Pokémoni poprvé aneb Jak to všechno začalo

Kdo by neznal Pokémony? Když nic jiného, tak Pikachu spolehlivě pozná každé dítě, které umí mluvit, videoherní svět válcují pokémoní hry a animovaný seriál je doslova nesmrtelný. A jak už to bývá: když je to populární, udělejte z toho komiks! Proč si tedy nepřipomenout jak to všechno začalo?

Pusťme se do chytání!

Scénárista první knihy Pokémon: Red and Blue Hidenori Kusaka v předmluvě říká, že se snažil přenést své pocity z hraní videoher s pokémony v hlavní roli do podoby mangy. Ano, manga je ten komiks, který se čte pro většinu čtenářů netypicky odzadu a odprava – návod na čtení přiložen na počátku, tedy vlastně konci knihy! Ale to jsme odbočili od tématu: Série Red and Blue vypráví o mladém muži jménem Red, který se touží stát trenérem podivných monster zvaných Pokémoni. Cesta za „zkatalogizováním“ všech druhů těchto zvláštních potvůrek je však dlouhá a trnitá, a na cestě čeká na Reda množství různých překážek.

Celý příběh sestává z drobnějších epizod – kapitol. V každé z nich se setkává Red coby trenér s nějakým Pokémonem , ať již přátelským či nepřátelsky naladěným. Právě objevování a boj s Pokémony posouvá mladého trenéra i jeho svěřence na cestě k vysněné metě stát se nejlepším trenérem všech dob. Red je přirozený talent, který intuitivně tuší jak s Pokémony nakládat, odhaluje jejich druhy a taktiku boje… K tomu musíme zmínit i ucelenou dějovou linii na pozadí, která se táhne celou knihou.

V jednoduchosti je síla

I přes lákavou barevnou obálku je vnitřek „pouze“ černobílý. Kresba působí na první pohled jednoduše a čistě, ale je plná detailů. Na druhou stranu některé bojové scény působí mírně nepřehledně, občas se ve změti čas a citoslovců na panel či dva ztratíte. Právě proto si troufnu říct, že Pokémon není určen (už jen kvůli specifickému způsobu čtení) pro úplné komiksové začátečníky, ale trochu odrostlejším dětem a teenagerům by se naopak mohl trefit do noty, stejně jako pokémaniakům.

Sympatický je i příběh. Vše začíná „od nuly“, je ve stručnosti vysvětleno a seznámíte se s pokémoním světem, poznáte první nepřátele, rivaly i přátele sympatického trenéra. A samozřejmě nemůžou chybět ani některé z nejikoničtějších „obludek“ včetně příběhu kterak si Red našel svého Pikachu (nebo to bylo naopak?). Oproti jásavě teenagersky pojatému seriálu je manga zpracování o něco temnější, vážněji pojaté.

Dostanete i šanci ocenit, jak je svět Pokémonů a jejich vzájemných bojů propracovaný, byť zatím spíše pouze náznakově. Dozvíte se i o získávání zkušenosti a evoluci těchto potvůrek, taktice jejich chytání, existenci arén, kde můžete změřit síly s jinými trenéry… No, na první díl toho není úplně málo.

První díl série Pokémon: Red and Blue je příjemné čtení, které nechá čtenáře nahlédnout pod pokličku světového fenoménu. Je to zábava plná akce ukazující, že všemožná zpracování tohoto tématu se nestala kultovním jen tak pro nic za nic.

Pokémon – Red a Blue 1

Scénář: Hidenori Kusaka

Kresba: Mato

Překlad: Matyáš Anton

Vydavatel: Crew, 2020

Počet stran: 208

Vazba: brožovaná

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď