Ohlédnutí: Nesmrtelná klasika Měsíční prach

Málokterá kniha u nás se dočká čtvrtého vydání. Arthur C. Clarke měl to štěstí, že ho cenzura politického zřízení před revolucí přijala za svého, a tak může Měsíční prach číst a koupit už několikátá generace českých fanoušků fantastiky. Laser-books knihu po právu zařadil do edice Mistrovská díla SF a obdařil ji působivou obálkou. Jako vždy ale platí, že se nejvíc počítá to, co je uvnitř knihy.

Měsíční prachMěsíční prach je založen na myšlence, že se na povrchu měsíce ukrývají hluboká moře prachu, po kterých je možné s patřičnou technikou plout takřka jako po vodě. Samo se nabízí, aby v extrémních podmínkách nastala extrémní situace. Pod mořem měsíčního prachu milióny let vznikala plynová bublina, která jako na potvoru praskne ve chvíli, kdy se po povrchu Měsíce prohání výletní člun. Nastává tak klasický katastrofický scénář, kdy se v hloubce moře prachu v relativně malém prostoru ocitá skupina lidí s omezenými zásobami potravin a kyslíku. Boj s časem začíná. Zachránci však nejprve musí ztroskotané vůbec najít, což je v širých prostorách neprozkoumané Luny tvrdý oříšek.

Kouzlo románu spočívá ve víře v rozumové schopnosti člověka. Do vesmíru se dostanou jen výjimeční lidé a tak jsou záchranné operace v harmonii s lidským intelektem a nápaditostí. Vedle této roviny románů se v ztroskotané lodi odehrává příběh uzavřené skupiny lidí, kteří jsou výjimeční minimálně svým finančním bohatstvím. Postupně se odkrývají osudy ztroskotaných a hlavně jejich lidská odolnost čelit nenadále situaci.

Knihu Clarke psal v době, kdy USA se SSSR závodily v dobývání vesmíru, což vysvětluje technický optimismus v rovině kolonizování Měsíce. V tomto ohledu Měsíční prach jako scifi zastarává. Mocnosti za dlouhé roky polevily v choutkách osidlovat vesmír, přesto však působí román uvěřitelně. Člověka při čtení napadá, že kdyby se lidstvo vzepjalo, mohlo by být Clarkovo univerzum reálné. Nebo aspoň tak román působí, což je kouzlo, které je vlastní mnoha spisovatelovým knihám.

Měsíční prach je i po letech výjimečná hard scifi. Titul sice jako scifi zestárl, nezestárl však zas tak moc. Je to jedna z knih, která se bude číst ještě za dlouhé roky. Navíc román obsahuje umírněný šťastný konec. Tady by se nejeden americký filmař mohl učit.

Arthur C. Clarke: Měsíční prach
Vydal: Laser-books, 2015
Obálka: Fred Gambino
Počet stran: 288
Cena: 229 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď