Hans-Ake Lilja: Interview

U příležitosti českého vydání knihy Půlstoletí příběhů věnované zákulisí tvorby a i postřehům a zajímavostem z osobního života jednoho z nejznámějších žánrových autorů, Stephena Kinga, se Daniel Palička rozhodl položit pár otázek jejímu autorovi. Hans-Ake Lilja se rozpovídal nejen o svém vztahu ke Kingovi, ale i o svých dalších projektech.
Za pomoc děkujeme Milanu Žáčkovi z Carcosy!
A pro lepší požitek necháváme pod českým překladem i původní odpovědi v angličtině.

Pocházíte ze Švédska. Jak se v této zemi daří hororu, ať už knižnímu či filmovému?

Pokud jde o horor, Švédsko je poměrně malá země, ale přesto se zde sem tam natočí nějaký ten film, někdy dobrý, jindy ne. Co se týče knih, máme svého Stephena Kinga v Johnu Ajvide Lindqvistovi, autorovi románů Ať vejde ten pravý a Jak zacházet s nemrtvými, který se nedávno dočkat i filmového zpracování. A našli by se i další.

(Sweden is a pretty small country when it comes to horror but there are a few films done, some good and some not. When it comes to book we have our own Stephen King in John Ajvide Lindqvist who has written Let the right one in and the recently filmed Handling the undead just to name a few.)

Patříte mezi velké fanoušky Stephena Kinga. Dočetl jsem se, že Kinga čtete od třinácti let, kdy Vám rodiče dali k Vánocům román Carrie. V čem Vás tato kniha okouzlila? 

Když jsem četl Carrie, nebyla to tak úplně láska na první pohled. Ta se rozhořela, až když jsem četl román Cujo. U něj se mi moc líbil příběh, způsob, jak King vytváří postavy, jak všechno vypráví a jak pracuje se zápletkou. A tohle se mi na něm líbí už padesát let.

(Well, actually it wasn’t love at first site when I read Carrie. Shorly after though when I read Cujo it was. I loved the story, the way King created the characters, told the story and built the plot. And that he has continued to do for 50 years.)

Od roku 1996 provozujete webovou stránku Lilja’s Library – The World of Stephen King. Zakládal jste ji v době, kdy internet nebyl stejné místo jako dneska. Když se ohlédnete zpátky, jak na začátky s Vaší stránkou vzpomínáte? Čekal jste, že se z malého fanouškovského projektu časem vyklube něco mnohem většího?  

No, když jsem s ním začínal, všechno bylo strašně jednoduché. V Notepadu jsem napsal HTML kód, ten jsem nahrál a stránka běžela. Dneska to tak nefunguje. Technické aspekty jsou složitější. Na druhé straně je snadnější nacházet informace, takže myslím, že se to v konečném důsledku vyrovnává.

Nikdy by mě nenapadlo, že to naroste do tak velkých rozměrů. Ale jsem moc rád, že tomu tak je, protože jsem dostal příležitost dělat věci, kterým se teď věnuji. Psát knihy, setkávat se s lidmi, cestovat a tak dál.

(Oh, 😊 When I started it, it was all so simple. I used Notepad to write the HTML code, uploaded it and then it was live. Today that dosn’t work. The technic is harder. But on the other hand it’s easier to find information so I guess it evens out.

I never thought it would be as big as it’s gotten. I love that it has though since it’s given me the opertunity to do the things I have done. Written books, meet people, travel and so on.)

Na Vaší stránce najdeme kromě tematických článků také rozhovory s významnými lidmi z kingovské komunity. Vyzpovídal jste například Franka Darabonta (filmový režisér, autor filmů Zelená míle nebo Mlha), Joea Hilla (hororový spisovatel, syn Stephena Kinga) nebo Scotta Snydera (komiksový scenárista, se Stephenem Kingem spolupracoval na prvních pěti číslech komiksové série Americký upír). Jak se připravujete na rozhovory? Děláte si důkladné rešerše? 

Snažím se být připravený. Když s někým dělám rozhovor, snažím se načíst nebo nasledovat věci, o kterých se budeme bavit. Bavit se s někým o knížce, kterou jste nečetli, nebo o filmu, který jste neviděli, není jen tak. Někdy to jinak nejde a pak musíte improvizovat, ale vždycky je nejlepší, když věc, o níž je řeč, znáte. Je to lepší pro vás i pro člověka, kterého vyzpovídáváte.

(I try to be prepared. When I interview someone I try to read or watch the thing we’re going to talk about. It’s hard to interview someone about a book that you haven’t read or a movie you haven’t seen. Sometime you have to and then you have to work from there but it’s always best if you know the things you talk about. Both for you and the person you interview.)

Co všechno obnáší práce na webu o Stephenu Kingovi? Je to pro Vás velký žrout času? 

Zas tak velký žrout času to není. Dnes už mám osvědčené a zaběhnuté postupy, ale když se zrovna něco děje, práce je samozřejmě víc, takže někdy je to všechno časově dost náročné. Ale všechno je to jenom můj koníček, ne zaměstnání, takže…

(Well, it’s not that time-consuming. I have a good and well oiled rutine by now but off cource when things happen there are more to do so sometimes it can be somewhat time-consuming. But this is just a hobby, not my real job so…)

Kromě Lilja’s Library – The World of Stephen King jste také působil na webech DVDKritik.se a Foljeslagarna.com. Zároveň jste založil stránku TheWalkingDeadNews.net věnující se novinkám kolem série Živí mrtví (The Walking Dead). Jaké zkušenosti jste si z jednotlivých projektů odnesl? 

Z práce na různých webových projektech jsem si odnesl hodně. Naučil jsem se, že aby člověk uspěl, musí být zanícený, musí mít svou práci opravdu rád a musí mít velkou podporu od řady dalších lidí. Ale také jsem zjistil, že i dobrých věcí může být někdy příliš. Stránku zasvěcenou Živým mrtvým jsem před několika lety prodal a po sedmnácti letech už nerecenzuji filmy. Potřebujete čas soustředit se na to, co dělat chcete, a věci, na něž se soustředit už nechcete, musíte pustit k vodě.

(I learned a lot from running differnet websites. I learned that you need to be dedicated, like what you do and have a lot of support from a lot of people to succeed. But I also learned that it can be to much of the good things. I sold the Walking Dead site some years ago and I’m no longer reviewing movies after doing it for 17 years. You need to have time to focus on what you want to do and leave the things you don’t want to focus on.)

Nyní přejdeme k samotnému Stephenu Kingovi. Za svůj život jste se s ním několikrát setkal osobně, a dokonce jste s ním dvakrát vedl rozhovor. V čem podle Vás tkví kouzlo Kingovy osobnosti? Vyzdvihl byste na něm něco konkrétního?

Je velice laskavý, pohodový a neokázalý. Než jsem se s ním začal bavit, byl jsem samozřejmě nervózní, ale po chvíli jsem měl pocit, jako bych se bavil se starým kamarádem. Hovor s ním je nenucený a je to zábava. A to jen díky jeho přístupu. Ne každý, s kým jsem dělal rozhovor, je takhle v pohodě.

(He is very kind, easy going and down to earth. I was off cource nervouce to talk to him but after a while it was almost like talking to an old friend. Easy and fun. And that is very much thanks to him. Not veryone I have interviewed have been easy to interview.)

Jak dokazuje Vaše kniha Stephen King: Nejen horor, Stephen King není jenom veleúspěšný spisovatel. Za svůj život vystřídal hned několik různých rolí (nakladatel, rocková hvězda, filmový režisér atd.). Pokud nepočítáme spisovatelskou dráhu, v jaké poloze podle Vás funguje zdaleka nejlépe a proč?      

Jako promotér a přednášející. Vím, že on sám tyhle role rád nemá, ale všichni, kdo ho viděli a slyšeli přednášet, číst z knihy nebo o knihách mluvit, vědí, že má pro tohle přirozený talent. Umí být velice zábavný a vtipný.

(Promotor and official speakings. I know he himself dosn’t really like that but everyone who has seen him give a speach or read from a book, or talk about a book know that he is a natural at that. Very entertaining and fun.)

O Stephenu Kingovi aktuálně publikujete články na internetu, přednášíte o jeho tvorbě a vydáváte tematické knižní publikace o jeho kariéře. Vzhledem k tomu, že se o Kingovu tvorbu dlouhodobě zajímáte, by mě zajímalo, v čem podle Vás tkví největší přínos Kingovy tvorby do literárního světa?

Je inspirací pro velkou spoustu lidí. Vsadím se, že hodně lidí se dalo na spisovatelskou dráhu právě kvůli němu, lidí, kteří by se jinak tímhle směrem nevydávali. On jim ukazuje, že je to možné. Dokazuje, že úspěch může slavit dokonce i literatura, kterou někteří považují za škvár. Kromě toho světu předvedl, jak vyprávět dobrý příběh s postavami, které si zamilujete.

(He has been an inspiration to so many people. I bet a lot of people have become writers because of him, people who would otherwise not have become that. He’s shown that it’s possible. He has shown that even litterature that considered rubbish can be successful. That and he’s shown the world how to tell a good story with characters that you love.)

Odlehčená otázka na závěr: Vaše stránka Lilja’s Library se krátce objevila v komiksové adaptaci románu Svědectví (The Stand), kterou vydalo komiksové vydavatelství Marvel. Byla to pro Vás pocta, tím spíš když adaptace Kingova díla vyšla u slavného komiksového vydavatele? 

Ano, byla. Myslím, že to by to byla pocta pro každého. Netušil jsem, že k tomu dojde, a když jsem ten komiks četl poprvé, vůbec jsem to nezaregistroval. Až pak mi o tom řekl kamarád. Musel jsem se vrátit a pořádně se podívat. Bylo to něco úžasného!

(Yes, I was. I think anyone would have been. I had no idea that was going to happen and I didn’t even notice the first time I read the issue. A friend told me and I had to go back and look. It was really cool!) 

Překlad: Milan Žáček

Knihu Půlstoletí příběhů můžete zakoupit přímo u Carcosy.

https://www.carcosa.cz/knihy/stephen-king–pulstoleti-pribehu-hans-ake-lilja/

FOTO: Oficiální stránky H. A. Lilji a stránky Carcosy

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď