Než dojdete do ráje, musíte projít peklem

Pokud vznikne nějaká silná knižní (a v tomto případě i videoherní) značka, snaží se majitelé práv využít potenciálu na maximum. A to je i případ Metra 2033, dnes již kultovní knižní trilogie Dmitrryho Glukhovského. V českém překladu vychází jedna z nejlepších knih napsaných v rámci projektu Metro Universe 2033 navazující na knižní bestseler s názvem Mramorový ráj – a očekávání jsou vysoká.

Měli jste rádi Metro 2033 a jeho dvě další pokračování? Pak jste možná slyšeli o literárním projektu Metro Universum 2033, v rámci kterého pod vedením a dohledem duchovního otce série autoři ze všech koutů světa přidávají své příběhy zasazené do světa, ve kterém lidské pokolení přežívá chráněno před okolním světem v komplexu moskevského metra. A nyní milovníci kultovního díla mohou konečně ochutnat plody této práce i v češtině!

A takhle si tu žijeme

Hned na počátku máme pro fandy Metra „špatnou“ zprávu. Ačkoliv je Mramorový ráj ze stejného univerza, v legendárním komplexu moskevského metra nezačíná – tam nás totiž zavede cesta hrdinů příběhu až později. Ale žádný strach: užijete si pořádně drsné postapo ze zamořeného okolí Moskvy, kde jedinou možnost přežít skýtá podzemí a na povrchu čeká leda smrt na mnoho nehezkých způsobů.

A k tomu přidáme naopak dobrou zprávu pro všechny ostatní. Na čtení Mramorového ráje stačí mít pouze obecnou povědomost o tom, že svět postihlo něco zlého, a můžete se ponořit do příběhu, Nepotřebujete znát nic z původních knih a i tak si příběh vychutnáte.

Děj začíná v budově vysoké školy kdesi na periferii Moskvy. Škola už dlouho neslouží původnímu účelu. V jejím podzemním komplexu našla útočiště skupina lidí a snaží se zuby nehty přežít. Jako v každé komunitě zde probíhá zákulisní boj o moc, lidé se specializují na to, co umí nejlépe… Jenže to ještě nikdo netuší, že svět venku si najde svoji cestu jak fungující lidskou kolonii zahubit.

Hlavním hrdinou je Sergej, který je pod tíhou okolností se svojí rodinou a skromným doprovodem nucen vyrazit do legendárního moskevského metra. Jedině tam jim mohou pomoci, jedině tam leží cíl cesty za záchranou životů. Cesta je dlouhá a plná nástrah, svět na povrchu nehostinný. Smrt číhá na každém kroku a těch kroků je třeba udělat opravdu mnoho.

Nejdřív mluv, pak střílej

Mramorový ráj je dobrodružnou knihou střiženou podle klasického schématu. Jakmile je skupina na cestě, čeká ji řada dobrodružství a setkání, která určí osud jejich další cesty. V tomhle ohledu je však autor, Sergej Kuzněcov, dost přímočarý chlapík, a tak se jedná vždy o uzavřené minipříběhy – odehraje se co autor zamýšlel a dál se k tomu příliš vracet nebudete. Žádné velké napětí nebo strach o hrdiny se nekoná, v tak malém počtu bohužel čtenář tuší, že si parta poradí.

Prví půlka knihy je v podstatě ukázkou ruského pojetí fantastiky. Pomalejší rozjezd s malým množstvím akce, zato s kupou rozhovorů (mnohdy i ve vypjatých situacích). Hutný a upovídaný, zaměřený především na postavy – tak se Mramorový ráj zpočátku prezentuje. Ježe ve druhé půli značně zrychlí, přidá se i akce a najednou je to přesně ta kniha, kterou si čtenář dokáže spojit s pojmem bestseller.

Mnohý akcemilec si však neuvědomí, že všechno to povídání má účel a odůvodnění. Postupně se totiž ukazuje, že postavy mají zajímavou minulost, bez jejíhož odhalení by příběh příliš nefungoval. Než se dostanete pod kůži klíčovým členům družiny, uplyne pěkných pár stran; a když budete rozumět motivaci a hybatelům toho, co se děje, najednou vše bude dávat mnohem větší smysl a Kuzněcov bude mít prostor k pár překvapením a zajímavým odhalením. Pak už může šlápnout na plyn s akcí.

To nejlepší zůstalo

Dovedu si představit, že skalní fanoušci budou mít problém se zasazením i konceptem příběhu, který je přece jen o lehce odlišný od ladění původní série.  Ale vše je jen otázka očekávání, při troše dobré vůle totiž zjistíte, že duch původní série v knize je, a pořádně silný. Pokud se do příběhu jednou zakousnete, bude vás bavit.

Zároveň si však člověk musí i trochu zaláteřit. Děj je totiž možná až moc přímočarý, stránkový rozsah poměrně nízký, a tak si budete říkat, že když už Kuzněcov udělal dobrý příběh a slušně ho odvyprávěl, mohl přece jen využít možnosti známého univerza mnohem více a trošku si zařádit. Nápady má originální, s atmosférou pracovat umí – možná právě proto, že Mramorový ráj je dobře a čtivě napsaný budete litovat, že je tak krátký.

I přes zřetelný rukopis ruské fantastiky je Mramorový ráj knihou, která vás bude bavit bez ohledu na váš vztah k univerzu Metra 2033. Dobře napsané postavy, postupně zrychlující tempo, zajímavé situace a protivníci ve „světě venku“ a očekávané metro na závěr.

Sergej Kuzněcov: Mramorový ráj

Vydala: Laser, 2020

Překlad: Rudolf Řežábek

Obálka:

Počet stran: 264

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď