Rapsodie: Dluhy se musí splácet

Dejme tomu, že se něco stane. Něco se podělá nebo přímo vy poděláte neuvěřitelným způsobem – a teď to nad vaší hlavou visí jako Damoklův meč. Nezáleží na tom, jestli to byl úmysl nebo nehoda, teď to ohrožuje všechno, co jste kdy chtěli a vám hlavou běží něco ve smyslu: „Je to v háji, tohle se nemělo stát, potřebuju řešení.“ Pokud ovšem máte tu správnou vizitku, ty správné konexe, stačí vyřknout jednoduchou větičku. Handlíři, chci s tebou uzavřít obchod.

Laura Thalassa je americká spisovatelka píšící především fantasy young adult či new adult knihy. V domovské zemi ji proslavila trilogie Handlíř, jejíž první díl Rapsodie vyšel i u nás, ale na kontě má tato autorka více knih nejenom fantasy žánru. Série Rozvrácený svět a Čtyři jezdci jsou postapo, a toho také není nikdy dost. Bohužel, kromě Handlíře se tyto knihy dají sehnat zatím pouze v angličtině.

Když dluhy přijdou kousnout do zadku

Callypso „Callie“ Lillisová je siréna a soukromé očko trestající svým líbezným hlasem mizery v jednom. S nejlepší kamarádkou Temper pracují samy na sebe a získávají podpisy nebo důkazy proti grázlům, kteří si to zaslouží, pro lidi, jež jsou za to ochotni zaplatit. Calliina práce se občas silně pohybuje na hraně nadpřirozeného zákona, ale s tím si zase až tak neláme hlavu. Má na starosti mnohem horší věci – jako například fakt, že jeden z nejmocnějších mužů si přišel vybrat dluh. A Callie je zadlužená až po uši.

Jejím jediným módním doplňkem, se kterým nemůže dělat absolutně nic, natož ho sundat, je náramek korálků, z nichž jeden každý představuje dluh Handlíři. Drahá Callie má přes tři sta korálků a teď jí nezbývá nic jiného než Handlíře poslechnout na slovo, aby se svého ohromného dluhu zbavila. Stačí se na jeho příkaz zapojit do vyšetřování mizejících vílích válečníků v Jinosvětě, kdy se vracejí pouze těhotné ženy v jakémsi nadpřirozeném kómatu a jejich dětičky jsou banda podivínů, ze kterých běhá mráz po zádech.

Případ za všechny prachy světa, jen co je pravda.

Nenechte se zmýlit, Rapsodie je skvělá oddechovka a čte se jedna báseň, ale měla bych pár výtek. Možná je to proto, že čtenáře chtěla autorka nejprve seznámit s hlavními postavami a vysvětlit, jaký přesně mezi nimi je vztah a jak se dostaly tam, kde jsou. Příběh je vyprávěn pomocí datovaných flashbacků, takže se dozvíte kdy a kde Callie potkala Handlíře poprvé, za jakých okolností a co přesně jí vedlo k tomu, že u něj získala tak astronomický počet dluhů. Primárně se tedy jedná o vykreslení a o posun v jejich vztahu, kdy tím na druhou stranu upadá do pozadí jakékoliv detailnější popsání Jinosvěta (krom popisu jeho rozdělení): jak přesně funguje magie autorčina světa, ostatní Calliiny vztahy či původ jejích přátel.

Je jasné, že Jinosvět existuje paralelně s naším světem, ve kterém se o nadpřirozených bytostech ví, protože mezi lidmi žijí a funguje zde i jakási nadpřirozená policie a žebříček hledaných nadpřirozených zločinců. A to je vše, nikde žádné další detaily.

Další do pozadí posunutá dějová linka je samotné vyšetřování, kterým si Handlíř od Callie vybírá dluhy za své laskavosti. Přes deset let mizí vílí bojovnice kamsi do neznáma, nikdo neví proč, ani kdo to má na svědomí – kromě tajemné přezdívky Zloděj duší. Osobně mám za to, že je velká škoda, že autorka si s touto zápletkou nevyhrála trochu více, protože veškeré vyšetřování se odehrává v Jinosvětě, kde víly žijí. Mohla tak čtenářům vylíčit plno detailů zajímavého světa a Handlířovy říše.

Rapsodie je příjemná oddechovka, ale jednoduše jako plno prvních dílů zanechává více otázek než odpovědí. Díky přeskakování z flashbacků do současnosti stránky plynou neuvěřitelně rychle, a než se nadějete, jste na poslední stránce s pocitem, že příběh utekl, dělo se toho málo a konec byl poněkud unáhlený, možná trošičku podivný a něco vám na něm nesedělo. Naštěstí se už chystá druhý díl, který snad zodpoví některé z otázek, protože jak řekla Callypso: „Ještě není po všem!“

Laura Thalassa: Rapsodie

Vydal: Mystery Press s.r.o., 2022

Překlad: Alžběta Lexová

Počet stran: 367

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď