Universalchymie aneb drogový trip do paralelní reality

Alchymistický cestopis Petra Heteši nabízí dovolenkový trip z Birminghamu, přes Londýn a Barcelonu, až do Českého Krumlova, a to včetně odpočinkových zastávek v časoprostoru a paralelní realitě. Na cestu se doporučuje zabalit si jen pár nezbytností jako krev pohádkový fantasy holky a ždibec perníku, vlastně DC4. Připravení vyrazit?

Terryho Trenta možná vylili z univerzity, ne však z Továrny, kterou pomáhal vybudovat s krumpáčem v ruce místo vysedávání na přednáškách. Zmíněná Továrna ovšem není žádný výrobní podnik, nýbrž doplňkový příslušenství mimoškolních aktivit univerzity. Jsou tam výtvarné ateliéry a tělocvičny, ale taktéž i bar a hodinový hotel, na kterém si děvčata mohou přivydělávat ke studiu. Jednoduše řečeno: najdete tam vše, o čem jste jako vysokoškoláci snili, bez ohledu na to, jestli jste jen hráli hry či holdovali omamným látkám.

Terry je hvězda

Hlavní hrdina má třicítku na krku a k tomu slabost pro alkohol a vnadné ženy. Terry je v podstatě majitelem Továrny a dokáže tudíž pro tamní studenty, ale i svolné profesorky, zařídit téměř cokoli. A vedle toho ještě umí číst krev! Jak sám říká, je prostě hvězda.

Pojmem čtení krve se v knize rozumí Terryho vrozená schopnost vidět vzpomínky jiných lidí, pakliže si píchne do žíly jejich krev společně s výše zmíněnou drogou DC4. Ve světě Universalchymie však není jediným, kdo to dovede, jenže na rozdíl od jiných na to nemá certifikát, tudíž se nemůže sjíždět oficiálně za státní peníze, ale jen doma před plakáty ze zlaté éry hippies. Pro zábavu nebo pro přátele, kteří mu to pak oplatí nějakou protislužbou.

Kdo s čím zachází, s tím také schází

Přestože se Terryho život může jevit idylickým, samotný hrdina trpí tím, čím téměř všichni lidé. Nudí se a hledá vzrušení skrze vzpomínky v krvi, již kupuje na černém trhu. A právě jeden z takových nákupů se mu stane osudným, když si na doporučení svého dealera vybere krev z žil reálně nereálné Kiri.

Ozubený kola obrovskýho astrálního soustrojí varovně vržou a dávno zapomenutý alchymistický plán otevírá cestu až za hranici myšlení. Okolo Terryho Trenta se sbíhá mnoho linek cizích osudů a on sám se víc a víc zaplétá do gordického uzlu. Minulost, přítomnost, budoucnost i paralelní realita splývají dohromady, a to na obou strachách dveří žlutých pokojů Továrny.

Hetešovský koktejl

Autorova v pořadí téměř třicátá kniha je alchymistickým nápojem, jenž kombinuje slučitelné s neslučitelným a těkavé látky s amfetaminem. Jenže krev není voda, tudíž tento prazvláštní lektvar může na každého působit jinak, a to včetně vedlejších účinků. Řečeno bez přikrášlení, Hetešoviny nejsou pro kdekoho.

Autorův styl je totiž velmi specifický a těžko přirovnatelný k tvorbě jiných soudobých českých spisovatelů. Hovorové výrazy, sexuální narážky, cynické i pubertální vtípky, odborné výrazy i psychedelické popisy, to všechno dohromady, ozdobeno žlutým citronkem erotiky. Taková je Universalchymie. Složitě jednoduchá a prostě složitá.

Universalchymii nemůžeme zařadit mezi tradiční ani průměrná sci-fi a s ohledem na téma alchymie osloví kniha i milovníky urban fantasy. Jestliže tedy upřednostňujete prostředí běžného světa a rádi byste si odskočili do jiné reality, kde si to rozdáváte s holkou, která vám v téhle ještě nedala nebo dát nechce, potom je Universalalchymie přesně tím, co si potřebujete přečíst.

Petr Heteša: Universalchymie

Vydal: Brokilon, 2022

Obálka: Lukáš Tuma

Počet stran: 441

Cena: 348 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď