Ve stínu slunce může být pěkně horko

Sotva se vesmírné lodi UTSS Salamis podařilo uniknout před zničením nepřátelskými Korzáry, čeká na její osazenstvo další závažný problém. Na palubě je objeveno tělo jednoho ze členů posádky, a pokud nebude pachatel vraždy včas odhalen, bude mrtvých rychle přibývat.

Vesmírem se potulují tajemní Korzáři. Přepadají, drancují a vraždí. Děsuplné je, že je ještě nikdy nikdo neviděl. Nikdo netuší jak vypadají nebo jaké jsou rasy; po jejich nájezdech totiž nezbývá nikdo, kdo by mohl promluvit. Oproti lidským vesmírným lodím mají mírnou technologickou převahu, a zdá se, že ztráty na životech pro ně nejsou žádným problémem.

Na počátku byla vražda

V hlubinách vesmíru zuří bitva. Nepřátelé mají výraznou palebnou převahu, a tak lodi UTSS Salamis nezbývá než spěšně uskutečnit hyperprostorový skok, uniknout z dosahu nepřátelských zbraní a zabránit tak svému zničení. Únikem a spěšnými opravami škod si ovšem pouze kupuje čas, než ji nepřítel znovu lokalizuje…

Počátek knihy Ve stínu slunce se nese v duchu klasické military sci-fi. Jakub Mařík představuje v úvodu větší množství postav klíčových pro chod a fungování lodi a stihne popsat i kvapný únikový manévr. Netrvá však dlouho a ráz textu se razantně změní. Těžiště události se přesouvá na palubu poškozené lodi UTSS Salamis a dění nabírá mnohem komornější charakter. Vesmírné bitvy musí na chvíli ustoupit do pozadí.

Během oprav poškození je nalezeno mrtvé tělo jednoho ze členů posádky. Okamžitě je zahájeno vyšetřování celého incidentu; v tu chvíli se kniha na delší dobu změní v nefalšovanou vesmírnou detektivku. Hledání důkazů, výslechy podezřelých ale i několik přestřelek v rámci boje o život, které na palubě kosmické lodi působí velice efektivně…

Postupem času se ukazuje, že mrtvé tělo je pozůstatkem průniku Korzárů na palubu lodi. Pátrání po nepřátelských agentech mezi členy posádky se začíná rozbíhat na plné obrátky – a do toho se nečekaně na scéně znovu objeví nepřátelská loď.

Mezi kladivem a kovadlinou

Jakub Mařík je známý tím, že rád ve svých dílech střídá žánry. A to je i případ knihy Ve stínu slunce: kombinace military sci-fi s výraznou stopou detektivky rozhodně není obvyklá, ale funguje na výbornou. Užijete si mrazivou a zneklidňující atmosféru i několik šokujících okamžiků během odhalování stop a hledání infiltrátorů, ale také dobře napsané akční scény (zejména v závěru knihy) čítající boje na palubě lodi i mezi vesmírnými plavidly navzájem.

Autor dokázal dát příběhu působivou gradaci. Krůček po krůčku dostává posádku UTSS Salamis pod psychický tlak, protože nepřátelským agentem může být kdokoliv a času na odhalení rychle ubývá. Zlomovým momentem je vynoření korzárské lodě. Od této chvíle je třeba bojovat s nepřítelem hned na dvou frontách a otěže přebírají akční scény. V tuto chvíli někteří členové posádky začínají pod tlakem panikařit a propadat beznaději, a tento pocit je autorem skvěle přenesen i směrem ke čtenáři.

Ve stínu slunce je čtivou knihou plnou napětí a překvapení s elektrizující atmosférou. Tuto netradiční syntézu military sci-fi a detektivky doslova zhltnete jedním dechem. A pozor – v osučasnosti se už chystá další pokračování s názvem V ledovém sevření.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page