Trpaslíci, záškodníci & záhrobníci

Znáte rčení o tom, že i s malým trpaslíkem se dá zahrát velké divadlo? Tak tohle lehce upravené rčení vystihuje novou knihu Petra Bočka naprosto přesně! V titulní roli se totiž objeví dvojice trpaslíků, kteří způsobí pořádný poprask! Ale žádný strach, přesto, že to zní naprosto šíleně, je Hřbitov trpaslíků stále především hororem.

Jméno Petra Bočka je v malém českém hororovém rybníčku „známou značkou“, podobně jako vydavatelství Golden Dog, které je na český horor specialistou. Bočkova novinka Hřbitov trpaslíků má však potenciál překročit žánrové hranice a přiblížit tohoto autora většímu množství čtenářů. Už je čistě proto, že příběh s trpasličími detektivy pátrajícími po unesené dívce si jinde nejspíš nepřečtete.

Trocha přemítání a trpaslíci na úvod

Než se pustíme do knihy samotné, dovolím si krátké zamyšlení. Mnoho autorů píše to, co umí. Ti známější pak to, co čtenáři očekávají. Jen málo tvůrců dokáže vystoupit ze své komfortní zóny a napsat to, co opravdu baví je samé. Petr Boček píše horory, do kterých umí přimíchat černý humor, což je zkrátka fakt. Ale tentokrát se nebál zabrousit do trochu jiných vod. Ze hřbitova trpaslíků totiž asi nejvíc utkví čtenáři detektivní motiv a samozřejmě ono bizzaro v podobě pidimužíků. Což vůbec neznamená, že hororové scény v knize nejsou, ba naopak! Ale i tak je potěšující, že zavedený autor opustí žánrovou škatulku, ve které byl až doposud pevně usazen.

Tím jsme nejspíš prozradili o knize to podstatné. Že je to především detektivka v hodně netradičním provedení. A že v ní vystupují trpaslíci. Jenže to je mystifikace. Oni jsou to totiž gnómové, což potvrzují i všemožná nařízení Evropské unie a zákony a další legislativní serepetičky. Mimochodem: jako příloha číhá na čtenáře Manuál integrovaného gnóma rozvádějící myšlenku soužití gnómů a lid do opravdu absurdní polohy a zároveň znamenající opravdu dobrou zábavu.

Ale pro běžné lidi jsou to prostě trpaslíci, protože tahle malá rasa je jim většinou úplně ukradená. Takže když dojde k únosu těhotné gnómky, je jasné, že to musí vzít Odon, jak se trpaslík v hlavní roli jmenuje, do svých rukou. Jediný důvod, proč by při hlášení podobného únosu lidská policie hnula prstem, by bylo vytípnutí hovoru na mobilu. Naštěstí (i když to je diskutabilní) potká Odon kamaráda, který dělá u ochranky, chodí do trpasličí posilovny a vůbec je to hotový akční hrdina. Společně se vydávají po stopách unesené pidikrásky…

Tahle dějová linie dává autorovi tvůrčí svobodu a možnost vykročit z obvyklého hororového schématu. A Boček si to užívá. Solí vtípky, mnohdy na hranici vkusu a temně černého humoru, vytváří bláznivé situace; zkrátka viditelně se baví, a ta radost se přenese na čtenáře v podobě širokého úsměvu. Nechybí akce, a čest dělá Boček i svému renomé specialisty na horor. A pozor – kupodivu dojde i na magii, protože každý správný prťajzlík umí alespoň trochu čarovat, ne?

To, co umíš nejlíp

Boček ukazuje ovšem ještě jednu zásadní věc. Na malém prostoru zhruba sto devadesáti stran dokáže prodat svůj cit pro stavbu příběhu. Linie s trpaslíky je totiž jednou ze tří. Dále se seznámíte s mužem, jehož život nesmazatelně poznamenala despotická matka – a budete se divit, kam ho tahle jedubaba dotlačí. Tahle linie je spíš psychologická a atmosférická, a místy z ní pomrkává čistá esence hororu.  Věřte, že vám nemůžeme říct všechno, ale je to vážně síla.

A do třetice je tu linka s otcem, jehož dceru zabije masový vrah vybírající si za oběti mladé dívky. A tenhle chlapík pojme podezření, že své oběti si tenhle hajzl chodí za nějaký čas vyhrabat…

Proplést na relativně malém prostoru tři dějové linky, to už chce trochu spisovatelského umu. Autor to zvládl úplně organicky, takže se navzájem prolínají a pomalu odhalujete částečné stopy a dílčí pointy tu v jedné, tu ve druhé.

Všechna tři konečná rozuzlení stojí za to. Pomyslnou třešničkou na dortu je finální pointa – šokující a naprosto nečekaná!

Řemeslná stránka je zvládnutá na výbornou, Boček je zkušený rutinér, ale je zřejmé, že psal s velkou chutí. Malý rozsah knize sluší, protože příběh nemá hluchá místa a je ho přesně tolik, kolik čtenář unese aniž by se nepřestával bavit.

Přidejme, že v knize najdete třeba ghůla, příšery živící se mrtvými, místní mafiány, úchylného trafikanta a další ulítlé libůstky, které příběhu dodávají originalitu a humorný nádech. Pokud vás nenaláká ani tohle…

Petr Boček: Hřbitov trpaslíků

Vydal: Golden Dog, 2021

Obálka: Michal Březina

Počet stran: 200

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď