Ready Player One aneb bible geeků

Připravte se na návrat ke starým herním konzolím i popkultuře osmdesátých let. Ernest Cline svým kultovním bestsellerem Ready Player One nadchnul tisíce herních fanoušků po celém světě. A nyní se díky nakladatelství Knižní Klub vrací i do České republiky.

Ready Player One - Hra začínáNa začátek je nutno podotknout, že tato kniha již vyšla v naší domovině roku 2012 u jednoho z konkurenčních nakladatelství. Tenkrát mě její vydání tak nějak minulo, a proto se mi dostává do rukou až v letošním roce. A jsem tomu skutečně rád. Clinův debut se totiž rozhodně řadí mezi ty zajímavější knihy na poli sci-fi a fantastiky.

Příběh vypráví osudy světa v roce 2045, kdy se většina lidstva utápí v bídě. Napříč celou společností se rozšířila ekonomická krize, která ovlivňuje životy chudších obyvatel. Což je většina. Naštěstí mají téměř všichni možnost uniknout do virtuálního světa OASIS, kde si vytvoří novou identitu a žijí zcela odlišný život. Majitel a (nesmírně bohatý) tvůrce tohoto videoherního systému náhle umírá, ale ještě stačí vytvořit zcela poslední výzvu. Vyhlašuje hon za velikonočním vejcem, přičemž vítěz získá téměř veškeré jeho dědictví. Do hledání indicií se pouští většina lidstva, protože výhra je opravdu lákavá. Až po několika letech se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří udělat první průlomový krok. Změní to celý jeho život, připraví mu to nezapomenutelné dobrodružství, ale zároveň ho to dostane do smrtelného nebezpečí.

To jen na úvod. Aby ovšem budoucí čtenáři nazřeli, v čem spočívá celé kouzlo tohoto díla, musíme se vypravit trochu hlouběji. Nejdříve se pozastavme u prostředí. Autorovi se podařilo do Ready Player One propašovat hned dva světy – a v tomto případě je méně důležitý ten reálný, který minimálně ze začátku stojí na vedlejší koleji. Stačí vědět, že hlavním hrdinou je chlapec jménem Wade, pro kterého znamená OASIS útěk od běžných patálií. Rodiče mu zemřeli, a proto žije s tetou a jejím přítelem. Rozhodně se nejedná o nějaké milující opatrovníky.

Oproti tomu virtuální úroveň je vyšperkovaná do nejmenších detailů. Prostřednictvím školy se mohou všichni vzdělávat, aniž by někam chodili osobně. Ti bohatší se mohou teleportovat mezi světy, jejichž počet je téměř neomezený. Najdeme mezi nimi i kopie herních prostředí. Díky supermoderním technologiím uživatelé prožívají téměř skutečný zážitek. Samozřejmě nesmí chybět vývoj jejich postav (avatarů). Zkušenosti získávají plněním různých úkolů, bojem a dalšími. Je to prostě ráj pro introverty.

Hlavní zápletku jsem již zmínil. Wade a jeho protihráči se ženou za vidinou pokladu, který změní jejich dosavadní život. Přitom budou muset zdolat nejednu překážku. Zásadní jsou přitom indicie (zde básničky), po jejichž rozluštění se dostanou o kousek blíže k vytouženému cíli. Během toho se dočkáte řady šarvátek, logických hádanek, a prostor dostala i láska či přátelství.

Nejzábavnější složkou pro všechny čtenáře a zároveň největším lákadlem je množství odkazů na řadu herních klasik z let minulých. Dočkáte se desítek názvů her a některé si společně s hlavními postavami i zahrajete. Celá tato kniha je v podstatě poctou minulé době plné Atari, Sega či Commodore herních konzolí. Ovšem vedle nich je zmínka i o mnoha fantasy a sci-fi filmech či seriálech, rockové hudbě či dalších odkazech minulosti. Každý si prostě najde svou kulturní kategorii, na kterou při čtení zavzpomíná.

Abych jenom nechválil, musím se pozastavit i nad pár nedostatky. Jedním z nich je lehce pomalejší začátek. Opravdu jsem se trochu bál, jakým směrem se to celé rozjede. Nakonec ovšem nebudete moci od textu odtrhnout oči. Celý děj postupně velice zajímavě graduje a je nesmírně napínavý. O trochu větší vadou na kráse románu je až naivní předvídatelnost. V podstatě téměř od samého začátku je čtenáři jasné, jak to celé dopadne. I několik dalších skutečností v knize se dá lehce předvídat, což trochu ubírá na napínavosti.

Avšak v celkovém měřítku je kniha vesměs originální. Přestože má nejblíže ke sci-fi literatuře, většina obsahu se zaobírá minulostí. Pro všechny geeky musí být tato kniha prostě kultem. Ostatním se může, ale nemusí líbit. Rozhodně nepostrádá mnoho napínavých, ale i zábavných chvilek. V USA se jí prodalo přes milion výtisků, což něco dokazuje o jejích kvalitách. Navíc se připravuje i filmová adaptace, které se zhostí režisér Steven Spielberg. Po přečtení nezbývá než se těšit, až se dočkáme tohoto literárně-herního souboje i na plátnech kin. A troufám si tvrdit, že to bude famózní podívaná.

Ernest Cline: Ready Player One
Vydal: Knižní klub, 2016
Překlad: Naďa Funioková
Obálka: David Dvořák
Počet stran: 512
Cena: 345 Kč

Hodnocení: 80 %

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď