Prozřetelnost ohně aneb návrat na trůn se nekoná

Začněme parafrází známého výroku: „Král je mrtev, doražte i ostatní dědice!“. Jenže to se na konci prvního dílu série Kronika Netesaného trůnu naštěstí nepodařilo, i když stále zbývá dostatek času tento „drobný restík“ napravit. Stačí jeden neuvážený krok a trůn uchvátí zákeřný tyran.

Návrat, či útěk?

Brian Staveley v prvním dílu cyklu nazvaném Císařovy čepele rozehrál zajímavou partii, v jejímž centru se ocitli tři dědicové zavražděného krále. Počátek Prozřetelnosti ohně, druhého dílu cyklu, svádí dohromady bratry Kadena, dědice Netesaného trůnu, a Valyna, vojáka se speciálním armádním výcvikem. Přestože se podařilo odrazit útok usilující o Kadenův život, stále je třeba mít se na pozoru. Naštěstí bratři mají v boji o přežití vydatnou pomoc v podobě Valynovy vojenské jednotky a několika dalších zajímavých souputníků, které však lze jen stěží nazvat přáteli.

Třetí z pohrobků je Adare, císařova dcera. Ta má k trůnu ze všech nejblíže – na císařském dvoře zastává po otcově smrti pozici ministryně. I ona má však podobné problémy jako její bratři: podařilo se jí odhalit zrádce a vraha jejího otce, a aby před ním a jeho dlouhými prsty unikla, vydává se na neočekávanou pouť vstříc jediné šanci na spravedlivý trest.

Sympatické je, že Staveley udělal pomyslnou tlustou čáru za prvním dílem a vede příběh novým, neočekávaným směrem. Prvním překvapením je fakt, že všichni tři sourozenci se nejen nesejdou a nebojují o svoji říši společně, ale oba bratři se dokonce rozdělí a každý jedná na vlastní pěst. Do děje navíc začínají promlouvat mocnosti, které byly v předchozím dílu zmíněny pouze zběžně – prastaré rasy a bohové mají mnohem delší prsty, než by se mohlo zdát. Celé spiknutí tak získává mnohem pikantnější nádech a ve hře je rázem mnohem víc než jen uprázdněný trůn.

 

Přemýšlej o tom, co vidíš

Oproti prvnímu dílu přibývá i další významný prvek. Zatímco v Císařových čepelích hrála politika pouze okrajovou roli, nyní se staví do popředí. Autor se navíc ukazuje jako velmi schopný manipulátor, který si se čtenáři rád pohrává. Každý ze tří dědiců totiž zná pouze určitou část pravdy nebo má na vraždu svého otce a jejího pachatele vlastní názor; jenže každý z těchto pohledů je odlišný a navzájem si mnohdy odporují. Je tedy na čtenáři samém udělat si obrázek o tom, jak se věci mají. Staveley odkrývá postupně další střípky mozaiky. Sice se nedočkáte žádných velkých šoků, tedy alespoň pokud budete číst pozorně a hledat náznaky, ale pár překvapení si stále v rukávu nechává.

K politice samozřejmě patří i intriky, získávání spojenců, a pokud jste jediným dědicem trůnu, pak také opatrnost a trocha paranoie. Každý ze sourozenců si vybere vlastní, odlišnou cestu a rádce, kterým bude naslouchat. A tak se nakonec klidně může stát, že skončí každý na jiné straně barikády…

Je až neuvěřitelné, jakou změnu druhý díl přinesl. Ráz knihy se mění z původní nekomplikované akční fantasy, která se zdála být poměrně jasně nalinkovaná, na temný a spletitý boj o osud císařství samého. Hrdinové uvažují ve zcela jiných, komplexnějších kontextech, a jejich cíle se mění. Už nejde pouze o jedince nebo malou skupinu. Jeden příklad za všechny: Kaden rychle pochopí, že pokud usedne zpět na Netesaný trůn, bude snadným cílem pro všechny potenciální vrahy a jeho životnost se bude počítat na hodiny. A když nemůže trůn získat, pak je jeho jedinou možností zabránit v jeho získání komukoliv jinému.

Obrovský skok vpřed udělaly i postavy samotné. První díl byl spíše zahřívací a měl za úkol nás seznámit s tím, KÝM hrdinové jsou. V Prozřetelnosti ohně však konečně uvidíme i to, JAKÉ ztvárněné postavy vlastně jsou, nahlédneme hluboko do jejich vnitřních světů, pochopíme vývoj jejich názorů a chtě nechtě budeme s několika z nich sympatizovat. A navíc budeme mít možnost sledovat přerod ze zhýčkaných dětí v protřelé světoběžníky, ve kterých však v mnoha situacích zbývá mnoho dětské naivity a chtějí věřit.

Ještě jedna změna se odehrála, i když mimo zraky čtenářů. Překladatelské žezlo převzala Petra Kubašková – styl i termiologie však zůstaly stejné, a tak si pravděpodobně této změny ani nevšimnete.

Troufnu si říct, že knize by slušela mnohem poutavější a údernější ilustrace na obálce. Prozřetelnost ohně je totiž asi to nejlepší na poli fantasy, co můžete v současné době na českém trhu dostat. Kniha plná akce, intrik a zajímavých zvratů, s živými postavami; druhý díl navíc nabídne k dobře odvedenému spisovatelskému řemeslu také slušnou dávku autorské invence.

 

Brian Staveley: Prozřetelnost ohně (Kronika Netesaného trůnu 2)
Vydal: Fantom Print, 2017
Překlad: Petra Kubašková
Obálka: Dorothea Bylica
Počet stran: 524
Cena: 399 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď