Resident Evil 2: Je třeba dokončit rozdělanou práci!

Příslušníci speciálních jednotek S.T.A.R.S. mají takové pořekadlo: „Vyhodíš ho oknem, vrátí se ti dveřmi. Vyhoď ho do vzduchu a už se nikdy nevrátí!“ Přesně v tomto duchu zlikvidovali v předchozím dílu série Resident Evil s názvem Konspirace Umbrella pokusnou laboratoř plnou zmutovaných lidí nápadně připomínající zombie. Umbrella je však tvrdohlavá společnost, a tak velmi rychle začne testovat svoji biologickou zbraň na novém, utajeném místě.

„Jen“ další mise

Druhý díl série Resident Evil s podtitulem Caliban Cove úzce navazuje na předchozí knihu. Po incidentu v Raccoon city se pro příslušníky speciálních jednotek věci změnily k horšímu. Mocná nadnárodní korporace dokázala vše zamést pod koberec a ještě je označit, jak se dozvídáme v úvodu knihy z fiktivních novinových článků, za viníky demolice sídla (které bylo ve skutečnosti skrytou laboratoří, ve které se experiment vymkl kontrole).

 

Malá skupina přeživších se tak ocitá v nemilosti a zároveň má na Umbrellu pořádný vztek – tohle jí přece nemůže jen tak projít! Možnost odplaty jim nabídne tajemný pan Trent, který je s Umbrellou spojen, a poskytne týmu informace o dalším utajeném komplexu, kde jsou prováděny pokusy s novou odrůdou viru měnícího lidi a zvířata na něco-jako-zombie. Jak název knihy napovídá, výprava se vydá čelit šílenému vědci a jeho smrtelným experimentům do jeskynního komplexu Caliban Cove.

 

Po vlastní ose

Oproti předchozímu dílu dostala Stephani Danelle Perry volnou ruku, a Caliban Cove již tedy není pouhým přepisem kultovní počítačové hry do knižní podoby. Ale i přesto se v mnohých pasážích neubráníte pocitu, že se stále o počítačovou hru jedná. Může za to způsob, jakým je kniha napsána – skupina řeší různé hádanky a úkoly, nachází poznámky a skryté předměty, to vše občas trochu uměle a s přispěním náhody.

 

Vymanění se z okovů předlohy autorce výrazně prospělo. Postavy už mají hloubku, která však je, kulantně řečeno, úměrná akčně hororovému žánru, který kniha reprezentuje. Nečekejte žádné psychologické romány; ale každá z postav už má alespoň náznaky vlastní osobnosti, stejně jako se objevují vztahy mezi postavami uvnitř malé vojenské jednotky. Dokonce i hlavnímu záporákovi jeho vyšinutost budete víceméně věřit. Oproti prvnímu dílu je tento vývoj doslova mílovým krokem vpřed.

 

Abychom však postavy pouze nechválili: občas si logika v jejich chování bere dlouhou dovolenou. Vrcholem všeho je jedna z hrdinek, která si jako talisman do akce bere starý granát, ale drobných kopanců naleznete na stránkách knihy hned několik.

 

I děj příběhu vykazuje výrazné zlepšení. Ubylo pasáží, které příběh pouze rozmělňují, aniž by se v nich cokoliv událo (i když nebyly vymýceny docela), kniha díky tomu působí živěji, uceleněji a akčněji. Přibyly také prvky, které v předchozí knize zklamaly – napětí a pochmurná atmosféra. K tomu přispělo i několik nových typů experimentálních výpěstků, které jdou hlavním hrdinům po krku, což také čtenáře zajisté potěší.

 

A ještě jedno zlepšení. Oproti prvnímu dílu je vidět mnohem lepší redakční práce. Text působí podstatně učesaněji a stylisticky upraveněji, vymizely otrocky přeložené pasáže a čtení je díky tomu mnohem příjemnější.

 

Caliban Cove je oproti svému prvorozenému bratříčkovi ze série Resident Evil o mnoho lepší, ať již propracovanějšími postavami, sevřenější dějovou linií nebo celkovým dojmem během čtení celé knihy. Stále je to však spíše kniha pro milovníky série, která nabízí bonus k obsahu počítačových her, než dílo, které by okupovalo čestné místo ve vaší knihovně.

 

S.D. Perry: Resident Evil 2 – Caliban Cove
Vydal: FANTOM Print, 2015
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 240
Cena: 239 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. to Martin Bečvář: Jo, taky jsem po té rozpačitější jedničce váhal, ale potom jsem to koupil a byl jsem mile překvapen. Bylo to pohodové čtivo a recenze to přesně vystihuje. Díky.

  2. Díky..

    Tedy, Karle, já úplně čumím, ono je tho asi fakt málo co nepřečtete, co?

  3. to Matob: trik je v tom, nenechávat knihu válet doma, ale mít ji neustále u sebe. Během dne se najde spousta času na čtení. A nejlíp se čte venku.

Zveřejnit odpověď