Třeba se draci jednou vrátí…

Ostrov Arcosi býval domovem draků a jejich jezdců. S postupem času však mocné bytosti zmizely, ale lidé je nikdy nepřestali obdivovat a připomínat si je. A jednoho dne… Ne, nebude to snadná cesta, ale Milla a její přátelé udělají vše proto, aby draky ubránili před nesprávnými lidmi a obnovili jejich zašlou slávu.

Staří fantasy harcovníci si nejspíš řeknou: draci, kteří náhle zmizeli, jejich jezdci… Dá se o tomhle tématu napsat něco, co bychom ještě nečetli? Inu, dá to fušku, a lakonická odpověď zní: vlastně už nejspíš ne. Ale Dračí dcera rozhodně není určena těm, kteří se v říších fantazie již nějakou dobu potulují. Cílí spíše na začátečníky a mladší čtenáře (vždyť hlavní hrdince Mille je pouhých dvanáct let) a nabízí mnohdy až pohádkově zasněné čtení, ve kterém jsou draci pomyslným drahokamem v královské koruně.

Vstupte do světa fantazie

Jak již bylo řečeno, je Dračí dcera Liz Flanaganové určena spíše jako vstupní brána do fantasy žánru. Zájem dokáže vzbudit už nádherně zpracovaná obálka – dívka na modrém drakovi, kterému navíc krásně zeleně září oči zkrátka upoutá pozornost.

Mladému čtenáři je ušito na míru i pojetí: děj není nijak překombinovaný, ba spíše dost přímočarý, svět je „tak akorát“ aby ho pochopil a dokázal se zorientovat, postavy věkem blízké mladému čtenáři a s rozmanitými charaktery. Dobro a zlo víceméně jasně oddělené, nechybí tajemství a vypjaté dobrodružné momenty….

A hlavně draci. Co může být víc fantasy než draci? A navíc rovnou čtyři. Protože služebná Milla najde čtyři tajemná vejce a z těch se vylíhne hned čtveřice různobarevných draků. Ti jsou divocí, roztomilí, „jejich“ lidé s nimi absolvují první krůčky, sžívají se s nimi a postupně zjišťují, že se s nimi dají dělat různé psí kusy. Třeba na jejich zádech létat.

Samozřejmě – podobný příběh vyžaduje i záporné hrdiny. Protože se pohybujeme ve světě mocných, kde Milla coby hlavní hrdinka je pouhou služkou, naráží mladistvý čtenář na sociální rozdíly mezi služkou, jejími pány a místním vládnoucím rodem. Mocenské zájmy velí nechat si draky pro sebe a ukazovat je lidem jako v cirkuse, ale lidé cítí, že draci by měli být svobodní a volní. Dokonce dochází k nepokojům a utlačování. Kromě toho je tu ještě původní obyvatelstvo ostrova, které je vnímáno jako naplaveniny a diskriminováno… Takže mocní se rychle stávají nepřáteli, protože sledují zcela jiné zájmy než mladí hrdinové.

Úhel pohledu

Jakožto člověka, který už lecos ze žánru přečetl, mě příběh neohromil. Vnímal jsem hlavně onu vrstvu neshod, sociálních rozdílů a některé události mi přišly i dost temné. Jenže jak se ukazuje, nadšený mladý čtenář si užívá draků, s otevřenou pusou vychutnává každý jejich pokrok, se zatajeným dechem hltá objevování tajemství ohledně Millina původu a zbytek vnímá jen okrajově. Ví, že dobro bojuje se zlem, přičemž dokáže říct, kdo je ten zlý, uvědomuje si přátelství čtveřice budoucích dračích jezdců a vůbec vnímá celý příběh úplně jinak.

A to je přesně ono. Dračí dcera je totiž především krásným a úchvatným fantasy příběhem, který má všechno, co by takový příběh měl mít – velké přátelství, dobrodružné momenty, senzační odhalení. Chybí snad je nějaký opravdový arcilotr. Párkrát sem si sám sebe představil, jak mé mladší já louská knihu s očima navrch hlavy, protože tohle je přesně ten typ příběhu, který ve čtenáři dokáže probudit lásku k fantastice!

Mimochodem, styl vyprávění neurazí ani sečtělé čtenáře. Děj má spád, Flanaganová sází jednu svižnou scénu za druhou, příběh nemá příliš zbytečné vycpávkové vaty. Snad jediné, co se dá vytknout, je, že na začátku chvilku trvá než se spustí koloběh událostí, a tyto stránky věnuje autorka rozehrání postav. Ale pokud chcete, aby vaše ratolesti objevily fantasy, pak ať si zvykají, tenhle vypravěčský postup je naprosto běžnou věcí.

Vše podstatné bylo řečeno. Pokud hledáte vhodný titul, ke kterém posadit vaši ratolest ve věku 10-14 let a ukázat jí, jak svělá může fantasy být, pak je Dračí dcera skvělá volba. A pokud v sobě pořád máte kus dětské duše, máte i vy co číst po večerech.

Liz Flanaganová: Dračí dcera

Vydalo: Cosmopolis, 2022

Překlad: Karolína Medková

Obálka: Angelo Rinaldi

Počet stran: 320

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď