Dvacetiny Fantasy Planet: Mystery Press představuje Dana Simmonse

Tohohle chlapíka zajisté budete znát – jeho román Hyperion byl bombou přesahující hranice ověnčenou mnoha cenami. Mystery Press se však rozhodl představit tohoto muže mimo jeho „domácí“ žánry a nabídnul českému čtenáři dvě knihy: Páté srdce, což je případ Sherlocka Holmese, a Pustou duši, psychologický thriller.

Dan Simmons, rodák z amerického státu Illinois, patří mezi starší generaci autorů. Narodil se v roce 1948, ale první úspěchy na literární scéně až v roce 1982 se svojí povídkou Řeka Styx teče proti proudu. Jeho románovým debutem byla v roce 1985 hororová Píseň Kálí.

Od roku 1987 se stal Simmons autorem na plný úvazek a v roce 1989 přišlo jeho životní dílo: Hyperion. Na konto této knihy již bylo řečeno snad vše myslitelné a ceny Hugo, Locus a Seiun těmto slovům dávají za pravdu. Následovalo několik dalších navazujících děl, které můžete znát i v českém překladu.

Simmons však zůstal věrný hororu. Do této kategorie pak částečně kromě Dětí noci nebo Doby mrchožroutů patří i výše zmiňovaná Pustá duše, román o muži s nadáním číst myšlenky ostatních. Jenže když zemře jeho manželka, která byla pomyslnou bariérou mezi světem a plnou silou Jeremyho nadání, náhlý nával cizích myšlenek hrozí hlavního hrdinu zničit. A tak se dává na útěk…

Kromě některý non-fiction knih se Simmons pohybuje i na poli detektivky. V českém překladu můžete znát sérii Hardcase s detektivem Kurtzem v hlavní roli. Páté srdce vydal Mystery Press v roce 2016. Jedná se o velmi netradičně pojatý případ Sherlocka Holmese. Simmons ho spíše než akční detektivku – a to ačkoliv se vrací k Sherlockovým kořenům a představuje hlavního hrdinu jako rváče a milovníka návykových látek – pojal jako sondu do dobové americké společnosti. Ano, slovutný detektiv se vydal vyšetřovat do USA. Simmons se rád rozepíše a jde mnohdy do velkého detailu, čemuž odpovídá i počet stran knihy. Zajímavým prvkem také je, že detektiv sám sebe považuje za fiktivní postavu, s čímž se musí on i jeho okolí nějakým způsobem vyrovnat.

I přesto, že díla vydaná Mystery Pressem nejsou tak známá jako Hyperionská série, na kvalitě jim to neubírá. Dan Simons má sice specifický styl psaní (tedy popisný a trochu rozvláčnější), ale získaná ocenění rozhodně nejsou náhoda a nejednoho čtenáře dokáže doslova uchvátit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď