Skořepovo drabble: krátké, hravé, bojavé i hráblé!

Říká vám něco pojem drabble? Ano, řeč je o těch krátkých povídkách v rozsahu maximálně jedno sto slov. A jak název knihy Jedno sto skořápek napovídá, dostanete jich v knize Pavla Skořepy naráz rovnou stovku! Sto krátkých textů, sto literárních jednohubek v jednom balení. Pojďte si zobnout, nebudete zklamáni!

Pavel Skořepa ve své povídkově-básnické prvotině Zlověsti ukázal, že má rád kratší texty. A ve své druhé knize, Jedno sto skořápek, se rozhodl, že z povídek udělá „ještě něco kratšího“. Knihu drabblí (snad tohle obskurní slovo skloňuji správně) nedostane čtenář do ruky každý den. Co zhruba stránka (ano, větší rozsah si i při menším formátu knihy stovka slov zkrátka nevezme), to nový příběh. Texty jsou navíc ještě členěny do tematických celků – přeloženo do řeči běžných smrtelníků: mají společný námět.

Pokud se zamyslíme nad formátem, pak si zkuste představit, co se asi vejde do stovky slov. Nemáte šanci rozehrát žádné větší drama, pohrát si s postavami. Jedna načrtnutá situace, na víc místo není. Drabble je zkrátka výzva pro autora, a Pavel Skořepa se jí postavil čelem.

První radostné zjištění je, že zadané téma je v každém textu daného bloku zpracováno trochu jinak. U některých variant uznale pokýváte hlavou nad nápadem, někde naopak poznáte zlidovělý vtip. Samozřejmě, ten má rád to a ten zas ono, ale troufnu si podsouvat čtenáři myšlenku, že v knize najde několik kusů, které ho překvapí a díky jejich krátkému rozsahu se o ně s nadšením podělí se svými přáteli.

Co se týká pojetí, jsou texty příjemné různorodé. Hororově laděné, černohumorně morbidní, zábavné i přemýšlivé nebo vsázející na svižně vytasenou působivou pointu. Při čtení se rozhodně nebudete nudit, naopak prvek očekávání sehraje poměrně významnou roli. Samozřejmě, ne vše se podařilo (což asi není při tomhle množství textů překvapení). Občas si řeknete, že s daným piditextem se dalo ještě trochu vyhrát a přebrousit ho k větší dokonalosti, aby byl o něco údernější nebo vyznění působilo výrazněji. Občas vám zase nesedne pointa nebo nemá zamýšlený efekt. I to je výhodo Jednoho sta skořápek – můžete přeskakovat a v podstatě o nic nepřijdete, protože na vás čeká množství dalších žadatelů o vaši pozornost. Ostatně, kdyby Skořepa vystřihl stovku dokonalých kousků, asi bychom rovnou mluvili o knize roku.

Suma sumárum tedy Jedno sto skořápek nabízí velké množství kreativity. Formát drabble v knižní podobě je ve fantastice (tedy přesněji hororu) dost ojedinělým úkazem, a kreativní je i autorův přístup k zadaným tematickým okruhům. A zmínit musíme i podařené ilustrace Danici Pružincové, které dávají knize ještě o něco větší šmrnc.

Tak to vidíte – pouhých sto slov, a kolik se s tím dá udělat parády. A hned stokrát v jedné knize! A na závěr ještě poklona Vydavatelství Canc za odvahu.

Pavel Skořepa: Jedno sto skořápek

Vydal: Canc, 2022

Obálka: Danica Pružincová, Michal Březina

Počet stran: 178

Cena: 190 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď