Rudý vlk: Karkulka v rouše beránčím

Rachel Vincentová je americká spisovatelka, která přestože na své rodné půdě vydala už několik knih, v České republice teprve debutuje retellingem Červené Karkulky – Rudým vlkem. Aby měl ale příběh ten správně magický nádech, nechybí v něm les plný příšer, vlkodlaci, pověrčiví vesničané a jedna zrzka s červeným pláštěm.

Strašidelná pohádka

Adéla je šestnáctiletá dívka, která má pro sebe život nalajnovaný – hodlá se provdat za svého přítele Graingera, jenž ji před měsícem požádal o ruku, nastěhovat se do jím postaveného domku a být správnou domácí hospodyňkou a manželkou. V den svých narozenin se ale dozvídá, že pro ni má osud trochu jiné plány. Patří totiž do rodu ochránkyň, které chrání své vesnice od příšer zdejšího hvozdu. Stejně tak jako její babička a matka chrání její rodnou vesnici Oakvale, i ona bude muset po tréninku zastat tuto roli.

Aby toho nebylo málo dozvídá se, že již od narození je zaslíbena jinému – Maximu Bernardovi z Ashbornu. Nikdy v životě ho neviděla, to se ovšem brzy změní, protože její zaslíbený má do jejich vesnice kvůli vzájemnému poznání přijet. S jeho příjezdem se začnou ale dít prapodivné věci, jejichž pravdivou stránku znají jen Adélina rodina a Max sám. Grainger je trochu jiného názoru…

Rudý vlk je young adultovské převyprávění toho, jak by vypadala Karkulka, kdyby se rozhodovala mezi dvěma chlapci, rodinnými povinnostmi a svým osudem. Rachel Vincentová vytvořila pracovitou, silnou a neufňukanou hlavní hrdinku, která se svým povinnostem staví čelem a nehodlá se jim vyhýbat. Na druhou stranu ale soupeří s touhou svěřit se se svým tajemstvím Graingerovi coby jednomu ze strážců vesnice. Možná by to pro ni bylo jednodušší, kdyby nějakou dobu nazpátek stejná vesnická stráž neupálila jejího otce na hranici, protože ho pokousal a nakazil vlkodlak z lesa.

 

„To není fér, mami.“

„Život není fér, Adélo. A bez nás by vesnice jako Oakvale a Ashborne pohltil les.“

Tolik životů záviselo na tom, jak se rozhodnut, na mém uvážení a odevzdání se misi, o které jsem se sotva dozvěděla. Ležela na mě zodpovědnost tak tíživá, div že mě nerozdrtila. S povzdechem jsem se odvrátila od matky a tiše kráčela až na kraj vesnice. (str. 106)

 

Rachel Vincentová píše poutavě a stránky tak ubíhají bez problému jedna báseň. Čas od času přeskočí několik dní či týden, děj tak má spád a není v něm k nalezení moc hluchých míst, přesto některé scény mohla autorka popsat trochu blíže. Na to, že má například les být plný nadpřirozených bytostí, se čtenář setká jen s pouhou hrstkou toho, co by mohl příběh nabídnout. Vyvstávají tedy otázky, jak to bylo dál ve vesnici, co se dělo s Adélou a zbytkem její rodiny. Nevypadá to ale, že by se autorka chystala napsat pokračování, a proto je zřejmé, že odpovědi na tyto otázky nechává představivosti čtenáře. Rozhodně se jedná o příjemnou a čtivou jednohubku.

Rachel Vincentová: Rudý vlk

Vydal: Cosmopolis, 2022

Přeložila: Magdalena Farnesi

Počet stran: 320

Cena: 379 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď