Temnota Nejtemnější části lesa

V městečku Fairfold žijí místní lidé spolu s vílami, a na rozdíl od turistů ví, že si mají dávat pozor. I přesto se najdou tací, kteří jsou ochotní vkročit do vílího lesa… Budou ale připraveni nést následky?

Nejtemnější část lesa

Víly ve Fairfordu nejsou éterické tanečnice, které se rozprchnou, jen co se přiblíží člověk. Ba naopak samy navazují kontakt s lidmi, kterým provádějí rozličné nepěkné věci. Uprostřed lesa však láká nevěřící Tomáše skleněná rakev se spícím rohatým chlapcem – princem Severinem. Co jen mohl provést, že ho jeho vlastní vílí lid takto uvěznil? Místní děti, Hazel s bratrem Benem, stejně jako jejich rodiče před lety, rakev navštěvují a sní o tom, jaké by to bylo, kdyby se probudil. Jednoho dne se jim to splní, a dál už to není pohádka.

Hazel se zdá být obyčejnou dívkou, ale příběhem občas problikává její nehezká minulost, která na ní zanechala následky. A tak není divu, že raději utíká od reality do fantazijního světa, podobně jako její bratr Ben. Jenže jak rostou, všechno se mění. Šestnáctiletá Hazel ulítává na popíjení, flákání a líbání se s každým, kdo je po ruce. A její bratr – ten zase řeší svou homosexuální orientaci. Velmi zajímavá je i postava jejich kamaráda Jacka, který je vílí podvrženec vychovaný lidmi. Na povrchu se zdá být normální chlapec, ale pod usměvavou slupkou se skrývá záludnost, která je jeho lidu vlastní. Ve Fairfoldu se vše změnilo ve chvíli, kdy Hazel s Lidmi větru (vílami) uzavřela dohodu, čímž zpečetila nejen bratrův, ale především svůj osud. Lidé větru nežádají na oplátku za prokázanou laskavost zrovna málo. Na povrch tak vyplouvají dívčina dávná rozhodnutí, jež podstatně ovlivňují dění v lese i městečku. Jaká tajemství před ní ještě stojí?

U Holly Black jsem si zvykla, že i když píše pro mládež, nijak se nežinýruje s kontroverzními tématy nebo ponurostí, která v klasických pohádkách nemá místo. A ani v Nejtemnější části lesa mě nezklamala. Dokonale propojila báchorky s realitou, minulost s přítomností, a navrch přidala poněkud složitější dvojí život hlavní hrdinky Hazel. Ta nakonec musí převzít iniciativu a zachránit nejen svého prince, ale i celé městečko. To ji staví do nepříjemné pozice: postavit se nejobávanější bytosti, Olšekráli.

Zpracování postav víl a jejich světa je nápadité a ukazuje je v dosud neznámém světle. Autorka je skutečnou mistryní slova ve vykreslování a popisování nejen charakterů postav ale i rysů prostředí. Pro svůj příběh použila chronologickou, paralelní, ale i retrospektivní kompozici, a příběh sám je vyprávěn v er-formě.

Není zcela jednoznačné, zda bylo záměrem zaplést děj do určitého chaosu a zmatenosti, nebo se jedná o nedokonalý překlad. Kniha pro mě byla natolik poutavá, že jsem přehlédla i několik gramatických chyb – natolik jsem se nemohla dočkat rozpletení všech dějových linií. Mladší čtenář se však může cítit poněkud zmatený překombinovaným a předimenzovaným dějem.

Kromě spousty překvapujících odhalení byla i hlavní zápletka skutečně nečekaná. Ke svému specifickému autorskému stylu přidala Holly Black špetku romantiky a humoru. Vznikl tak tajemně okouzlující příběh mimo všední realitu, odhalující nesplněné sny i duševní boj se skutečným světem. Příběh ukazující, že nic není, jak se zdá být, že vlastní já je mnohem složitější, než se na první pohled zdá, a že existují síly, kterým se lze jen těžko bránit. Ale s povzbuzením, že je možné bojovat a jít za svým přesvědčením, činit špatná i dobrá rozhodnutí, která rapidně ovlivňují směr životní cesty. Kniha dokáže vlít do žil nádech něčeho nostalgicky známého, ale zároveň originálně působivého. Jen tak dál!

Holly Black: Nejtemnější část lesa
Autor obálky: Jiří Miňovský
Dobrovský: 2016
Překlad: Adam Steinz
Počet stran: 216
Cena: 299 Kč

Hodnocení: 90 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Hodnocení se docela liší od hodnocení na DK, tak váhám. Ale asi stejně neodolám. Přeci jen je to od autorky Kroniky rodu Spiderwicků, za kterou bych dala ruku do ohně <3

Zveřejnit odpověď