Síla: Králíci umírají

Očekávaný závěr trilogie norské autorky Siri Pettersen sliboval osudovou volbu. Avšak která z dosavadních voleb Hirky a Rimeho – hlavních hrdinů Havraních kruhů – nebyla osudová?

První díl série, Ódinovo dítě, upoutal pozornost jistou poetikou a světem, který je tolik podobný desítkám jiných, přesto však v mnohém originální. Možná to byla rudovlasá dospívající dívka, možná její platonická láska k mladíkovi jen o několik zim starším, možná to byl jeho vzdor vůči rodině a společnosti, co přitáhlo do světa zvaného Ymslanda tolik nadšených čtenářů.

Druhý díl, Plíseň, však obrátil naruby téměř vše, co bylo fanouškům milé. Jeho přijetí tak můžeme označit spíše za vlažné a rozporuplné. Jedni nový svět, ve kterém se Hirka rozhodla hledat domov, milují, jiní zatracují. To nic nemění na faktu, že Havraní kruhy mají silnou a vášnivou fanouškovskou základnu: lidé pletou svetry, nechávají se tetovat, pojmenovávají své děti podle postav…

Siri Pettersen v knihách představila vlastní vesmír. Není to jen jedna říše, vzájemně propojených světů je spousta. A právě Hirka je jednou z těch, kdo havraními kruhy může procházet.

Stejně jako první kniha končí jejím odchodem branou, končí tak i druhá. Hirka má nové informace. Už ví, odkud pochází, a do toho nového, třetího světa se vydává hledat svou biologickou rodinu. Fakt, že se konečně dozví, po kom zdědila rudé, vlnité a věčně zacuchané vlasy, však nevyváží pocit vlastní nedostatečnosti, který v ní někteří členové rodu neustále posilují. Byla jiná v Ymslandě, nezapadla ani do prostředí druhého dílu a je odlišná i v tomto světě!

Mezi tím, co se snaží pochopit zákonitosti dvora, rozložení společnosti a zvyky svého nového lidu, Rime v Ymslandě prochází vlastními strastmi. Rada se rozpadá, zrádci se dostávají k moci a intriky jsou citelnější než sama Síla.

Hirka má plán. Jeho provedení však nebude snadné, navíc hrozí, že ji Ymslanďané či nová rodina budou považovat za zrádkyni. Musí být silná. Musí být odhodlaná. A králíci umírají.

Třetí díl Havraních kurhů rozhodně nelze označit za knihu vrcholně akční od začátku do konce. Vlastně spíš patří k těm, které mají pozvolnější vzestup, aby vás jejich závěr mohl rozervat na maličké kousíčky. Seznamování se s novým prostředím a místní intriky zabírají spolu s těmi ymslandskými asi dvě třetiny knihy. Bez nich by však Hirka nebyla tou, která může změnit osudy tolika lidí, chceme-li je tak souhrnně nazývat.

Sama autorka svou hlavní postavu obdivuje za to, jakou má morální páteř – Hirka se snaží za každých okolností jednat správně. I tak se ale dopouští chyb, při kterých toho umírá více než jen králíci. Rime se už v předchozím díle vymanil z role jednoznačně kladného hrdiny. Dokáže mu Hirka odpustit? Dokáží si odpustit navzájem?

V Síle je obdivuhodné to, že kdokoli dostane novou šanci, příležitost ke změně, pod vlivem Hirky se jí chopí a situace dopadne v jeho prospěch. Zrádců bylo v dějinách dost, nyní nastává čas nových pořádků.

Tato zprvu nesebevědomá bezocasá dívka, Ódinovo dítě, plíseň, menskr, se v průběhu celé trilogie mění v silnou mladou ženu, která ví, co je Síla, a nebojí se ji použít – aby už králíci nemuseli umírat.

Není divu, že celá trilogie sbírá literární ocenění, v rodném Norsku je dokonce první fantasy, která dosáhla na Cenu knihkupců. Není to jen další z řady tuctových young adult fantazií, tyto příběhy lze i přes relativně nízký věk hlavních hrdinů považovat za dospělý mix mnoha fantastických žánrů.

 

Siri Pettersen: Havraní kruhy 3 – Síla
Vydal: Host, 2017
Počet stran: 459
Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď