Srdce ztraceného: Válka nezná vítězů

Každý autor nosí v hlavě příběhy, které by rád svým čtenářům vyprávěl. Tad Williams nebyl výjimkou, a právě na popud čtenářů a milovníků jeho díla vzniklo Srdce ztraceného – epická fantasy novela o zbytečné válce, ve které jsou jen poražení.

Tad Williams je, mimo četná jiná díla, autorem legendární trilogie Jasný osten, Žal a Trn (nebo též Vzpomínka, Žal a Trn, záleží na verzi překladu), která je podle mnohých čtenářů jedním ze základních kamenů epické fantasy. Právě tuto trilogii se rozhodlo znovuvydat nakladatelství Laser, aby vybudovalo předpolí pro nový autorův příběh z tohoto světa. Příběh, po kterém čtenáři toužili, a který jim Tad Williams nakonec dal. Srdce ztraceného.

A mimochodem: nakladatelství Laser dokonce Williamse pozvalo na letošní Svět knihy, kde kromě odpovědí při besedě se čtenáři také rozdával autogramy, úsměvy a dobrou náladu!

Malá i větší úskalí

Než se pustíme do rozboru knihy, nabídneme nejprve malé zamyšlení, zda je Srdce ztraceného určeno právě vám.

Jak již bylo uvedeno výše, je kniha příběhem navázaným k rozsáhlému epickému cyklu. Nabízí se tedy otázka, zda se dá číst bez znalosti předchozího děje. Ano, Wiliamsova novinka je postavena šikovně, příběh je samostatný, uzavřený a reálie snadno pochopíte i bez toho, aniž máte od tohoto autora cokoliv přečteno. Uniknou vám samozřejmě některé kontexty, ale pokud je nehledáte, trápit vás to nebude. „Problémem“ je, že pokud následně zatoužíte pročíst se celou předchozí trilogií, tedy Trůnem z dračích kostí, Kamenem rozluky a oběma díly Věže zeleného anděla (poslední díl byl pro český trh rozdělen díky rozsahu vydavatelem na dvě knihy, to jen aby vás nemátlo, že neustále hovoříme o trilogii), zjistíte, že Srdce ztraceného obsahuje několik významných spoilerů vztahujícím se k věcem minulým.

Na druhou stranu – pokud máte rádi opravdu epickou fantasy, je kniha ideální vstupní branou do Williamsových fantastických světů. Je bez nadsázky esencí díla tohoto autora. Williams si libuje v popisech, drobných kudrlinkách, líčení zdánlivě nevýznamných věcí… Prostor pro čtenářovu představivost se díky epickému stylu vyprávění smršťuje na minimum, děj díky tomu může působit rozvláčně.

Válka bez vítěze

Srdci ztraceného se vrátíme do světa Východního Ardu zhruba půl roku po událostech původní trilogie. Zdecimovaná armáda Nornů se po porážce svého mocného spojence, Inelukiho, vrací do domovské pevnosti. V patách jí táhne početně silnější armáda seveřanů a konečné vítězství se zdá být na dosah. A když se Nornové v zoufalé snaze nedat svoji kůži zadarmo a získat při obraně alespoň malou výhodu usídlí v polorozpadlé pevnosti, jsou seveřané připraveni dokončit svoji krvavou práci…

Příběh je ve své podstatě velmi jednoduchý: zdecimovaná armáda na útěku se snaží vzdorovat pronásledovatelům. Nečekejte však velké hrdinské bitvy – i když se bitev dočkáte, rozhodně nebudou v žádném případě hrdinské. Williams totiž sestavil celou válku z drobných příběhů nešťastných jednotlivců.

Čtenář má možnost nahlédnout do obou nepřátelských táborů. Na straně lidí vojáci unavení válkou již nechtějí Norny pronásledovat hlouběji na sever; každá další smrt je zbytečná a znamená další rodinu bez otce. Pro některé vojáky je válka jediným způsobem jak zajistit rodinám nějaké peníze, pro jiné pouhým vyjádřením strachu a odporu k nepřátelům z legend, kterým je připisováno mnoho zlého. Unavení Nornové netouží po ničem jiném než po klidném domově; na druhou stranu však ani v beznadějné situaci nepřestávají věřit, že se jim podaří zvítězit. Čtenář cítí, že ani jedné straně se vlastně válčit nechce, ale různé (mnohdy nepříliš přesvědčivé) motivy nepřipouští jinou možnost.

První kontakt

Ještě jednou se na skok vrátíme k porovnání příběhu pro prvočtenáře a čtenáře, který má za sebou kompletní trilogii. Prvočtenář může mít zpočátku problém zorientovat se zejména ve světě Nornů. K alespoň základní orientaci výrazně pomáhá krátký text na konci knihy, kde je v rychlosti vysvětlena historie a některé vztahy s ostatními rasami. Přečtení přinese pochopení nejen mnohých věcí, ale především motivace štvanců postavit se lidem i ve značné početní nevýhodě. Samozřejmě, pokud máte načteno, bude díky silnějšímu chápání kontextů mnohem větší i prožitek z příběhu. A obecněji: celá kniha je pojata tak, aby se nováček neztratil. Možná mu uniknou některé drobné detaily, ale celek si poskládá bez nejmenších problémů.

Williams nemá potřebu omezit děj pouze na krvavé bitvy. I když se nebál předhodit čtenářům několik šťavnatých akčních scén, vystačí si v tomto případě spíše se schematickými popisy a soustředí se hlavně na jednotlivce a jejich vnímání bitvy. Co je pro knihu specifické je fakt, že můžeme nahlížet do událostí za kulisami – vychutnáte si dění v jednotlivých táborech před bitvou, intriky a odvahu velitelů i řadových vojáků i následné dohry střetů.

Oproti zejména prvnímu dílu trilogie je Srdce ztraceného na Williamsovy poměry relativně svižnou záležitostí.  Ale i tak vyžaduje dost trpělivosti; autorův styl je specifický detailností, popisností, hraním si s drobnostmi. Výrazně se odlišuje od moderní mainstreamové vlny nacpané akcí a spádem děje. Williams nikam nespěchá; i u příběhu kratšího rozsahu poctivě buduje základy a okouzluje čtenáře nefalšovanou precizností svého tvůrčího postupu. Právě proto je tato kniha ideální k tomu, aby si čtenář autorův styl osahal a rozhodnul se, zda mu sedne či nikoliv. A troufnu si tvrdit, že Srdce ztraceného chytne spíše starší čtenářskou generaci.

Nakonec se budete divit, kolik věcí se podařilo do relativně útlé knihy nacpat. Hlavní dějová linie je proložena drobnými dějovými odbočkami a všemožnými minipříběhy, které děj ozvláštňují a zároveň ukazují, že autor ve svém textu dokázal vystavět komplexní svět. Občas dokážou odvést pozornost od válečného tématu, občas „polidští“ hrdinu, který byl doposud podán jako záporný nebo prostě jen přinesou nějakou emoci…

Příjemné je, že celý příběh se pocitově uzavře, že velmi dobře funguje samostatně a čtenář nemá po dočtení onen neodbytný pocit, že mu něco uniklo jak tomu u mnohých „vložených“ příběhů do větších cyklů bývá.

Pokud máte rádi Tada Williamse nebo poctivou epickou fantasy, pak u téhle knihy není o čem přemýšlet. Vám ostatním poskytne kratší příběh o bezvýznamné válce, ve které vlastně není co vyhrát, dokonalou představu o autorově stylu psaní; a kdo ví, třeba se do světa Východního Ardu zamilujete jako tisíce dalších čtenářů.

Tad Williams: Srdce ztraceného

Vydal: Laser, 2019

Překlad: Petr Kortle

Počet stran: 248

Cena: 279 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď