Fakt hustej rozhovor s Františkem Kotletou

František Kotleta se nedávno objevil v České republice. Na chvíli se zastavil v Bruntále a pak se na otočku v utajení mihnul i na Festivalu fantazie v Chotěboři převlečený v kostýmu Darth Vadera. Náš spolupracovník se převlékl za princeznu Leiu, a tak se mu povedlo z Františka vymámit krátký rozhovor. Přetiskujeme jej neautorizovaný v přesném znění.

František Kotleta: Bratrstvo krve 2 - Fakt hustej nářez

V České republikce jste se stavil jenom na otočku, předpokládám, že se brzy zase vrátíte do Brazílie.

Chceš přes držku?

Cože?

Jestli chceš přes držku. Když mi Tom Němec volal a prosil mě, abych ti zodpověděl nějaké dotazy, tak jsem mu říkal, aby mi ten člověk nepokládal otázky, kvůli kterým bych ho měl zastřelit. A ty se rovnou zeptáš, kam mám namířeno.

Omlouvám se, byl jsem jen zvědavý.

Zvědavost už přivedla na krchov mnohem větší frajery než jsi ty. Tak na co se chceš zeptat?

Máte už dopsaný třetí díl Bratrstva krve?

Jasně. Má ho teď mladej Němec. Piluje to, což je pěkná hovadina, protože na mým textu není co zdokonalovat, ale budiž. Já mám pro toho mladýho panice slabost, já mu to dovolím.

Aha, panic, píšu si. Poslyšte, Františku, stihnete si občas přečíst i nějakou svoji konkurenci?

Jasně, já čtu hodně. Baví mě to. Teď jsem si něco přečetl od Martina Moudrého, ale určitě to bylo naposled. Že neumí psát, to mi nevadí, spíš mě děsí, že se začal orientovat na čtyřprocentní menšinu. Tohle mě nebere.

Vadí vám homosexuálové?

Kdepak, mně buzíci nevadí, teda až do chvíle, než mi zkusí strkat svoje nádobíčko před obličej. Pak prostě beru do ruky svůj řeznický sekáček a dělám krátkej proces. Jak už nemaj mezi nohama nic, s čím by se dalo houpat, tak se zklidněj.

Dobře, a co nějací další autoři?

Mám rád samozřejmě Jirku Kulhánka a taky Žambocha. Baví mě i Schink, i když je to taky děsnej panic uhrovitej. Osobně mám rád i Kopřivu s Procházkou, ale třeba od Procházky už nic nečtu.

Proč?

Je to strašnej intelektuál. Používá cizí slova a tak. To mě nebaví. To je možná pro nějakýho rampase, ale nic pro mě. Každopádně ten chlap osobně je frajer. Taky jsem podle něho napsal postavu Gerharda.

Objevují se v Bratrstvu krve ještě nějaké další reálné postavy?

Jasně. Třeba postava inspirovaná Petrou Neomillnerovou. S tou bych chtěl mít sex. To tam napiš a dej jí můj email, ať se ozve.

No, když už jsme u toho sexu, máte nějaké děti?

Jo, ale kdo by to počítal.

Cože?

Já děti neřeším. Ty holky za mnou chodí a říkají: Franto, tohle je tvoje dítě. A já jim na to odpovídám: A co jako? Podívej, jestli je to opravdu Kotleta, pravej Kotleta, tak si mě prostě jednou najde a dá mi přes držku za to, jaký jsem mizerný fotr. Pak ho uznám za opravdovýho Kotletu. Do té doby jsou to všechno jenom půlkotlety. Ale můj brácha to nějak eviduje a posílá těm holkám alimenty, což není nic jiného než moderní forma výpalného. Ale on je takový měkkosrdcatý, tak to respektuju.

S kým z fandomu byste chtěl mít kromě Petry Neomillnerové ještě sex?

Pominu-li teoretickou možnost dostat do postele obě sestry Lukačovičovy, tak s Pavlou Lžičařovou.

Sakra, tuhle otázku jsem asi neměl pokládat. Co když to Pavla neotiskne?

Otiskne. Bude ráda. A ať s sebou vezme Neomillnerovou.

Uf, pojďme raději do bezpečnějších vod. Co třeba politika. Máte nějakého favorita v prezidentské vol­bě?

Jo, Miloše Zemana. To je frajer. Jednou jsme se spolu ožrali, to už je dávno. Bylo mi tak čtrnáct. Ten ďábel mě nejen přepil, ale ještě sežral na posezení víc jitrnic než já. Jestli toho chlapa nebudete volit za prezidenta, tak jste parta Martinů Moudrých, to si pište.

A co mezinárodní politika?

Sere se to, chlapče, sere. Co jsme ztratili ten kufřík s virem chřipky zmutovaným s ebolou, tak nějak nemám klidný spaní.

Co?

Kurva, budu tě muset zastřelit. Promiň.

Ne, prosím, ne, já už jsem zapomněl, co jste říkal. Opravdu.

Dobře, že jsi kámoš s Němcem, ale jinak už by bylo po tobě. Tuhle mi taky jeden takovej pokládal blbý otázky, až jsem se neudržel a dal mu přes držku. Ale zase to byl frajer. Poslal jsem mu na JIP dvě jitrnice a on vzkázal, že mě nebude žalovat. Hodnej kluk.

Odkud byl?

Z nějaký sardele, či co.

Myslíte Sarden?

Jo, takovej krpatej, předtím neměl ty jizvy, co má dneska. Kámoší s takovým divným, co se mu smějou, že má strašně malý péro.

S Davidem Stefanovičem?

Jo, s tím.

Aha, tak to bude Martin Stručovský. Toho jsem dlouho neviděl, tak už vím proč. No nic, chtěl jsem se ještě zeptat jaké máte rád zahraniční autory?

Juraje Červenáka mám rád. Na Maďara píše docela slušně.

Dobře, no, tak já už raději končím. Přeji hodně štěstí ve vaší další práci, ať už je to co je to.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

100 komentářů

 1. “Juraje Červenáka mám rád. Na Maďara píše docela slušně.” LOL

 2. Řekl bych, že tu si někdo zatraceně moc užívá, že si může dělat legraci ze všech svých kamarádů a autorů fantastiky. Ale jsem za toho magora rád, alespoň je sranda. A bru(n)tální 🙂

 3. Asi nejdůležitější otázka….bude nějaké video té trojky s Petrou a Pavlou? :-))) A Ďuro se pěkně vybarvil, kluk jeden maďarská…. 🙂

 4. to Kulagin
  Nedošlo ti, že ta “zemitost” je od začátku cílená? Franta je řezník z Bruntálu a kdyby mluvil jinak, asi by mě to dost vytočilo.

 5. to Lodon
  Jistěže to chápu. O to mi to připadá trapnější. Adorace násilí, vulgárnost, to ti přijde vtipné?

 6. to Kulagin
  Pokud si pamatuješ, od začátku je Franta parodie sebe sama, parodie na frajírky, kteří se přesně takhle chovají. Mě to baví, protože celý ten “kotletovský” příběh má ve své podstatě dost vrstev a můžeš si vybrat tu, která tě baví, nebo třeba ne. Každopádně by mě zajímalo, kdo ty knihy píše, protože by mě baví taky. A víc než to všechno okolo.

 7. to Sirius, Lodon
  Sirius – Tyhle řeči o “cílovkách” jsou pěkně mimo. Touhle pokřivenou optikou lze “obhájit” jakoukoliv odpornost.

  Lodon – Víc vrstev? Nějaký spisovatel ( nebo spisovatelé) píše pod pseudonymem stejně, jako píše pod vlastním jménem. Příběhy o “drsňácích” plné nesmyslného násilí a “hlášek”. Nevidím v tom nic parodického nebo zajímavého.

 8. Kulagin
  proto říkám, že nejsi cílovka. Prostě tě to nebere.

 9. to Kulagin
  Tvůj názor respektuji, v pohodě. Jen nevím, proč to vlastně čteš, když tě to od začátku sejří. Mě to baví, tebe ne. Na pivu bychom si třeba dobře pokecali, kdybychom nebyli dva internetoví anonymové 🙂

 10. Franta jede
  Franta se opět ukázal. Nikoho nešetří, žádná nit nezůstala suchá a tak to má být. Jednou je to řezník, tak to prostě musí být maso 🙂

  Kulagin – ty to bereš moc vážně, pak chápu, že ti to vadí. Kotleta funguje stejně jako olivy – buď je miluješ, nebo nenávidíš, nic mezi tím…

 11. to Sirius, Lodon
  Sirius – Dám ti příklad: Někdo bude provádět něco špatného, např. mučit zvíře. Ty se proti tomu ohradíš. A on ti otlemeně odpoví, že nejsi cílovka. Chápeš? Prostě jsou věci, které jsou špatné sami o sobě. A adorace násilí k nim patří.

  Lodon – Čtu to, abych měl přehled. Násilí je samozřejmě i v jiných knihách, ale nemělo by být samoúčelné. Dělat z šílenců a vrahů hrdiny je chyba.

 12. to Pavel
  Že bych Kotletu nenáviděl se říct nedá. Za tolik osobní angažovanosti mi jeho knihy nestojí 🙂

 13. Kulagin
  je to literatura ne reál – já samozřejmě taky násilí v reálu nemám rád, ale tady mi nevadí.

 14. to Kulagin
  Promiň, ale teď jsi trošku ulítl. Kotleta nedělá z šílenců a vrahů hrdiny. Neblázni. Chápu, že se ti to nechce číst, ale v těch knihách není hrdinou jediný šílenec. Naopak.

 15. rejpal Kulagin
  Kulagin je profesionální rejpal a jeho argumenty občas ujíždějí. Doufám, že je aspoň vegetarián, nebo vegan. Obstarání kusu flákoty na talíř leckdy (reálně, ne na papíře) zahrnuje daleko horší věci, než do kterých se tu naváží a konzumace masa by tedy byla v přímém rozporu s jeho proklamacemi, jinak je to z jeho strany jen vrtění psem.
  Akční krváky podávají virtuální masakry s jistou dávkou černého humoru, TV zpravodajství totéž předkládá v balení otravné cílené propagandy a sem-tam k tomu přihodí i střípek reality.

 16. PR má Franta Kotletovic zmáknuté na jedničku
  To se musí nechat. Diskuze o hovně, ale dělá se kolem toho takový “umělý” rozruch, že se to pěkně rozkřikne a o FK se dozví i ti, co by ho jinak nečetli. Na SF čtivo velmi dobrá klaka. Jen tak dál 🙂

 17. to Střelec
  Takže podle tebe každý, kdo není nadšený z hromad mrtvol a potoků krve, je rejpal a vegetarián? Tys hotový psycholog! 🙂

 18. to Fenris 13
  Je to sice trošičku bulvární… Ale pro návštevnost webu je třeba něco udělat, že áno? Asi to předložíme redakční radě – a minimálně se ukáže, zda je Fantasy Planet demokratické médium, jestli převáží hlasování redaktorů nebo šéfka prosadí právo šéfredaktorského veta 😀

 19. to Kulagin
  Nebral bych to tak vážně. Holt buď přistoupíš na pravidla hry a bavíš je nebo prostě ne, co naplat. A interpretace obsahu? Hmmm… Píše Kotleta jen a pouze o potocích krve nebo o odvaze, spravedlnosti, přátelství a odhodlaném boji za spravedlnost a lepší svět? 😀 Kdo má pravdu? A je to vůbec důležitý? Kotletovi je to myslím šumák, akorát si počítám myslí něco o Martinech Moudrých (řekl bych, že tohle přirovnání má potenciál se ujmout :))

 20. to Schramm
  Já to vážně neberu. Vážně to bohužel berou jiní. Mimochodem, znáš tu teorii, že ten, kdo často dělá narážky na Martiny Moudré, je nejspíš sám Martin Moudrý? 🙂

 21. to Kulagin
  To neznám, nemyslím si to a ani bych to nikdy neřekl (mám respekt ze sekáčku na maso :-))

 22. LOL, František se na naší fantastické scéně zahnízdil opravdu skvěle, byť je neustále v čudu. Mrzí mě ovšem, že mi nikdo z těch, co to jistě věděli, neprásknul jeho FF Vader identitu. Ta mafie kolem naší fantastiky fakt asi funguje, i když jsem tomu nechtěla věřit. 🙁

 23. Já bych tipla, že Kulagin je Kotletův pseudonym, aby ty debaty byly delší….

 24. perfektní PR
  Taky obdivuju geniální PR, jaké tento autor předvádí. Rozhodně si nevzpomínám na žádnou českou SFF knížku, která by měla tolik pozornosti. Prostě profesionální práce, sice trochu bulvár, ale funguje to… A přitom je to v zásadě “brak”, i když se to čte moc hezky 🙂

  @ Kulagin – myslím, že nikdo z diskutujících tuto knížku a její propagaci nebere vážně, spíš mají větší pochopení pro černý humor a recesi, občas trochu na hraně, ale jak je vidět, zabírá to…


 25. S každým ďalším Kulaginovým príspevkom som viac a viac presvedčený, že je to sám Franta. 😉

 26. to Ďuro
  Mistře Ďuro, myslím, že takového magora by ani mistr Kotleta zahrát nedokázal :-))

 27. Ďuro, blbost. Franta je zpátky v Brazílii a nemá připojení k netu. Kulagin bude určitě jeho bratr Josef.

 28. Ale děti… Přece nevěříte, že nějakej Kotleta v reálu existuje? Žádnej Franta, žádnej Josef… Dyk je to jasný… Píše to Kulhánek pod pseudonymem, kterýmu došlo, že poslední knížky byly krok vedle, ale je mu stydno to otevřeně přiznat, takže se vrátil k tomu, co umí nejlíp 😀

 29. Než sem odešel do práce, tak sem se u článku královsky pobavil. 🙂

  A když sem se vrátil a čet tuhle debatu, tak sem se bavil zase. A chtěl sem napsat, kdo si myslím, že je Kulagin, páč si myslím, že v reálu nikdo tak absolutně bez nadhledu neexistuje.

  Ale Ďuro mě předběhnul. 😀

 30. “Pominu-li teoretickou možnost dostat do postele obě sestry Lukačovičovy…” Zabil! 🙂

 31. to Lampen, Dardalion
  Lampen – Ty myslíš? Tomu nevěřím 🙂

  Dardalion – Jestli nadhled znamená, že se mi mají líbit pubertální vyprávěnky, pak jsem bez nadhledu 🙂

 32. neznám tyhle webovky
  neznám ani toho člověka ani ty o kterých mluví (kromě Stefanoviče)
  čtu to, protože to Stefanovič okomentoval někoho, kdo to nasdílel na FB a já mám psát diplomklu a nechce se mi, tak dělám cokoli
  a nic z toho asi číst nikdy nebudu, ale líbí se mi zmínka o Stefanovičovi 😛

 33. jooooooooooooooooooo. rozhovor i komenty nádherné… A ať s sebou vezme Neomillnerovou… Vskutku povedené.

 34. re: Tereza
  Ty fakt při tý diplomce nevíš roupama co by, viď? 🙂 Jen počkej!

 35. Nemohli byste mi nekdo prelozit, co psal Duro? Ja madarsky neumim. Diky moc. 🙂

 36. to Keplik
  igen = áno
  ostatné snáď netreba 🙂 🙂 🙂

 37. 2 Kulagin
  Rozhovor mě pobavil, což myslím bylo jeho účelem. Vážně ho neberu, tak jako vážně neberu tento typ tvorby obecně. Ovšem tvá argumentace mi přijde na hraně – kam bys potom zařadil třeba film Mechanický pomeranč? Je horší či lepší než Kotleta? A proč? Je mi líto, že to musím říct, ale tvoje projevy pod tímto hlavně humorným článkem mi připomínají jistou entitu mávající tu před časem mečem pravdy (bohužel ne tím od Goodkinda) pod nicky ordog a Julietta.

 38. Těší mě, že můj tip někdo sdílí, Ďuro:))

  Schramm: Jestli je reálný Kotleta, se vzhledem k míře stylizace dá pochybovat (mrk, bojím se sekáčku:)). Ale že je vymyšlený Kulagin, to je snad evidentní, nikdo soudný by snad nešel do debaty vyzbrojen salonním humanismem a argumentačním aparátem filosofa devatenáctého století.

 39. to BorgDog
  Meč pravdy jsem nečetl. Mechanický pomeranč je film, který tak jak byl zamýšlen, pochopí velmi málo lidí. Ostatní jako obvykle obdivují násilnického hlavního hrdinu. A jestli je lepší nebo horší než Kotleta? Inu, pro někoho tak, pro jiného jinak. Tady nejde o jeden film či knihu, ale o obecný kult násilí, který může u mentálně slabších jedinců vést k napodobování jejich “hrdinů”. http://zpravy.idnes.cz/strelba-v-coloradu-0nt-/zahranicni.aspx?c=A120723_133517_zahranicni_ipl

 40. to Kulagin
  Mě zas přijde dost nebezpečný tohle podrahový provazování excesů jedinců s uměleckou tvorbou. Co konkrétně o tomhle případě víme? Jen to, že magor střílel na Batmanovi a říkal si Joker. Teď to nemyslím na Tebe, ale tyhle názory už jsem zaregistroval: je na vině Batman a jeho tvůrci nebo selhala společnost a rodina? A nebo ano jedno a jde o “vadný kus”, který se občas najde v každé “výrobě”? Nechci rozjíždět paralelní flame, ale přijde mi to jako někdejší tažení proti rockové hudbě a soudní řízení např. s Judas Priest, že pod vlivem jejich muziky kdosi spáchal sebevraždu. Dalším krokem je pak cenzura. A k Mechanickému pomeranči: nechci to absolutizovat, neb mám asi kliku a nestýkám se s blbci, ale neznám nikoho, kdo by hlavního hrdinu adoroval a film na něho zapůsobil jako propagace násilí.

 41. to Schramm
  Lidé ztrácejí schopnost rozeznat dobro od zla. Namísto “Batmanů” následují “Jokery”.

 42. Což je, jak soudím a říkám, problém společnosti. Navíc, pořád hlavně té americké.

 43. a někteří lidé zase ztrácejí schopnost rozeznat nadsázku a recesi …

 44. Kulagin
  Čím dál víc nás přesvědčuješ, že si z nás jen děláš legraci. 😀

  Ale jako marketingovej trik to je dobrý. 😉

 45. problém
  Kulagine – tvůj problém je, že svý žvásty o adoraci násilí cpeš i pod tituly, které jsou o něčem úplně jiném. A tvoje argumentace tejráním zvířátek (podle mýho je to plejtvání jídlem) silně připomíná zvířatoprávní/zelený aktivisty a agresivní vegetariány. Výsledkem práce podobných žvanilů je, že dost lidí není schopno zabít potravu (třeba kapra), ale likvidace jedinců vlastního druhu jim nečiní potíže. I podle našich patagrafů dostanu větší flastr za špatně zabitýho psa, než za “nešťastnou náhodou” zabitýho Kulagina. A to je ve skutečnosti špatné, krváky s touhle realitou nemají nic společného.

 46. to Střelec
  Co máš pořád s tím vegetariánstvím? Ty jsi ten příklad, co jsem dával Siriusovi nepochopil, viď?

 47. Ad Kulagin, násilí etc.
  Zajímavá diskuse, Kotletu čtu, podobně jako spousty jiných autorů a nebudu ho hodnotit. Ale co se týče “adorace násilí” a “srandy”, určit hranici nelze, ta se jenom permanentně vytyčuje. To co bylo před padesáti lety nemyslitelné, je dnes normální, ale za padesát let to může být nemyslitelné opět. Myslím, že existuje jistá hranice mezi zlem a dobrem, a tu permanentně atakuje odpověď na otázku, jestli existuje něco cennějšího než váš život.

 48. Ale pochopil Kulagine
  Většinou tady argumentuješ stylem militantního trávožrouta – aktivisty a tak tě jako takovýho beru. Tvůj příklad byl naprosto mimo mísu. Kdybys prudil pod knihou, kterou jsi poctivě přečet a ne pod fiktivním rozhovorem s iluzí, který tvoří sám o sobě specifický literární útvar, bylo by to svým způsobem k věci. Ze všeho nejvíc ale připomínáš toho permanentně kyselýho režiséra ze Součkovo Bláznů z Hepteridy, kterej si k snídani vybíral tu nejsypanější housku a pak ji s pocitem osobní křivdy zbavoval soli a máku do posledního zrníčka.

 49. 2 Kulagin
  Definuj mi, prosím, pojem “adorace násilí.” Hodně a často se o něm mluví, ale zatím jsem nikde nenašel definici, kterou bych pokládal za uspokojivou. Pokud toto definujeme jako násilné prvky (vražda, ublížení na zdraví…) v obsahu, pak násilí adoruje každá detektivka, kde se stane vražda. Hodně jich se navíc snaží, aby divák pochopil důvod jednání vraha, dokonce s ním občas sympatizoval – čili, podle tvé argumentace je Agatha Christie na stejné úrovní jako František Kotleta? Nebo problém vidíš v množství? Pak ale definuj, kolik vražd je “mnoho?” Dvě? Tři? Co potom válečné filmy či knihy? Adoroval Spielberg ve svém “vojínu Ryanovi” také násilí a měla být jeho úvodní scéna vylodění v Normandii zakázána? Adorovala násilí Stoneova “Četa?” Coppolova “Apokalypsa?” Troufám si říct, že u Spielberga je početně zhruba stejně mrtvol jako dejme tomu v “Komandu” – ale vojín Ryan je dobrý, zatímco “Komando” ne? Na základě čeho to rozlišuješ?

  A k Batmanovi – to, co uvádíš jako příklad, je hodně nebezpečný směr uvažování, na který tu poukázal Schramm. Osobně mě vedle masakru zaráží například fakt, že někdo vezme na půlnoční premiéru filmu jako Nolanův Batman sedmileté děcko – ale na tom nesejde. Podstatné je, že se tady vezeš na “módní vlně” a dle mého názoru jen opakuješ argumenty některých salónních intelektuálů – kteří si často ani neobtěžují zjistit fakta:

  http://respekt.ihned.cz/delnici-kultury/c1-56703350-baje-o-batmanovskem-vrahovi

 50. sorry a údiv
  Onlouvám se všem, i na facebooku, kam jsem to uvedl jako fakt, když jsem si fakt nemyslel, že takový idot a hovado pseudo-humanisticko-onanistický jako “kulagin” prostě nemůže v životě existovat. Já fakt myslel, že to je sám Kotleta….
  Takže pokud pod tím je fakt existující hovado, tak musím předefinovat své rozdělení blbců – protože tady výrazy pseudo-humanistickej zmrd ani čůrák pseudointelektuálskej, ba ani člen redakce Interkomu nebo parlamentu, nedosahuje jeho velikosti…

  P.S: Já opravdu myslel, že to je naaranžovaná sranda… ty vole, to jsou fakt mezi náma kreténi…
  Ostatním dikstujícm snad jen sdělím, že jakékoliv argumenty v případě tohoto nemocného honibrka nemají význam.

 51. to Střelec, Anonym, jwp
  Střelec – Za to se nestyď, že něčemu nerozumíš.

  Anonym – “Adorace násilí” se netýká ani tak tvůrců, jako spíš určité části fanoušků jejich děl.

  jwp – To jsou zase výrazy, že ti není hanba.

 52. 2 Kulagin
  Každopádně jsi mi neodpověděl na otázku, CO to je adorace násilí. Začínáš v tom kličkovat, z tvůrců přesouvat “problém” na diváky, ale podstata zůstává stejná. Adoruji násilí ve chvíli, kdy začnu sympatizovat s vrahem v knize od Agathy Christie?

 53. je mi hanba, Kulagine, ano – fackuje mě hanba , ale fakt si při přečtení tvých argumentů a opravdu totálního nepochopení nadhledu a normální lidský srandy nemohu pomoci, ach…

  Ani nevíš, jak mne to mrzí, chlape, ty mé vulgární, ach tak sprosťoučké výrazy…

 54. Spíš obráceně. Taky se mi to tu stává, že omylem napíšu jméno do předmětu nebo naopak. Nepíšu sem často, nejsem zvyklý na zdejší systém – ale myslím, že tohle každý pochopí.

 55. to BorgDog
  Adorace násilí je takové to velkohubé oslavování “krutopřísných cool gore masakrů”. Už jsme se o tom jednou spolu bavili, v té debatě jsi pro změnu obhajoval markýze de Sade. Jinak nechápu, proč bys měl sympatizovat s vrahem, byť v knize od Agathy Christie.

 56. Kulagin
  dokážeš pochopit, že je rozdíl mezi realitou a fikcí? Vrahovi v reálu bys určitě nefandil, to ani já ne, ale co třeba takovýmu Jokerovi? Vždyť třeba ten, kterého hrál Nicholson je svým způsobem sympatický, že mu divák bude fandit

 57. to jwp
  Svým fanouškům bys měl jít příkladem. Neklít, nekouřit, nepít, cvičit!

 58. to Sirius
  Já to pochopit dokážu. Mnozí jiní ne. Fandit by člověk měl Batmanovi, ne Jokerovi.

 59. to Anonym atd.
  Trefa! Já osobně mám dost problém o Denveru mluvit, protože je to prostě smutná věc. Ale to cos napsal, mě taky napadlo. Proboha, jaký rodič jde v tuhle hodinu do kina s nemluvnětem? Nebo jinak, jaký rodič jde do kina s nemluvnětem? Nechci to srovnávat s magorem s bouchačkou, probůh, ale tady podle mě opravdu není na vině Nolan nebo Ledger nebo kdokoliv další. Neříkám, že se ta ohranice vnímání neobrušuje – ale takhle jde posuzovat míru vkusu ve vztahu k 20., 19. i 18. století. Nebo jinak, kdysi člověka rozhodil odhalený kotníček, dneska s náma v podstatě nehne viditelná podprsenka. Dělá to za lidí obecně sexuální násilníky? Myslím, že podobný to bude s tím násilím, ať už se bavíme o Kotletovi nebo Mechanickém pomeranči. Můj názor je, že pokud má člověk kvalitní základy díky rodině, tu hranici pořád vnímá a reálně ji nepřekročí. Jak jsem napsal jinde, to že mi přijde že postava Nerix má literární potenciál v rámci příběhu, neznamená, že bych tohle jednání schvaloval v reálu. Je to snad schizofrenie?

 60. Velkohubé oslavování „krutopřísných cool gore masakrů“není to samé jako jejich páchání. Ty to ale na stejnou úroveň dáváš – a absolutně pomíjíš, že by to mohla být prostě nadsázka a nevážná legrace. Markýze de Sade jako osobu jsem neobhajoval, obhajoval jsem právo psát i číst díla jeho typu a to, že potlačovat oboje vede často k horším následkům. A co se AC týče, zalovím jen namátkou – znáš Vraždu v Orient Expressu?

 61. to Kulagin
  Pak ale předpokládáme, že je dobro a zlo skutečně černobílé, když to podáš takhle jednoduše. On ani ten Joker (ve filmu!) není postava, která by byla úplně beze smyslu a právě to se mi na Nolanovi líbí. Ten zdvižený ukazovák bacha, nic není tak jednoduché jak se zdá, přemýšlejte. Byť to ve výsledku vede k tomu, co říkáš, fandíš Batmanovi a ne Jokerovi.

 62. Že jde s nemluvnětem obecně do kina, to bych i pochopil – viděl jsem to, matka dala v předsálí miminu “cucnout,” to spokojeně usnulo, prospalo celý film a šlo se domů. Je to asi extrémní řešení, ale pokud nemá rodinu, nesežene hlídání, apod. – budiž. Ovšem co si může z Nolanova Batmana odnést sedmileté dítě? Těžko ten film vůbec pochopí, bude jen “koukat na paňáčky…” ale máš pravdu, tohle téma sem skutečně nepatří. Se zbytkem souhlas. Například jsem ještě neslyšel, že by sledování pornofilmů z někoho udělalo násilníka…

 63. sakra, ale proto je to film/komiks/knížka. Můžu fandit parchantovi a užívat si, jak škodí hrdinovi a nesvazuje mě to nějakými zákony a normami.

 64. 2 Sirius
  Nebo se jen zamýšlet nad tím, PROČ škodí. Co takový film “Volný pád?” Myslím, že ten by do kategorie “adorace násilí” dle Kulagina spadal také. Protože kdo někdy neměl chuť vyrovnat si spory se světem obdobným způsobem? Ovšem… kdo vyrazí se samopalem na snídani do McDonalda?

 65. to BorgDog, Schramm
  BorgDog – Nepodsouvej mi své názory. Film Volný pád je o člověku, který žije v kultuře “adorující násilí” a když se toho na něj jednoho dne sesype moc, začne řešit problémy v duchu této kultury. “Hrdinou” tohoto filmu není muž se samopalem, ale detektiv který se ho snaží dopadnout.

  Schramm – Dobro a zlo je černobílé. Zastávat se zločinců, poukazovat na jejich těžké dětství, omlouvat je, dávat jim amnestie – to je pseudohumanismus. Zločinec patří do vězení.

 66. pro BorgDoga a spol.
  už radši pana Kulagina nechte na pokoji, on je natvrdlej a na některý věci prostě musí vyrůst

 67. Pro takové se dřív používal pojem salónní intelektuál…

 68. DeX
  Odpovědi na svoji otázku ohledně Vraždy v Orient Expressu jsem se sice nedočkal, ale máš pravdu. Ta diskuze je bezpředmětná, takže za sebe končím. Jediné, co mě napadá dodat je, že s podobným viděním světa Kulagin přijde o hloubku celé spousty skvělých knih (a nemyslím teď těch od Kotlety), ale to je už jen jeho problém. A třeba jednoho dne zmoudří. 🙂 Toť vše.

 69. Kulagin
  Dobře. 🙂 A souhlasíš s konečným Poirotovým rozhodnutím?

 70. to BorgDog
  Nesouhlasím. Právo a Spravedlnost jsou (bohužel) dvě rozdílné věci.

 71. Ty kravo maw aspoň 4 promile. 😀
  Číst komentáře od Kněco je něco užasnýho! 😀

 72. Úžasná diskuse
  Fakt úžasná. Zejména Kulka-gin se vytáhl (a při tom má takovou bondovskou přezdívku, ale možná míchal místo protřepání). Takže bychom měli zavřít autory válečných filmů, protože adorují násilí – hlavní hrdina obstojí ve válce, protože jinak by nepřežil. Samo o sobě zobrazení násilí v jakékoli podobě přeci neškodí.

 73. Vzhledem k nesmyslné diskuzi výše, respektive vzhledem k demagogickým argumentům Kulaqina, sem za střízliva postnu zajímavý článek.

  http://games.tiscali.cz/tema/precenovani-vedeckych-studii-her-a-jeho-absurdni-nasledky-60202

  Sice je primárně o hrách. Zabývá se však vlivem akčních her na agresivitu hráčů a mimo jiné tam jsou Kulaqinoví “argumenty” rozcupovány.

  Btw.
  Vzhledem k tomu, že Kulaquin uvedl, že násilné knížky čte, aby byl v obraze a vzhledem k tomu, jaký na něj mají vliv, tak se obávám, že by se mu do rukou mohla dostat nějaká zbraň. Takže, pokud se u nás stane nějaký masakr, víme kde by policie měla začít pátrat v prvé řadě… 😉

 74. Zatímco jste se tu dohadovali s mým bratrem Dmitrijem, rozhodl jsem se já, Igor Kulagin, včera navštívit Bruntál a objasnit existenci pana F. Kotlety. Vyrazili jsme v 8.00 z pražského Hlavního nádraží. Cesta byla neobyčejně tvrdá. Nebylo ještě ani 12.00 a už jsem ztratil dva muže a většinu vybavení. Do Bruntálu jsme se dostali až pozdě odpoledne. Obývá ho vskutku rázovitý lid. Ani po rozdání všech zrcátek, korálků a nožíků jsem se nedozvěděl jedinou relevantní informaci. Až nakonec mě jedna žena za obsah mé lékárničky nasměrovala do místního parku. Tam sedělo na lavičce podivné zarostlé individum oděné jen v hadrech a s krabicí vína v ruce. Přistoupil jsem k němu a laskavě naň promluvil. Nebožák se začal kývat sem a tam a cosi huhňat. Když jsem se naklonil blíž, zaslechl jsem, že stále dokola opakuje: “Coleta, Coleta” což si ta dobrá, leč zjevně zdrogovaná žena vysvětlila jako “Kotleta” a usoudila, že je to nešťastníkovo jméno. Po tomto zjištění jsem zavelel k ústupu a se zbylými nosiči opustil město. Měl jsem štěstí, přežil jsem. Leč existence F. Kotlety zůstává i nadále zahalena oparem tajemství…

 75. Co se divíš. Kotleta je přece v Brazílii. Nebo někde jinde kde potřebujou řezníka jeho formátu. A lidé z Bruntálu nebonzujou. Ne na Kotletu.

 76. Kotleta
  Poněvadž kdyby bonzovali, utopí je Franta v bahně. A není v Brazilii, ale na Hané
  🙂

 77. Škoda, že jsem si téhle skvělé debaty nevšiml, když byla aktuální.

  Takhle mluvit o Petře Neomillnerové? Kotleta neví co činí, já bych si to ve strachu o svůj život nebo minimálně mužství, či jiný úd nedovolil… 😀

 78. Podle mě si na drsnýho jen hraje. PN je drsná sama o sobě 😀

Zveřejnit odpověď