Neil Gaiman: Hvězdný prach – Romance v říši kouzel

Neuvážené sliby vám můžou zavařit. Tristran Thorn by to měl vědět. Když krásné vesnické dívce slíbí, že jí na důkaz své lásky přinese hvězdu, kterou spolu viděli padat z nebe, zdá se to snadné. Od narození má dar věci nacházet. Jenže hvězda spadla na druhé straně zdi, ve vsi, která se Zeď jmenuje, a kde tato zmíněná překážka stojí od pradávna. Má to svůj důvod. Za ní leží Faerie.

Pohádkový příběh pro dospělé s podtitulem Romance v říši kouzel vyšel poprvé v roce 1997. Napsal ho Neil Gaiman a ilustroval Charles Vess. Nešlo tehdy o pouhý román, ale spíš o příběh s obrazy, který v hardcoveru vydalo DC Comics. Gaiman si nicméně podržel autorská práva k textu a o pár let později ho publikoval jako samostatnou novelu, již bez Vessových ilustrací. Což byla zatracená škoda.

Oživlý román

V roce 2007 natočil Matthew Vaughn stejnojmenný film s Charliem Coxem v roli Tristrana (ve filmu přejmenován na Tristana, původní jméno má to „r“ navíc) a éterickou Claire Danesovou jako spadlou hvězdou Yvaine. I když se povedl, pohyblivé obrázky všechna kouzla Elfie nikdy nezachytí. Ani to nejde. Tam, kde se toulají víly a kam odcházejí na odpočinek staří bohové, moderní technika nesahá. To místo je totiž v lidských hlavách. Teď má tuzemský čtenář díky nakladatelství CREW konečně příležitost vychutnat si Hvězdný prach a divukrásný svět na druhé straně v jeho nejmagičtější podobě, jak vyšel před více než 21 lety. Už bylo na čase.

Než přišel Tolkien

Pravlast elfů je spjatá s folklórem britských ostrovů a Irska stejně pevně, jako je tomu u nás s pohádkami o čertech, princeznách a dracích. Je to místo na pomezí, země věčného letního soumraku, kde je záhodno mluvit pravdu a neříkat na potkání své pravé jméno. Země pevných pravidel, kde je snadné propadnout vlastní svobodou, ale stejně tak se stát králem. Kde jeden krok přes ten nesprávný kořen může znamenat záhubu a kde nezištná pomoc v nesnázích zavazuje na život a na smrt. A taky místo, které strýček Tolkien pro fanoušky fantastiky nenávratně zdevastoval. Legolase, Elronda Půlelfa nebo sličnou lady Galadriel zná dnes každý, ale jejich horkokrevné příbuzné, pro které byl pomíjivý lidský rod po staletí zdrojem zábavy, zlomyslností a taškařic, už dnes skoro nevidno. Ty elfy s mandlovýma očima, kočičími slechy a potřebami, mezi něž přirozeně patří láska a sex. Celý příběh Hvězdného prachu nakonec začne jednou noční avantýrou mezi smrtelníkem a elfkou na kouzelném trhu.

Možná i proto dostali Gaiman s Vessem cenu World Fantasy Award za sandmanovský příběh Sen noci svatojánské. Protože jemně nakoukli do té starší, divoké a skoro zapomenuté Elfie. Následně se do ní znovu vrátili ve třetí z komiksových Knih magie, a naplno oživnout ji nechali právě v Hvězdném prachu.

Z té nejstarší školy

Pokud se snad mezi čtenáři vyskytne někdo, kdo se příběhem Tristrana Thorna a spadlé hvězdy ještě nesetkal a trpí zdáním, že jde o pohádku, dovoluji si ho vyvést z omylu. Co jsem napsal výše, zcela platí. Hvězdný prach je pohádkový příběh pro dospělé, nikoliv pohádka. Se všemi implikacemi, které z toho plynou. Ne každý osud dopadne dobře, teče tu krev, stařeny se sekáčky ostrými jako břitva jsou připraveny nakouknout do útrob vašeho hrudního koše a jednorožci umírají. Gaiman příběh pojal tak, jak by ho napsal současník lorda Dunsanyho nebo Hope Mirrleesové – fantasy z doby před tím, než fantasy jako žánr vůbec vznikla. A podařilo se mu to. Styl jeho vyprávění je zpěvný, až básnicky malebný, ale zároveň věcný. Takový, jaký by pravděpodobně byl, kdyby Hvězdný prach vycházel na konci devatenáctého století jako román na pokračování. Jen o ty ilustrace by tehdy byl chudší.

Jestli ještě váháte, zda si staronová edice, v níž navíc oproti původnímu originálu přibylo pár desítek stránek s Vessovými obrazy a trochou povídání o autorech i od nich, zaslouží vaši pozornost, přestaňte. Jen vstupte dírou ve zdi, nadechněte se vůně cizokrajných květin a začněte snít.

Neil Gaiman: Hvězdný prach (ilustrované vydání)
Překlad: 
Ladislava Vojtková
Ilustrace: Charles Vess
Vydala: Crew 2018
Počet stran: 256
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď