Resident Evil 1: Experiment, který se nezdařil

V Raccoon City zavládla panika. Poklidné, odlehlé město zajímavé pouze tím, že si zde své detašované pracoviště zřídila nadnárodní korporace Umbrella, se stává místem záhadných vražd. Místní policie při vyšetřování vykazuje známky odhodlání, zatímco oběti vykazují při ohledání známky ohlodání. Začínají se šířit drby o kultech kanibalů i divokých zvířatech. A protože pouhé odhodlání k vyšetření případu nestačí, nezbývá než povolat S.T.A.R.S. – tedy speciální jednotky, aby se případu ujaly.

Ve víru viru

Značku Resident Evil mnohým čtenářům není třeba představovat. V současné době čítá slušné množství dílů videoherní série, šestici komerčně úspěšných hraných filmů a trojici animovaných filmů z produkce autorů videoher – firmy Capcom. Ani první kniha ze série Resident Evil s podtitulem Konspirace Umbrella nezapře inspiraci legendární počítačovou hrou. Popravdě, kniha se o to ani nesnaží, naopak vykrádá hru téměř do posledního detailu.

Ztvárnění se ujala dcera Stevea Perryho, muže, který je známý především díky knihám inspirovaným slavnými komerčními značkami. Stephani Danelle Perry do té doby měla na kontě pouze spolupráci s otcem na trilogii ze světa vetřelců, dá se tedy říci, že byla na literárním poli nováčkem. A bohužel je to na knize znát. Těžko říci, zda autorku při psaní omezovala sama firma Capcom nebo se rozhodla držet herní předlohy sama, ale kniha připomíná literárního průvodce prvním dílem hry.

Zápletka je poměrně nekomplikovaná: při vyšetřování vražd se jednotky S.T.A.R.S. vydávají do lesa nedaleko honosného sídla korporace Umbrella. Poté, co vrtulník první skupiny havaruje, vyráží na pomoc skupina druhá. Netrvá dlouho a vojáci se ocitají v ohromné vile plné smrtících pastí, obývané obětmi viru vyvíjeného Umbrellou, které ze všeho nejvíc připomínají zombie a jejichž kousnutí znamená nákazu a tudíž i zombifikaci nevinné oběti.

 

Příliš věrná kopie

V knižním ztvárnění se v plné nahotě ukazuje, že věci, které fungují ve hrách, rozhodně nemohou fungovat v literatuře. Čtenář má totiž dost času přemýšlet, a to je kámen úrazu. Netrvá dlouho a logika celého příběhu se začne bortit jako domeček z karet uprostřed tornáda.

Proč sakra vyráží speciální jednotka na záchrannou misi pouze velmi chabě ozbrojena a s hrstkou nábojů? Proč je sídlo Umbrelly plné smrtících pastí a místo zámků musí nedobrovolní vězni sbírat podivné destičky s ornamenty, aby se dokázali pohnout dál? Proč se postavy občas chovají… ehm, podivně? Odpověď je bohužel nasnadě: protože přesně takhle to bylo v předloze!

Jeden příklad za všechny: napadlo by vás hrát v domě plném „zombie“ na piáno? A ještě se náhodou trefíte právě do skladby, která otevírá tajný vchod…

Na druhou stranu jsou v příběhu i velmi zajímavé a silné momenty – například zrádce v řadách záchranného týmu (ale i tady šlo určitě vytřískat mnohem více) nebo finální bitva. Bohužel ještě jednu věc se nepovedlo přenést z herní předlohy. Tou věcí je atmosféra – převod hororové hry vyznívá bohužel mnohem více akčně a chybí potřebná dávka napětí a emocí. Neříkám, že je to na škodu, nikdo neupírá autorce právo jít svou cestou, ale když už chtěla věrnou kopii, měla se o ni pokusit „do poledního šroubku“.

Děj knihy je podán prostřednictvím několika přeživších členů speciální jednotky. Ale opět je to všechno dotažené jen napůl – hloubka postav prakticky neexistuje, prolínání dějových linií z pohledu jednotlivých vojáků je pouze minimální a logika chování je zarážející. Některé z postav se však zdají být zajímavé a opět se budu opakovat, když napíšu, že se z nich dalo vytěžit MNOHEM více.

Do výčtu pokulhávajících věcí je třeba zahrnout i redakční práci. Text zpočátku místy stylisticky drhne a některé nepočeštěné anglicismy bijí do očí. Naštěstí zhruba ve třetině knihy tyto neduhy mizí.

 

Celkově je první díl série Resident Evil Konspirace Umbrella průměrnou knihou, která osloví spíše fanoušky série. Pro ostatní čtenáře bude zřejmě postrádat tempo, logiku a silnější momenty. Přesto ji však nelze odsoudit jako špatnou; pouze doplácí na limitaci svojí předlohou.

 

S. D. Perry: Resident Evil 1 – Konspirace Umbrella
Vydal: Fantom Print, 2014
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 256
Cena: 239 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď