Noc a mlha: vyšetřovatelé Čarotvorných služeb na stopě

Píše se rok 1928. Už v té době byla Praha magickým místem. Jenže tentokrát se nebavíme o krásách starobylého města pražského, ale o magii docela jiné: o démonech, nekromantech a dalších jevech, se kterými se musí potýkat příslušníci sboru Čarotvorných služeb.

Jméno ústřední postavy románu Tomáše Bandžucha s názvem Noc a mlha, nekromanta Petra Hankla, může znít některým čtenářům povědomě. Není to totiž poprvé kdy tento „muž na víceméně správné straně magického zákona“ vstoupil na literární scénu – poprvé se tak stalo v povídkovém sborníku Ve jménu republiky. Snad jedinou chybou je fakt, že na další Hanklův příběh se od té doby muselo čekat dlouhých sedm let.

Ve jménu idejí

A protože je opakování matka moudrosti, raději zmíníme ještě jednou, že Noc a mlha je plnohodnotným románem volně navazujícím na předchozí povídkovou sbírku; propojení je především díky společným postavám. Ke čtení však obsah povídek znát nepotřebujete; vše podstatné vyplyne z textu a bude čtenářem pochopeno – to, že Tomáš Bandžuch není příznivcem velkého vysvětlování ,nepředstavuje v tomto případě problém.

Ještě než se ponoříte do samotného příběhu, zaujme zdařilá předmluva Vladimíra Franze, krátké bulvární Pozvání – a jsme u prologu. Ten působí trochu diskutabilně. Celý román je ve své podstatě historická detektivka s výraznými paranormálními prvky – a vzhledem k obsahu prologu můžete mít v pozdějších fázích knihy pocit, že autor vyzradil část pointy předem. Na druhou stranu tkví síla prologu v tom, že čtenáře nechá opatrně vklouznout do některých ústředních témat, která se prolínají celou knihou. A že se bude jednat o pořádně palčivé problémy!

Ale vše pěkně popořadě. Prolog nabízí krátký příběh o tom, kterak padla do rukou velká moc z magického kamene fanatikovi, který jí dokáže stejně tak dobře využít jako potenciálně zneužít. Uprostřed ruin starobylého hradu kdesi ve Švýcarsku se dějí opravdu strašidelné věci…

Zbraně v rukách vypravěče

Děj příběhu zavede čtenáře do Prahy. Pomalu se blíží desáté výročí vzniku Československa, ale pracovníci Čarotvorných služeb mají zcela jiné starosti – bojují s byrokracií. A znáte to: když se lidé v práci cítí nevytíženi, dostávají „geniální“ nápady. Třeba hrabat se ve starých sebevraždách, jestli v nich náhodou nenajdou stopy magie. A co démon nechtěl: podaří se kopnout do vosího hnízda a odhalit případ, u kterého možná nešlo o obyčejnou sebevraždu.

Noc a mlha je paranormální detektivka. V současné době to často znamená, že autor přidá do děje nějaký drobný nadpřirozený prvek, který mu navíc pomůže objasnit nějakou těžko vysvětlitelnou záhadu. V tomto ohledu jde Bandžuch rázně proti proudu – s paranormálními prvky v podobě magie a démonů pracuje už od samého počátku a zcela plánovaně; vymezuje pravidla, aby nadpřirozeno fungovalo pokud možno konzistentně, nevyužívá jej jako deus ex machina. V případě Mlhy a noci nesedí nadpřirozeno tiše v koutku a nečeká na svých pět minut slávy, ale vystrkuje chapadélka pěkně od samého počátku příběhu.

Znamení doby

Nečekejte ale v žádném případě moderní urban fantasy pojetí. Bandžuch coby studovaný historik má totiž dobové reálie v malíčku a nebojí se na čtenáře vytáhnout zbraň opravdu těžkého kalibru: dokonalou dobovou atmosféru. Popisným, líně rozvláčným stylem vyprávění vás autor přenáší do časů minulých, do pražských ulic plných vkusně oblečených gentlemanů s dlouhými plášti a klobouky a upravených elegantních dam. Vyprávění nikam nespěchá, přesto si dokáže udržet vnitřní napětí a ležérní dynamiku. Díky duchu jakési starosvětské elegance s jakou je příběh vyprávěn budete mít pocit, že se nacházíte v černobílém filmu. Ne každému Banžuchův styl sedne, ale na jeho vybroušeném vypravěčském umění to pranic neubírá.

Nemějte ale strach, protože když dojde na akční scény, najednou text sviští jako namazaný a dojem lenivého plynutí je rázem pryč. Obavy nemusíte mít ani z nudy: autor si pro čtenáře přichystal kromě akce i humor, i když občas trochu sladkobolný, ale také pochmurné, temné, místy až hororové scény s mrazivou atmosférou. Jo, když obcujete s démony, nečekejte žádnou velkou legraci.

Autor však není jen studovaným historikem, ale také politologem. Tím pádem je jasné, že v ději nemůže chybět ani politika – a rovnou tneme do velmi citlivých témat. Prvním z nich jsou vzrůstající protižidovské nálady mezi obyvatelstvem; a jak se ukazuje, může tento motiv hrát nakonec dost významnou roli. Kromě toho je zřejmé i soupeření mezi Čechy a Němci a vzájemně napjaté vztahy mezi příslušníky obou národů. V příběhu dostanete šanci setkat se s některými reálnými historickými osobnostmi.

Vždy kvituji s povděkem, když autor dokáže své záliby a znalosti „propašovat“ do textu tak, aby na čtenáře výsledek nepůsobil jako vychloubání co všechno ví a umí.  V tomto případě vše dopadlo na výbornou.

Když se dva perou…

Podtextem děje celé knihy jsou všemožné konflikty, ale jeden vystupuje do popředí poměrně výrazně. Jde o soupeření dvou ústředí Čarotvorných služeb, které spolu téměř sousedí. Do sporu se zamotá také Hankl, byť nedobrovolně…  Ještě pikantnější je celá situace díky tomu, že spor je především na úrovni velitelů a řadoví pracovníci obou poboček spolu nemají problém, mnohdy spíš naopak.

Tím se oslím můstkem dostáváme k postavám. Je trochu škoda, že ústřední hrdina, ačkoliv je nekromant, je po celou dobu příběhu jednoznačně “tím hodným“. I ostatní postavy mají jasnou škatulku a bez problému je dokážete odhadnout už během prvních pár řádků. Na druhou stranu jsou všichni zpracováni uvěřitelně a s jejich chováním nebudete mít problém – vyplývá ze situace a kontextů. Občas udělá zoufalý člověk zoufalou věc, občas se někdo nechá oblafnout nebo zmanipulovat, případně podlehne emocím, ale vždy pochopíte, proč se daná věc stala. Jestliže škatulkování postav není žádný zázrak, pak jejich vnitřní motivace a chování jsou naopak podány na výbornou.

I v rámci celého vyšetřování se pracuje systematicky, uváženě, bez nějakých samoúčelných zvratů. Detektivní složka funguje; možná je příběh trochu nataženější než by mohl být díky některým nepříliš významným dějovým vsuvkám, ale stěžovat si není na co. Onen avizovaný rozvláčnější styl vyprávění těch pár odboček bez problémů unese a čtenář také rád přistoupí na autorovu hru.

V celkovém souhrnu je Noc a mlha velmi příjemné a elegantní čtení. Paranormální detektivka se stopami politického thrilleru je sice lehce rozvláčná, ale když je třeba, umí pěkně šlápnout na plyn. Bandžuch je zkušený vypravěč s citem pro vedení příběhu a mnoha znalostmi, které děj skvěle dotváří. A opět se přesvědčíte o tom, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost.

Tomáš Banžuch: Noc a mlha

Vydal: Straky na vrbě, 2019

Obálka: Jiřina Kmínková

Počet stran: 472

Cena: 290 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. No, prostě doklad toho, že i nejlepší příběhy vznikají na pozadí českých a vůbec středoevropských kulis. Ta doba první třetiny minulého století v našich krajích je navíc nesmírně zajímavá. Takže dost dobrý a snad se dočkáme i třetího dílu …

Zveřejnit odpověď