František Kotleta opravdu existuje, dušuje se Tomáš Němec

Legenda? Mýtus? Aprílový vtip? Ani jedno, tvrdí rozhodně Tomáš Němec. Náš rozhovor je nejen o mistru řeznickém, ale i práci na jeho knihách a plánech bruntálského literáta. Některé otázky Frantovi Kotletovi položili i fanoušci na facebookových stránkách Fantasy Planet a Františka Kotlety.

Nejdřív se pustím do otázek já. Jak jsi vůbec Františka Kotletu objevil?

Začalo to poměrně nevině. Na fotbale v Teplicích, což je mimochodem nejlepší fotbalový klub na světě, aby bylo jasno, jsem se seznámil s nějakým ranařem, kterého krátce před tím pustili z věznice v Heřmanicích. Když zjistil, že se zajímám o fantastiku, ukázal mi své tetování na zádech. Kromě mořské pany a myšáka Mickeyho tam měl vytetovanou první kapitolu Hustýho nářezu. Četl jsem to nahlas a až na konci jsem si uvědomil, že celej stadion ztichl, fotbalisti přestali hrát a každej chtěl vědět, jak to bude dál.

Když jsem dočetl, začali zase fotbalisti kopat do míče a fanoušci pokřikovat, ale já jsem pochopil, že jsem narazil na něco velkýho. Mukla jsem se hned vyptal na všechny podrobnosti o autorovi a začal po něm pátrat. Ve vězení už ale nebyl, takže to bylo složitější, ale nakonec jsem na něj získal email, vnutil ho vydavateli Egonu Čiernemu z Poutníka a ten pak vydal Frantovu první knihu. Když jsem začal pracovat pro nakladatelství Epocha, přetáhl jsem vydávání Bratrstva krve pod něj. To, jak jsem přišel ke druhému dílu, už jsem na Fantasy Planet psal, to znáš (Zpráva šéfredaktora magazínu Pevnost, Tomáše Němce, o cestě za Františkem Kotletou). No a třetí díl už mi prostě Franta poslal emailem.

Kde se teď vůbec autor vyskytuje?

Pokud vím, tak někde na Blízkém Východě. Podrobnosti mi ale nesděluje a já je raději nechci vědět. Je to tak bezpečnější. Už se nám jednou stalo, že do nakladatelství Epocha vtrhla skupina maskovaných mužů hovořících arabsky a dožadovali se na šéfovi Epochy Zdenkovi Pobudovi nějakých informací o Kotletovi. Zdeněk naštěstí trávil mládí na táborech v pásmu Gazy pořádaných OOP, tedy Organizací pro osvobození Palestiny, tak se s nimi nejen domluvil, ale když jim ukázal i svou fotku, jak jej na kolenou houpe Jásir Arafat, omluvili se mu a odešli pryč.

Takže ty zprávy o dobrodružném životě Františka jsou pravdivé?

Všechny zprávy o Františkovi jsou pravdivé. Já si ani neumím představit, že bychom si snad něco vymýšleli. Proč bychom to dělali?

Prý je to důmyslná reklamní kampaň ve stylu Járy Cimrmana.

Ale prosím tě, každý, kdo najde dost odvahy a sežene dost zbraní na to, aby se mohl vypravit do Bruntálu, se může stavit v rodinném řeznictví Kotletů a Františkův bratr Josef každému dosvědčí, jak se věci mají.

No, někteří tvrdí, že tam žádné řeznictví Kotletů není a že Bruntál je úplně normální město a ne takové děsivé místo, jak jej občas popisuješ.

To jsou nejspíš ti, kdo také věří, že je Země dutá a dinosauři vyhynuli proto, že je Noe nevzal do archy. Kdo by jim věřil?

Co na Frantovy knihy říká Jiří Kulhánek. Nebojí se, že ho Franta ohrožuje?

Kdepak. Kulhánek je jenom jeden. Ví to on, vím to já a ví to i Franta.

Zasahujete s redaktorkou Pavlínou Kajnarovou do Frantových knih?

Velmi opatrně. To víš, Franta nosí pořád při sobě sekáček a člověk nikdy neví.

Co říkáš na úspěch Františkových knih?

Já jsem ho čekal, i když ne tak masivní. Stále mě překvapuje, kdo všechno se k Bratrstvu krve dostává a čte jej. Někdy to přináší poměrně zábavná nedorozumění, když si některý z Nářezů přečtou lidé, kteří s podobným druhem literatury nemají nic společného a čekají nějakého českého Pána prstenů.

Která kniha se ti nejvíc líbí?

Mně se líbí všechny tři. A nejvíc se těším na tu čtvrtou, protože půjde o samostatnou knihu a bude to velká výzva přijít s něčím novým, co se bude dosavadním čtenářům líbit. Kniha se jmenuje Perunova krev a chceme, aby vyšla do konce roku. Tak doufejme, že to dobře dopadne.

Jak teď vypadá situace s Pevností? Podařilo se vám vydat nové číslo. Co bude dál?

Vydáme další číslo. A další. A další. A pak už bude doufám skutečnej konec světa a já si konečně odpočinu.

Otázky fanoušků:

Jakub Doubrava se ptá, jestli bude mít Franta někdy autogramiádu?

To je určitě možné, protože Franta je skutečně žíjící člověk, který prostě existuje a ne, že ne, jak tvrdí někteří závistivci. Problém spočívá v tom, že je časově velmi vytížený. I když už se domluví na pevno, že někam dorazí, tak mu do toho vždycky na poslední chvíli něco vleze a prostě se neobjeví. V pražském Neoluxoru už po nás jednu takovou autogramiádu chtěli, ale Franta zmizel někde na Blízkém Východě a sešlo z toho. Vůbec nevím, jak si ta nečekaná zmizení vysvětlit. Tak snad se časem trochu uklidní a autogramiáda bude.

Erich Hamza se ptá, jestli má řezník Kotleta kontakt s upíry?

Samozřejmě. Říká se jim politici a až mu jednou rupnou nervy, tak bude v českém parlamentu hodně veselo. Osobně doufám, že to bude co nejdřív.

Robert Hladil napsal: Pane Kotleto, rád bych se Vás zeptal na Váš vztah k ženám. Z Vašich textů cítím za nabubřelým chlapáctvím citlivou duši člověka, který ženu nechápe pouze jako sexuální nástroj a služku, ale rovnocenného partnera.

Na to se musíte zeptat Petry Neomillnerové.

Jiřina Mařaská se ptá, jestli ji Franta nechce za manželku.

Vztahový poradce Tomáš Němec radí: shodit sto kilo, bradavici na nose odstřelit atomovkou a růžovou minisukni se znakem Baníku Ostrava nechat doma. Nebo nepodléhat módním trendům a připravit se na porážku. Franta si umí poradit v jakékoli situaci.

Čtenář pod přezdívkou Pé Ká se táže: Je řezník Kotleta vegetarián?

Autor dotazu poměrně riskuje, takže je docela dobře, že se skrývá pod pseudonymem.

Martin Heisler píše: Čím nejraději bouráš? Čím myješ krev? Já mám furt stopy.

Franta obvykle poráží pěstí. Maso pak bourá sekerou, sekáčkem i nožem. Na každou fázi má svůj odzkoušený nástroj. Co se týče krve, tak po návštěvě v jejich bruntálském řeznictví mohu jen konstatovat, že se bourá tam, kde krev na podlaze nevadí. Nesmíš ty lidi porcovat v obýváku na koberci, Martine.

Desetiletý Libor Váňa prosí pana Kotletu, aby mu poradil, jak se stát slavným spisovatelem.

Navštěvuj pravidelně zápasy FK Teplice, kup si žlutomodrou šálu, nad postel si vylep plakát klubové ikony Pavla Verbíře a doufej, že na stadionu potkáš Tomáše Němce.

Martin Stručovský by chtěl vědět v kolika letech měl František první sex a zda se zná s nějakým upírem.

O prvním sexu nic nevím a raději jsem se neptal. Opět bych odkázal na Petru Neomillnerovou. V kontaktu s upíry určitě je. Párkrát se opil třeba s Milošem Zemanem.

Radim Vaněk píše: V kolika letech měl František první sex s upírkou?

Na to se musí zeptat Petry Neomillnerové.

Jakub Karel: Můžu položit jakoukoliv otázku? Jak překročit rychlost světla? Jak skloubit kvantovou mechaniku a klasickou fyziku? Jakoukoliv otázku? Odpovíš mi opravdu na všechno? Dobře… Moje otázka zní: „Nedal by sis toast?“

Franta miluje toasty.

Míra Pafnuc Adamec: Mě by zajímalo, kde se sežene takový to kostkovaný řeznický sako, už jsem byl ve dvou sekáčích a nikde nic.

Pokud vím, tak stávající řeznické sako Františkovi poslal Barack Obama. Má na sobě zlatý knoflíčky z nápisem: Mysli na Ameriku. Franta ho používá při bourání kamzíků.

Přečtěte si ukázku z třetího dílu Bratrstva krve – Mega hustej nářez.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

31 komentářů

 1. Autogramiáda… ?
  Autogramiáda by mohla být dobrá. Dát si s FK panáka rozpuštěného vepřového sádla a nechat si na prasečí kůži vytetovat věnování 🙂

 2. Heslo Fantasy Planet
  Heslo Fantasy Planet zní – přesně jednou do roka rozhovor s Frantou Kotletou 😀

 3. abychom se dozvěděli odpovědi na ty nejzajímavější otázky, tak by příští rozhovor o Frantovi měl být asi s Petrou Neomi 😉

 4. to Karin
  On má málokdo na to, aby to zvládnul víckrát než jednou za rok 😀

 5. To Renča
  Souhlasím …. mohlo by to být formou nějaké fotoreportáže:-) …. a titulek třeba “Odhalená pravda” … :-DDD

  Ale sem by toho byla škoda, protože takové Pevnosti by to náklad zvedlo rozhodně významně:-).

 6. Od řezníka bych čekala větší diskrétnost 😀

 7. Socialistická jídelna je něco jako školní jídelna v noční můře. Spousta špinavejch smradlavejch lidí jí jídlo, který by v normální restaraci nikdo nežral a u toho nesmí nadávat na práci a státní zřízení… 😉

 8. Existuje?
  Vzhledem k tomu, že je tento článek uveřejněn na Apríla, nedá se věřit ani slovu. Ale to je dobře, alespoň je vše dál zastíněno neproniknutelnou nejistotou.

 9. Hm, u mě už se bohužel asi projevuje známá pravda, že opakovaný vtip přestává být vtipem a začíná hraničit s trapností.

  Stejně tak teda ta Pevnost, když už ji Tomáš Němec v rozhovoru taky zmiňuje – mám všechna čísla, což snad mluví za všechno, jak na tom u mě ten časopis je, ale to nové číslo… jestli to bylo jen nějakou shodou náhod, nebo opravdu Pevnost začala cílit víc na mladší teenagery (cca 13-16), nebo jsem si toho předtím jen tolik nevšiml, ale tolik zmínek o různých tělních tekutinách jsem tam snad nikdy předtím nezaznamenal. A ne, opravdu mi to nepřišlo cool.

 10. Já myslím, že se to docela povedlo, je to celkem vtipný.

 11. Mně to taky přišlo vtipný. A s tím zaměřením Pevnosti – tak jedním z úkolu tohohle časopisu je vychovávat novou generaci čtenářů, protože nováčci se objevují pořád, některé věci jsou pro ně neznámé a stará garda má jiný starosti a pomalu mizí v dálce, ačkoliv někteří u časopisu pořád zůstávají

 12. re. Katka
  Kapitalistická jídelna je něco jako socialistická jídelna v noční můře. Spousta navoněných managerů oblečených ve značkovém oblečení jí jídlo, který by v normální restaraci nikdo nezaplatil a u toho nadávají na ty co za ně dělají skutečnou práci, vymýšlí koho by ještě okradli a po jídle odcházejí s krabicí od vín, ve které naví co mají… 😉

 13. to Tygr
  S tím zaměřením na mladší generaci máte pravdu. Ta ještě nemá zničené oči, a tak se redakce Pevnosti mimo jiné rozhodla zmenšit písmo. Pro “brejlovce” jako jsem já to znamená konec čtení a v celkovém výsledku i kupování Pevnosti.

 14. sicco + M. Stručovský
  Jen ze zvědavosti – kolik už jste četli rozhovorů s Kotletou, případně o Kotletovi? Co přesně vám na tomhle přišlo vtipný?
  Já ty rozhovory totiž četl všechny (minimálně teda všechny v Pevnosti a tady na FP, což jsou, předpokládám, všechny).
  V těch článcích se vždycky napíše, že Franta plní něco děsně tajného a nebezpečného v nějaké cizí a vzdálené zemi (minule to byly tuším brazilské pralesy, teď pro změnu Blízký Východ). Nesmějí chybět sexuální narážky, protože publikum si to žádá (v jednom rozhovoru básnil o trojce s Pavlou L. a Petrou Neomi, v Pevnosti pro změnu sahal Alžbětě Lexové na prsa, v tomhle si už vystačil jen se zmínkou o Petře Neomi).
  Pak samozřejmě nesmí chybět nějaká ta hláška, která má ukázat jak je Franta hrozně drsnej, takže něco o jeho sekáčku, samozřejmě o lochu, kde i ředitel věznice žádal předem o audience, když šel k Frantovi na celu, nějaké ty náznaky o Frantově drsném původu a ještě drsnějším dětství….
  Jak říkám, jednou nebo dvakrát se tomu člověk zasměje, ale postupně to začíná být čím dál víc vaření z xkrát použité vody.
  I když chápu, že pro lidi, kteří chtějí vědět, kdy měl Franta první sex a jestli se zná s upíry, je to úžasná řachanda. Možná zkuste Babovřesky, Martine, prý je to taky super.

  Pro pořádek: Četl jsem první Frantovu knihu a líbila se mi, na druhou a třetí se teprve chystám. Četl jsem Kotletovu povídku a taky dobrý. Takže nenávistí vůči autorovi rozhodně neplanu.

 15. to Tygr
  Jak už jsem se snažil naznačit, jsem přesvědčený, že ten přízemní humor je jaksi záměrem. Kotleta se vždy prezentoval jako, s prominutím, debil, tedy přízemní písmák z Bruntálu. Myslím, že pokus o sofistikovanější legraci by celou tu legendu jesenického Mauglího vychovaného kamzíky shodil. Kotleta je muž, co prdí, krká a sahá holkám na prsa. Cokoliv jiného by byl výpadek z role. Samozřejmě to ale autorům dává jisté omezené mantinely manévrování.
  Každopádně vrcholem kotletovské legrace je ale rozhodně Zpráva o nalezení druhého rukopisu a Medailonek, který je v Mega hustém nářezu od pana Popiolka. Ty už patrně nic nepřekoná. Mimochodem, celá trilogie je bezvadná. Mám za sebou třetí díl a těším se až to přečtu za čas celé bez přestávek.

 16. Tygrovi
  Uf, tak já to myslel dobře a vy na mě hned s Babovřeskami. Raději ne, slyšel jsem, že spoustu inteligentních lidí pak musel hned odvést do Bohnic. A tam bych opravdu nechtěl skončit. A jinak – já vám přece netvrdím, že se vám to musí líbit. Já jen říkám, že mně to přijde vtipný. Můj příspěvěk se týkal hlavně Pevnosti

 17. Tam šlo o tajemství…

  Bylo vyzrazeno pravé jméno Františka Kotlety.

  A to zní, že Kotletou je … cenzurováno …

 18. Jinak k tomu humoru nehumoru. Já už se na to koukám tak, že to už není ani tak humor nebo pokus o humor, ale spíš a hlavně trademark.

Zanechat odpověď