První, druhý, třetí – hrad do vzduchu letí!

Žili byli tři nesourodí dobrodruzi. Jeden viděl zbytek trojice jako obstojné přátele, druhý jako kouli na noze a možnost snadného zisku a třetí jako na ně nahlížela jako na troubu a egoistického hulváta. Může tahle trojice vůbec fungovat? Odpověď vám dá už sám název knihy: Tři jezdci apokalypsy.

Podruhé se v režii Theodory Stonewall a Nathaniela Wonderfula vracíme do světa cyklu Božská tragikomedie. Toto spisovatelské duo chrlí knihy úctyhodnou rychlostí (v roce 2020 tři tituly!) a vydává je vlastní nákladem v limitovaném počtu sto kusů. Co je však podstatné je kvalita – ať již série Ztracen v čase, která je laděna spíše temněji a zádumčivěji, nebo právě propíraná Božská tragikomedie odehrávající se naopak ve veselejších tónech, dokáží přesvědčit čtenáře o řemeslné zručnosti autorů a bourají klišé o „kvalitních“ samonákladech.

Rozklížené trio

A nyní již ke Třem jezdcům apokalypsy. V předchozím díle cyklu nazvaném Nevyzpytatelné jsou cesty osudu jsme měli tu čest seznámit se s triem hlavních hrdinů.

Na počátku příběhu převezme otěže příběhu do svých rukou hraničář Sebas. A rovnou se projeví jako správný přítel a parťák – navrátí zpět papínkovi jeho unesenou dcerku a ještě upozorní na své dva společníky, na které je vydán zatykač. A ještě za to dostane štědře zaplaceno. Zkrátka vyčůraný a zahořklý zmetek jdoucí si za svojí pomstou, ve které mu společníci překáží.

Jak tomu ale bývá, je za své „dobré skutky“ náležitě odměněn, a ve snaze hrát si na nóbl pána s pytlem peněz… No, na svou povýšenost zkrátka pěkně dojede a čtenář se u toho náležitě pobaví. Snad jediné, co mi v první knize uniklo, je fakt, že Sebas mluví jako dlaždič, ale nyní konečně dostává trochu víc prostoru, tak to možná bude tím.

Druhou do party je zlodějka Eiri, která se zaplete do podivné hry zahrnující jejího mistra, unesenou nóbldámu a její služebnou, vraždy i útěk před spravedlností… No, je zkrátka trochu ve vleku událostí a její volby znamenají většinou pořádný průšvih.

A to nejlepší nakonec. Potrhlý elfí kouzelník s vizáží trpaslíka (on je to trpaslík, ale když vám odmala všichni tvrdí, že jste elf..) a kouzelnickým umem na stupni věčný začátečník, důvěřivý jako dítě a mnohdy i podobně inteligenčně vybavený, je zdrojem mnoha šílených situací a ve snaze rovnat se s velkými mágy prověří vaše mimické svaly při nácviku úsměvu. Zejména závěrečný part, který autorská dvojice dotáhla až do absurdní roviny, vás přinutí tuhle potrhlou postavičku milovat.

Vše se v dobré obrátí

Již trochu tradičně jsou první strany knihy trochu šroubované a nevyvolávají ve čtenáři přehnaná očekávání. Ale autorské duo již prokázalo, že i přes pozvolnější rozjezdy psát umí – a není tomu jinak ani tentokrát.

Zvláštností je, že ačkoliv má kniha 370 stran (byť menšího formátu), v podstatě je na nich zachycen jen velmi malý fragment příběhu. Jiní autoři zvládnou na podobném rozsahu vybudovat velkou epickou ságu; Theodora Stonewall a Nathaniel Wonderful ale neženou děj fofrem vpřed, užívají si detailů a pěkně šmodrchají příběh. Kromě tria hlavních hrdinů postupně přidávají postavy a postavičky dotvářející humorný ráz příběhu, a přidávají i detektivní zápletku, ve které někdo vraždí osazenstvo hradu tak šikovně, aby stín podezření padl právě na naši trojici.

Čtenáři mohou být spokojeni – každý z tria má svoji dějovou linku, postavy se spojují, rozpojují, náhodně potkávají, procházejí celou řadu zvláštních a mnohdy za vlasy přitažených situací, každý má svůj vlastní náhled na věc a motivaci. Postupně se hrdinové střídají ve vyprávění – a autoři toho umí využít, protože každý interpretuje to, co vidí, úplně jinak, takže některé situace očima jiného ze členů tria opravdu pobaví.

Drobné příhody a průšvihy postupně spějí k vrcholu – a jak již bylo naznačeno, ten opravdu stojí za to. Spousta humoru a tentokrát i drsnějších a vážnějších situací ústí ve scény, které daly celé knize název. Příjemný je i vývoj vztahů mezi postavami – ačkoliv se po většinu děje míjejí a fungují sólo, lépe pochopíte každou z nich a o něco víc jim přijdete na chuť. Netroufám si říct, zda dokážou vytvořit funkční partu, ale partu nejspíš ano.

Potěší i posun v charakteru vyprávění. Od rozvláčné veselé vyprávěnky se autorské duo posunulo k ději napěchovanému akcí, čemuž napomáhá i zmiňovaná detektivní zápletka. Člověk by řekl, že se autoři poučili ze své první knihy a vylepšili ty největší nedostatky. Stylisticky některé pasáže stále mírně vrzají, ale jsou vyváženy překvapivě dobrými a dynamickými momenty.

Tři jezdci apokalypsy jsou příjemnou akční jízdou ve svižném tempu, kterou si jako čtenáři užijete. Je vidět, že autoři píšou pro potěchu sebe i čtenářů, a že radost rozdávají rádi. A když slibují, že se při čtení budete bavit, pak nelze než potvrdit, že tenhle slib splnili

Nathaniel Wonderful & Theodora Stonewall: Tři jezdci apokalypsy (Božská tragikomedie II.)

Vydalo: Projects, s. r. o., 2020

Obálka: Nathaniel Wonderful

Počet stran: 370

Cena:

Pokud vás kniha zaujala, spojte se přímo s autory ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď