Resident Evil 3: Boj o přežití v záplavě zombie

První den v nové práci. Člověk si přeje, aby šlo všechno hladce. Jenže přání je jedna věc, realita úplně jiná. A jak se nakonec ukáže, přijít pozdě do práce, ve které se vaši kolegové změní v bezduché zombie lačnící po vaší krvi, není až takový problém. Problém bude dostat se z ní živý.

Další mrtvý den v Raccoon City

Pokud jste četli první díl série Resident Evil s názvem Konspirace Umbrella nebo hráli první počítačovou hru z této série, pak víte, že v Raccoon City už k incidentu s virem měnícím lidi v zombie jednou došlo. Napoprvé se však jednalo pouze o několik jedinců, zatímco tentokrát se jedná o únik viru mnohem masivnějšího rozsahu – je zasažena naprostá většina obyvatel města. Viníkem je opět všemocná nadnárodní korporace Umbrella, která se ne a ne poučit, a i když už dvakrát dostala přes prsty, stále pokračuje ve svých nelegálních experimentech. Jednou z posledních výsep odporu je rozhlehlá policejní stanice v centru města, kde hledá útočiště dvojice hlavních hrdinů knihy – Leon a Claire.

Zatímco Leona při pokusu dostat se na své nové pracoviště (ano, je to policejní zelenáč) nedokázala zastavit ani horda zombíků, Claire se do Raccoonu vydává hledat svého bratra, příslušníka speciální jednotky, který byl, jak se dozvídáme z novinových článků na počátku knihy, obviněn s několika dalšími kolegy ze zpackaného zásahu při prvním incidentu a od té doby je na útěku.

 

Od mantinelu k mantinelu

Třetí kniha Stephani Danelle Perry z cyklu Resident Evil s podtitulem Město mrtvých se vrací k prvnímu dílu série nejen tím, že úzce navazuje na jeho děj, ale také formou – děj knihy totiž opět poměrně věrně sleduje děj druhého dílu počítačové hry. Je však zřejmé, že autorka se dostatečně poučila z prvního pokusu a pochopila, že děj hry není možné kopírovat do posledního detailu, protože spousta věcí v knižní adaptaci prostě nefunguje.  Díky tomu má děj podstatně větší dynamiku a působí uceleněji.

Mnohem vydařenější jsou i postavy. Oba hlavní hrdinové mají hloubku, projevují city; zkrátka už to nejsou ploší bezduší panáci, ke kterým si vytvoříte vztah jen s velkými obtížemi. Konečně se chovají tak, jak bychom očekávali: Leon je chladnokrevný drsňák a zároveň dobrosrdečný gentleman, Claire má sice také pro strach uděláno, ale nezapře ochranitelské pudy.

Velkým krokem vpřed ve vývoji série jsou i vedlejší postavy. Je vidět, že už scénáristé původní počítačové hry odvedli dobrou práci, a naštěstí se podařila i knižní adaptace. V příběhu se objeví pološílený policejní náčelník, mladá dívka (napůl ještě dítě) a především tajná agentka, která je natolik zajímavá, že by si zasloužila vlastní knihu, protože v mnoha momentech zastíní i oba protagonisty.

Právě větší zaměření se na postavy a jejich chování je největším rozdílem oproti předchozím knihám. Rozhodně se jedná o posun správným směrem, protože na úkor tohoto prvku bylo upozaděno bezduché pobíhání a řešení mnohdy nelogických hádanek. Ukazuje se, že S. D. Perry konečně dokázala uchopit adaptaci videohry za správný konec a zjistila, na které prvky se zaměřit především a které jsou naopak trochu navíc. Pár nelogických momentů sice stále ještě najdete, ale už ne v takovém rozsahu, že byste museli v úvodní kapitole knihy hledat zmínku o lobotomii všech hlavních hrdinů.

 

Pár kroků od konce

Z policejní stanice se děj přesouvá do tajného výzkumného komplexu korporace Umbrella. Zde se koná velké finále, i když na „hlavního bosse“ narazí hrdinové v průběhu knihy hned několikrát, takže už působí trochu jako nastavovaná kaše. Jinak si však na atmosféru rozhodně není možné stěžovat. I zde je vidět progres, a tak temné kouty působí konečně správně děsivým dojmem a hojně zastoupená akční složka má švih.

K hororové složce knihy neodmyslitelně patří i monstra. Ta jsou zde také prozatím nejpodařenější – poměrně detailně popsaná a především různorodá. S trochou představivosti budete žasnout, co za zmetky ta Umbrella asi musí být, když vytváří takovéhle zrůdy.

Resident Evil 3: Město mrtvých se opravdu podařilo. Po prvním neslaném-nemastném pokusu o převod videohry do knižní podoby si autorka vzala kritiku k srdci a zkusila tentokrát úplně jiný přístup. Nechybí akce ani hororové prvky, kterým však více než zdatně sekundují zajímavé a propracované postavy. Město mrtvých je o parník nejlepší díl série a vzestupná tendence je jasně viditelná. Několik chyb stále ještě přetrvává, ale už se jedná pouze o drobné mouchy.

 

S.D. Perry: Resident Evil 3 – Město mrtvých
Vydal: FANTOM Print, 2015
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 288
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď