Sladké sny aneb Budoucnost, v níž se i za spaní platí

Žít v Novém světě Kateřiny Huňové může být pro soudobého člověka obrovským lákadlem, zejména pokud sdílí nadšení pro digitální měnu, multikulturní společnost a současně tíhne i k historickým kostýmům a chladným zbraním. Jenže, co když vám ten příbalový leták s vedlejšími účinky k vakcíně na smrtelný virus zapomněli dát schválně?

Jacob žije ve světě, kde je normální, že se nespí, už tak dlouho, že nad podobnými věcmi ani nepřemýšlí. Má v životě totiž úplně jiné starosti, než aby dlouze rozjímal nad tím, co bylo dříve nebo po tom nějak víc pátral. Narodil se totiž do nejchudšího z kvadrantů, a je rád, když si vydělá kredity na živobytí a výživové koncentráty místo jídla. A tak, přestože vykonává staré řemeslo toreadora, byť v novodobém pojetí s mechanickým stroji, mu nezbývá než si přivydělávat i jako drogový dealer pilulek přinášejících vzácný spánek.

Věčný nedostatek

Po seznámení se s monotónním životem průměrného hrdiny v extravagantním oblečku je čtenář svědkem osudového zvratu. Ten nastává v momentě, kdy na dveře Jacobova bytu nacházejícím se v novodobé obdobě slumu zaklepe komorník boháče ze skleněné pyramidy s nabídkou, která je sama o sobě sladkým snem. A tak se z mladého muže bez vzdělání a symbolem půlměsíce v identifikační kartě u jména stává osobní trenér postaršího Dashiella, který se chce stát slavným toreadorem, přestože favority diváků Nové arény jsou spíše robotičtí býci.

Tvrdý výcvik a neustálé umravňování nedočkavého zbohatlíka, který si věci představuje jako Hurvínek válku a je dokonce schopný nechat zbudovat svoji vlastní tréninkovou arénu ve čtvrtém kvadrantu, přinášejí Jacobovi stále menší uspokojení. Penězům se však těžko říká ne a ještě hůř pak zbohatlíkově mladé neteři Maud.

Dredy, roboti a šermířské souboje

Přátelství, romantická dějová linka, čipy, roboti, šermířské souboje a laciný alkohol s poetickým názvem beerlike. To všechno a ještě mnohem víc se ukrývá na stránkách Sladkých snů, kde akce následuje akci podobně jako splašené opice poskakující z větve na větev, a kde vám mozkové závity snadno zavaří dredatý guru Leonka.

Do příběhu, kde se i za spánek platí, se průměrný český čtenář pohrouží velmi snadno, neb Nový svět má svou zvráceností a nesmyslností velmi blízko k tomu současnému. Nemluvě pak o pandemii Pandory, odkazující na starý řecký mýtus, který není neznámý ani dnešní mladé generaci. I když hlavním protagonistou není silný ženský charakter, přijdou si na své i čtenářky, jelikož mužný, odvážný, a přesto citlivý Jacob snadno ukradne jejich srdce.

Futurama po česku

Debut české autorky si půjčuje nemálo za současných diskutovaných témat, které v knize slouží jako kulisy k příběhu nuzného toreadora udržujícího při životě starou tradici, která se pro něj stala jen nástrojem pro přežití. Na textu je vidět autorčin silný smysl pro detail, jenž se projevuje podrobnými popisy oblečení a vzhledu postav, stinnou stránkou této přednosti je nedostatečná pospolitost všech prvků tvořících Nový svět, který se díky tomu čtenáři hůře představuje jako větší a funkční celek.

Motiv koridy, jež v běžném světě nestojí pouze na okouzlujících toreadorech, ale neodmyslitelně k ní patří i nehumánní zacházení se zvířaty, zpracovala autorka zajímavým a originálním způsobem, ačkoli u mnoha jiných prvků použitých v knize si nelze nevzpomenout na kultovní filmy, seriály a videohry. To ale na druhou stranu může být pro spoustu geeků tou správnou přidanou hodnotou.

Sladké sny rozhodně nejsou tradičním sci-fi, a přestože se odehrávají v blízké budoucnosti, dýchá z nich místy atmosféra hodná historického dramatu. Dílo určitě nebude vhodnou krmí pro náročné čtenářské snoby, leč uspokojí spíše ty, kteří ujíždějí na soudobé vlně YA literatury. Kniha se svou kvalitou velmi snadno vyrovná tvorbě Kristýny Sněgoňové nebo Pragokalypse Jana Urbana, která rovněž vyšla u nakladatelství Fantom Print.

Kateřina Huňová: Sladké sny

Vydal: Fantom Print, 2022

Obálka: Filip Geleta

Počet stran: 352

Cena: 339 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď