Dvacetiny Fantasy Planet: Golden Dog představuje Terezu Kadečkovou

Golden Dog se rozhodl představit autory ze své stáje poměrně netradiční formou: kromě krátkého shrnutí jejich dosavadních literárních úspěchů také každý z autorů položil tři otázky svému následovníkovi.
Začínáme Terezou Kadečkovou, která zatím publikuje čistě v rámci povídkové tvorby, ale právě Golden Dog chystá její první (a pro toto nakladatelství trochu netradičně v žánru fantasy) román.
Za texty i fotky děkujeme jednotlivým autorům a iniciativnímu Martinu Štefkovi!

Tereza Kadečková

V září jí u nakladatelství Golden Dog vychází fantasy román O dracích a lidech. Doposud ji můžete znát především díky povídkové tvorbě – například z povídkového sborníku Ve jménu Brožova! a také jako recenzentku z webového portálu Sarden.

 

A co nám Tereza popřála?

20 let je dlouhá doba. To mi bylo šest. Tak na dalších dvacet, ať ti dnešní šestiletí mají pořád co číst a ať se jim otvírají brány fantastiky. Všechno nejlepší.

 

A v rámci “štafetového rozhovoru” položil Tereze tři otázky Martin Štefko:

1) Budeš první autorkou, která vydá pod hlavičkou Golden Dog svůj román. Cítíš se díky tomu nějak výjimečně?

Popravdě až doteď mě nad tím nenapadlo ani přemýšlet. Cítím se výjimečně už jen protože jsem dostala možnost knihu vůbec vydat. Jestli jsem mezi autory první nebo jediná ženská je vedlejší. Nakonec, i kdybych psala pod pseudonymem Franta Novák, tak to stejně bude o tom, jak píšu, než kdo za tou klávesnicí ve skutečnosti sedí.

 

2) Tvůj román O dracích a lidech obsahuje sociálně kritické prvky, hlavně pak směrem k fanatismu. Je ti tohle téma blízké?

Není mi blízké osobně, když nepočítám občasné setkání se Svědky Jehovovými nebo jinými náboženstvími. Ráda se hrabu v psychologii lidí a fanatismus (nemusí být zrovna náboženský, ale nabízí se nejvíc) je jedna z věcí, co mě zajímá. I normálně smýšlející jedinec dokáže udělat obrat o sto osmdesát jen proto, že mu někdo sáhne na jeho víru či modlu. Když je fanatismus dohnaný do extrému, jsou tihle lidi schopní čehokoliv. Baví mě se v tom nimrat, snažit se to pochopit, a pak – hrozně dobře se mi píšou parchanti, co dělají hnusný věci, ale myslí si, že jsou dobré. A ještě víc mě baví jim tenhle pohled na svět zbořit a vymáchat jim v tom čumák.

 

3) O dracích a lidech je fantasy, což je žánr, který bude Golden Dog v románové podobě také vydávat poprvé. Je to tvůj oblíbený žánr, nebo máš v rukávu i něco hororového?

Fantastiku jsem psala odjakživa. Snad nikdy ne čisté fantasy, vždycky do toho zamotám prvek z nějakého jiného žánru. Míchat magii a techniku nebo střety dvou světů jsou moje oblíbená činnost. Co se hororu týče, testovala jsem vody jako edgy teenager, když jsem hltala Kinga a knihovnice se bála, že na ni kvůli tomu přiběhnou rodiče (ale stejně mi ho půjčila). Většina z toho byly jen krváky, které by se daly shrnout jedinou větou: „Všichni jsou mrtví, Dave.“ Teď neplánuju vyloženě hororové dílo, ale už léta mi dýchá za krk Jack Rozparovač a jestli o něm brzo něco nenapíšu, tak hrozí, že už nenapíšu nikdy nic.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď