Adept: Nejhorší příšery jsou lidé a moc je opojnější než magie

Audionakladatelství Kanopa zatím na českém trhu není příliš známé – ale co není, může být. Pod vlastní značkou se totiž chystá rozšířit portfolio svých titulů se zaměřením především na audioknihy.……

Audionakladatelství Kanopa zatím na českém trhu není příliš známé – ale co není, může být. Pod vlastní značkou se totiž chystá rozšířit portfolio svých titulů se zaměřením především na audioknihy. A Adeptem to vzalo za správný konec – zajímavý titul z dílny Adama Przechrzty a k tomu hlas Filipa Jančíka uši milovníků fantastiky rozhodně potěší.

Co se vlastně děje?

Hned v prvních scénách se podíváme přímo do samotné enklávy. Zde se setkávají boučí hlavní hrdinové příběhu – polský alchymista Olaf Rudnicki a ruský voják a šlechtic Alexandr Samarin. V autorově univerzu se ocitáme v devatenáctém století, kde Polsko úpí pod nadvládou Ruska, a tak vztahy mezi Poláky a Rusy nejsou zrovna vřelé. Ale zde vzniká přátelství stvrzené vypitím krve mocného démona, přátelství na život a ještě mnohem víc na smrt, jak se rychle ukazuje. Ano, pochopili jste správně, magie v tomto světě funguje, pokud na ni máte nadání. A stejně zde fungují i cechy a společenské vrstvy. Moc je totiž lákavá a spojenci potřební.

Hned první kroky ve světě Adepta poodhalují, co na čtenáře čeká – svižná audiokniha plná mystérií a dění opředené tajemstvím a otázkami. Úvodní návštěva v enklávě je ovšem pouze „návnadou“ a v dalším ději si akce s ní spojené mnoho neužijete. Budeme možná trochu předbíhat, ale Przechrzta se mnohem více věnuje civilnímu dění a politickým intrikám, do kterých se oba protagonisté proti své vůli zapletou.

A pak už čeká čtenáře trochu jiný boj: snaha zorientovat se. On totiž svět Materie Prima, jak se trilogie souhrnně nazývá (ano, Adept je jejím prvním dílem!) má spoustu vlastních zákonitostí, a vše nastínit, představit hrdiny a dát rámce a mantinely chvíli zabere. Ale pokud si dá posluchač tu práci a investuje několik pětiminutovek své pozornosti, vše se začne skládat a objeví se zajímavý příběh, jehož jedním z hlavních motivů je, že skrze enklávy se do našeho světa dostávají bytosti, které mohou znamenat jeho zkázu. Do toho Varšavou hýbou mocenské i politické boje, na jejichž pozadí roste podezření, že se s démony z enklávy začíná paktovat i někdo z lidí…

Děj má švih a z počátečního poklidného tempa zrychluje do ďábelského (doslova) furiosa. Události gradují, a souběžně s tím, jak postavy odhalují nové a nové intriky, se rozvíjí i množství drobnějších zápletek. Adept vyžaduje při poslechu pozornost, není to akční oddechovka, ale spíš politicko-mysteriózní thriller, kterému akční scény a všemožné nelidské bytosti slouží jako slušivé a oživující kulisy.

Zejména Rudnicki nestíhá sled událostí, při kterých mu jde o život, a teprve se zpožděním vždy zjišťuje, do jakého lejna šlápl a koho zrovna naštval, urazil a znepřátelil si. Právě všechny tyhle drobné náznaky a odhalovaní souvislostí dávají příběhu náboj a atmosféru. A pokud máte pocit, že jste těmi, kteří pachatele v detektivce vždy odhalí s prstem v nose, pak tentokrát budete mít s velkou pravděpodobností smůlu. Przechrzta totiž upletl vše dost umně a i v prvním díle trilogie přináší zajímavé momenty a nečekaná odhalení.

Specifická specifika

Jak již bylo řečeno, je poslech knihy náročný na pozorné sledování. Navíc je vyprávění okořeněno spoustou polských či ruských slov, jejichž význam sice posluchač rámcově pochopí (i když ono to povětšinou není zas tak důležité, jedná se především o formální oslovení a tituly), ale ne každému podobné věci sednou.

A ještě jedné velmi důležité věci je třeba se věnovat, a tou je narátorský výkon Filipa Jančíka. Jančík je zkušený herec a dabér, což ukazuje prostřednictvím výborné práce s hlasem i tempem příběhu. Recenze má být objektivní, proto berte následující řádky jako ryze subjektivní názor recenzenta, protože jinak to zkrátka nejde. V 95% procentech příběhu mi Jančíkův narátorský výkon přijde skvělý, příběh oživí a dokáže čtenáře strhnout. V několika pasážích včetně té úvodní však trochu přehrává a při snaze o tajuplnou atmosféru jeho hlas přejde do šeptání, kdy se dostává do vyšší polohy, která mě obecně lehce tahala za uši. Každý to ale bude mít nastavené jinak.

Celkový výsledek nelze než hodnotit kladně – možná se budeme opakovat, ale Adept je spojením zajímavého příběhu a dobrého narátorského výkonu. Przechrzta nabízí zajímavý svět, jehož zákoutí teprve začínají posluchači objevovat. A že těch náznaků a lákadel do dalších dvou dílů není zrovna málo.

Adam Przechrzta: Adept (Materia Prima I.)

Vydala: Kanopa, 2023

Interpret: Filip Jančík

Délka: 13 hodin 35 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 339 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď