Přestaňte tančit s papírovými draky, tady se bude střílet!

Česká akční fantastika je, co se týká jmen, takový malý a poslední dobou i zatuchlý rybníček. O aktuálním králi nemůže být pochyb, zbytek autorů se k akčním brakům hrdě hlásí, takže je rozhodně nepřehlédnete. Ale s Petrem Brožovským přichází nová krev, která stojaté vody rozvířila. Tenhle chlapík se toho nebojí a nabízí nekorektní a zábavnou akční jízdu!

V literárních kruzích je Petr Brožovský novou postavou. Ale pokud se podíváte do jeho životopisu, pak vás zaujmou dvě položky: zabývá se právem a slam poetry (a tunou dalších věcí). Lze předpokládat, že má určitě slušnou vyřídilku a spoustu nápadů. A tyhle dvě věci se nebál přetavit do akční brakovky Tanec papírových draků – a rovnou říkáme, že ačkoliv má rád všechny tu Kulhánky, Kopřivy a Kotlety, není to prachsprostá vykrádačka a rozhodně milovníky žánru upoutá. Slovy klasika: něco na tom Brožovském je!

Když to umíš, tak to ukaž!

Na samém začátku knížky se možná budete chvíli rozkoukávat a zvykat si. Ono totiž zjistit o čem že to tentokrát bude zabere pár stránek; teprve pak se příběh bývalého vojáka s přezdívkou Mrtvola pořádně rozjede. A o zvykání si mluvíme proto, že Brožovského styl je trochu jiný než u „profláklých řeznických mistrů“. Bere celou akci trochu vážněji, jeho postavy nejsou nezranitelní supermani a občas se u nich objeví i pud sebezáchovy, až tolik se nevyžívá v popisech kam všude docákne krev a mozky… Zkrátka, není v tom tolik nadsázky a komiksovosti jako u konkurence, ale to nijak neumenšuje zábavnost a říznost celé knihy.

Po úvodu se podíváme do Plzně, kde se pod vedením Mrtvoly formuje dost netypická policejní jednotka. O tom, že je supertajná, asi mluvit nemusíme. Ale o tom, že je plná podivných individuí, už rádi slovo ztratíme. Brožovský sestavil nepravděpodobnou kombinaci úchylů a divňáků, z nichž klasický IT nerd je ten nejnormálnější. Díky tomu, že postavy mají pochybnou minulost či nějakou charakterovou zvláštnost, dostávají hloubku, a člověk chvílemi zvažuje, jestli by se jim nedalo náhodou fandit. Nedalo! Navíc je tahle parta hodně třaskavá kombinace, na pořádku jsou slovní přestřelky, které vám rozšklebí pusu od ucha k uchu (tedy, za předpokladu, že jste ochotni popasovat se s mnohdy hodně černým a nekorektním humorem!), ale jak dojde na akci, mění se v bandu profíků kryjících si vzájemně záda.

Tanec papírových draků je týmovka, ve které je jasně daný ústřední „hrdina“. Zároveň si autor otevírá vrátka k dalším pokračováním, protože naznačuje minulost jednotky a lehce naťukne některé její členy, se kterými dál v příběhu nepracuje. Jedním tahem dokázal udělat Brožovský knihu zábavnou a zajímavou zároveň, a to se cení. A mimochodem, různá jména a příjemní odkazují na fakt, že máme co dočinění s milovníkem a znalcem žánru – a těch rozpustile pomrkávajících odkazů je v knize mnohem víc.

… a pak to přišlo

Co se týká příběhu, příliš nevybočuje ze žánrových hranic. Drží pohromadě, je v něm pár zvratů (definujících celé další dění), zkrátka přesně dost na to, abyste si řekli, že příběh je přítomen a nesnaží se být nikterak složitý.

Trochu vás zmate úplný úvod, který vypráví něco o boji dvou duchů o tělo. Ale nebojte, dočkáte se. Děj tím udělá drobný přemet, protože téměř tři čtvrtiny knížky si Brožovský vystačí s obyčejnou rubačkou, ale následně zjistíte, že tahle fantastická vložka dodá dění ještě větší šťávu.

Petr Brožovský se svojí knihou

 

Pokud máte pocit, že vám o příběhu něco neříkáme, máte pravdu. Ale proč vám kazit překvapení. Spokojte se tedy s tím, že konstrukce děje je chytře vystavěná a dobře odvyprávěná. A když jsme u toho: tempo Tance papírových draků je jako vagon naložený dynamitem. Rozjíždí se pomalu, ale postupně zrychluje, dostává se do obrátek a je to čím dál větší „rachot“. Brožovský umí být úderný, popisy vyvážil tak, aby se netáhli, ale zároveň řekli vše potřebné; po řemeslné stránce je vše naprosto v pořádku. Člověk by řekl, že oproti začátkům Kotlety nebo třeba Fuchse ději chybí ona odbržděná živelnost a text působí na autorský debut vyzrále.

A pokud se ptáte, proč se kniha jmenuje právě Tanec papírových draků, pak vězte, že je v tom určitá symbolika a ten název dává hořký smysl. Chcete vědět víc? Čtěte!

Ve výsledku dostanete přesně to, co od knížky s nálepkou české akční školy chcete a očekáváte: nadupanou akci prošpikovanou humorem a místy i nekorektními úlety. Přitom si ale jde Brožovský vlastní cestičkou co se stylu vyprávění a pojetí příběhu týče, byť ta v mnohém vede paralelně se žánrovými mazáky. Pro milovníky žánru povinnost, která se jim téměř s jistotou dostane pod kůži, pro ostatní solidní a snad i stravitelná ochutnávka toho, jak se píše česká akční fantastika.

Poznámka pod čarou na závěr: Petr Brožovský nechce mít nálepku debutanta, protože lidi se jí při rozhodování o koupi knihy bojí. Ale tohle je přesně ten případ, kdy úplně zbytečně; pokud vydrží u psaní, prorokuju tomuhle autorovi úspěšnou kariéru, našlápnuto má slušně!

Petr Brožovský: Tanec papírových draků

Vydala: Epocha., 2022

Obálka: Žaneta Kortusová

Počet stran: 400

Cena: 299 korun

 

FOTO: Nakladatelství Epocha

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď