Zlortem. Témer všichni unikají, Tomas však zustane oddelen od družina a ztrácí se hluboko v dolech. Zbytek družiny štastne vyvázne a vydá se smer Krondor. Trpaslík Dolgan se vrací do dolu, aby hledal Tomase. Nalézá ho v jeskyni spolu se zlatým drakem. Ten Tomase privedl k sobe, aby držel stráž pri jeho umírání. Poprvé se dozvídáme jméno carodeje Macrose. Drak umírá a zanechává mocné dary. Trpaslík obdrží Tholinovo kladivo a Tomas pak tajemnou zbroj s vyobrazením zlatého draka. Díky této zbroji se pomalu mení v poloboha – stává se Valheruem. Pug spolu s vévodou musí na ceste do Krondoru zakotvit u ostrova opleteného legendami – u ostrova Macrose cerného. Pug se s Macrosem setkává. Stále více si uvedomujeme, že Macros tahá za nitky všech událostí. Družina konecne dorazí do Krondoru. Princ z Krondoru jim však na prímý rozkaz krále nemuže poskytnou pomoc. Cestují tedy dál až do královského mesta Rillanonu aby zjistili, že král je šílený. Odmítá jim poskytnout pomoc. Náhlá zpráva o znicení nekolika posádek na západe ho rozruší a dává Borricovi do rukou Západní armády. Pug odjíždí spolu s Borricem do ležení. Pri odvážném pokusu o prozkoumání neprátelského tábora je Pug zajat a pozdeji odveden na domovskou planetu Tsuranu – Kelewan. Z Tomase se mezitím stává bojovník s pohádkovými schopnostmi. Dostává se do Elvandaru a znovu spatrí elfí královnu. Princ Arutha odvážne brání pevnost Crydee a odráží neprátelská vojska. Do príbehu vstupuje i pirát Amos Trask.
Prichází zima. Tsurané se stahují. Tomas prebývá v Elvandaru. Pug je zajatcem a jeho další osud je neznámý.

Kniha je velice zajímavým úvodem do sveta Midkemie. Scény, kdy se Pug ucí carovat a popisuje “ohnivá písmena” se opravdu povedly. Setkáte se tu se všemi bežnými prvky fantasy, nemotorným kouzelníkem pocínaje, pres tajemné magické zbrane/zbroj pokracujíce a drakem konce. Dej se obcas drobátko vlece a zadrhne. Celkove je kniha príjemným poctením, které pripravuje cestu k druhému dílu …

A hodnocení …
Rozpacitých 3/5
R.E. Feist – Mág: Ucedník, vydalo nakladatelství United Fans a.s. v roce 1996, preklad Agáta Kratochvílová

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. 3/5?
    Myslím, že hodnocení 5/5 by bylo lepší. Je to skvělá kniha!

  2. Mág
    Knihu jsem dostala nedávno.Líbila se dost hodně.Prostě je to úžasná kniha.To je můj názor.Souhlasím tak s tím že vyšší hodnocení by bylo výstižnější.

  3. hodnocení mohlo být opravdu vyšší, vždyť uz hodně kritiků se shodlo, že toto je vynikající kniha a s nimi mohu jedine souhlasit.

  4. Bele, taky bych dala víc 🙂 Vždyt se to tak pěkně čte… Měli bychom být rádi za každou pořádnou knihu, než nás totálně přemůže Daniela Steelová :))

  5. vazeni milovnici fantasy a zejmena Feista zakladam stredovekou vesnici/mesto NAPROSTO BEZ CIVILIZACE!!! bude se tam zit jako ve stredoveku….kovar, straze, princ…kazdy si bude moct vydobit sve postaveni podle svych schopnosti. Jedina podminka je, BRAT TO VAZNE. Pokud vas to zaujalo napiste to sem a ja vam dam kontakt.

Zveřejnit odpověď