Baltimore: Statečný vojáček, mor a upíři

Svět komiksu Baltimore: Morové lodě má zaděláno na hodně drsné živobytí. První světová válka je sice u konce, Evropu ale kosí záhadná morová nákaza a po setmění se do lidských příbytků plíží na pozdní občerstvení žízniví krvesajové. S lidstvem jako takovým to nevypadá vůbec dobře – naštěstí ale existuje někdo, kdo může obrátit karty v jeho prospěch.

A ten někdo je vysloužilý válečný veterán Lord Henry Baltimore, osamělý, neúnavný a výjimečně bohatě ozbrojený hrdina, který si určil nelehkou práci na plný úvazek – vyhlazení všech upírských monster z povrchu zemského. Jeho hlavní kořistí je starý upír jménem Haigus, který by mohl být klíčem k zastavení vražedné morové nákazy. Lorda Baltimora ale víc než touha navrátit světu mír a pokoj pohání touha po pomstě. A tak jedno monstrum stíhá to druhé a lidé umírají všude, kudy se oba nepřátelé proženou.

Morové lodě jsou novinkou nakladatelství Comics Centrum, která startuje (zatím podle všeho již uzavřenou) osmidílnou atmosférickou hororovou sérii. Mignolu už všichni moc dobře známe (kdo nikdy nezavadil o Hellboye či sérii Ú.P.VO., jako kdyby nežil) a možná si někteří z vás ještě pamatují i na jeho grafický román nazvaný Statečný cínový vojáček a vampýr, který před šesti lety vyšel u nakladatelství Triton. Jestli vám onen titul něco říká, jste na správné stopě – Morové lodě jsou navazujícím spin-offem. Pokud se vám ale původní Baltimorovo dobrodružství nedostalo do rukou, zoufat si nemusíte, protože na zvládnutí příběhu vám budou dobře stačit samotné Morové lodě.

Děj prvního dílu série je velmi přímočarý a lze jej zhltnout během několika hodin. Morové lodě čtenáři představují svět zkázy, běsů a zla, zároveň v několika flashbacích poodhalují příběh samotného lorda Baltimora a podstatu jeho osamělého tažení. A že mu toho osud opravdu hodně naložil. Jen o vlásek přežil válečnou vřavu, na vlastní oči viděl, jak se na jeho padlých vojácích přiživují obří netopýři, přišel o nohu, kterou nahradil mechanickou protézou, ztratil svou rodinu… A ocitl se v osobní válce s upírem, který nejspíš všechnu jeho bolest má na svědomí.

Je srpen roku 1916 a lord Baltimore přichází na pobřeží kdysi krásné a slunné Francie. I šest měsíců od konce války tu lidé umírají – a ti poslední přeživší musí čelit nerovnému boji s nově zrozenými upíry. K Baltimorovi se v touze opustit skomírající domov přidává krásná Vanesa Kalderasová. Velmi záhy ale zjistí, že únik z města jí byl k ničemu – protože kam jde lord Baltimore, tam jde necelý krok za ním i smrt.

Ke konci Morových lodí zůstává jako vždy více otázek než odpovědí a lze čekat, že nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Mignola se u Morových lodí podílel “jen” na tvorbě obálky a ilustrací mezi kapitolami, přesto jeho spoluautor Ben Stenbeck udržel typický “mignolovský” styl kresby. Celá kniha uznává zhruba tři odstíny barev, z nichž jedním z nich je krev. Temná a bezútěšná atmosféra dýchá z každé stránky, kterou otočíte, a ruku v ruce se strohým vyprávěním ve čtenáři vyvolává ono masochisticky úžasné mrazení v zádech. I přesto, že bych si na první dobrou přála trochu víc děje, tenhle statečný, trochu sociopatický vojáček, který kosí nepřátele hlava nehlava, mě chytil za srdce, a tak si hrozně ráda počkám na další díl.

 

Mike Mignola, Christopher Golden: Baltimore 1 – Morové lodě
Kresba: Ben Stenbeck
Vydalo: Comics Centrum, 2017
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 144
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Pěkný článek. Jen mám poznámku, že se Mignola nepodílel “jen” na tvorbě obálky a ilustrací mezi kapitolami, ale především psal scénář! 🙂

  2. Pingback: husky siberiano
  3. Pingback: campeones lol
  4. Pingback: guia lost ark

Zveřejnit odpověď