Ve stínu slunce: Dřív, než nás všechny dostanou

Detektivů určitě znáte celou řadu. Ale detektivů ve skafandru pohybujících se opuštěnými zákoutími vesmírné lodi zase tolik není. Jakub Mařík s oblibou míchá ve svých dílech žánry, a tak v knize Ve stínu slunce dostanete velmi netradiční mix: klasickou akční sci-fi říznutou komorně laděnou vesmírnou detektivkou. A proč vlastně ne?

Jakub Mařík byl až doposud známý zejména díky svému knižnímu příspěvku k urban fantasy sérii Kladivo na čaroděje. Na svém kontě má však i několik zajímavých povídek – a právě kniha Ve stínu slunce z jedné takové povídky vznikla. Výsledkem je netradiční, ale velmi chytlavá žánrová kombinace.

Muž přes palubu!

Ve stínu slunce začíná jako klasická military sci-fi. Vesmírná loď UTSS Salamis uniká před zničením. Je pod útokem tajemných Korzárů – vesmírných pirátů, kteří dokážou vykrádat a ničit lodě jako na běžícím pásu. Korzáři jsou pro lidstvo velkou hrozbou a ještě větší neznámou – ještě nikdo žádného z nich nespatřil. Svědky svého řádění tajemní nájezdníci vždy unesou nebo pobijí; žádné stopy, záznamy, nic. A když je nejhůř, jsou schopni zničit i vlastní lodě, jen aby nikdo jejich tajemství neodhalil!

Ale zpátky na UTSS Salamis. Od samého počátku se postupně v duchu žánru čtenáři seznamují s postavami; a jak tomu bývá, seznámí se postupně se všemi podstatnými členy posádky. Poškozené lodi se povede únikový manévr, ale ten jí pouze koupí trochu času před nevyhnutelným osudem. A pak se celá situace dost netradičně zlomí

Při opravách poškození je nalezen mrtvý muž, a děj od toho momentu získává komornější charakter, postav podstatně ubude a vše se točí kolem pátrání po pachateli záhadné a zdánlivě nahodilé vraždy. Mařík velmi dobře dokáže využít nabízené prostředí vesmírné lodi – budete se divit, jak dokáže být vyšetřování „obyčejné“ vraždy v kosmu zábavné a především atmosférické. Detektivní intermezzo si v ničem nezadá s klasickou detektivkou. Vyšetřovatelé jsou sympaťáci, a přesto, že tak trochu samoukové, vedou si vážně dobře. Nakonec se ukáže, že celý případ možná není až tak složitý, ale jeho rozuzlení vede k pořádné panice. Tady už musíme brzdit, a tak prohlásíme jen neurčitě, že případ znamená reálné ohrožení pro celou loď.

Detektivní linka si nehraje na žádnou velkou kriminálku Miami (nebo jinou televizní výrobnu kriminalistických zázraků dle libosti) – vše se ubírá naprosto logickou cestou, vyšetřovatelé si nevypomáhají žádnou nepravděpodobnou technikou či pofidérními metodami. Vystačí v podstatě se selským rozumem, což je sympatické, a díky tomu je s nimi čtenář schopen a ochoten velmi rychle sympatizovat. Mařík dokázal celému vyšetřování vdechnout i nádech tajemna a díky malému počtu osob je vše plynulé, dynamické, přehledné a jednoduché – protože v tomto případě je skutečně v jednoduchosti síla.

A teď na to šlápneme!

Jenže někde na pozadí odtikává poškozené vesmírné lodi UTSS Salamis čas do odhalení. Další útok Korzárů na sebe nenechá dlouho čekat, a tak je třeba spěchat než důkazy zmizí i s celou lodí.

A právě střet s Korzáry tvoří pomyslnou druhou část celé knihy. Zde už se zase vrací děj do kolejí military sci-fi; a přestřelek na vesmírné lodi naopak už ve všemožných knihách proběhlo spousty. Mařík je zdatný v popisech, takže si celou situaci náležitě vychutnáte; nesnaží se být za každou cenu originální nebo něčím jiný, prostě jen odvádí dobře svoji práci. Přestřelka má i zajímavou gradaci a na samý závěr nechybí velké finále.

Přesto, že je spojení detektivky a military sci-fi dost netradiční, působí opravdu skvěle. Příběh opíše pomyslný myšlenkový oblouk a oba zdánlivě nesourodé díly do sebe hladce zapadnou. Propojení je logické a organické, zkrátka se pátrá, pátrá a najednou se uděje něco (a co vám opravdu nemůžeme prozradit!), co přejde v otevřený boj na palubě. Nechybí ani napětí – zkrátka, Ve stínu slunce má vše, co si čtenář od dobré military sci-fi může přát a ještě něco navíc.

Ve stínu slunce je neskutečně zábavnou knihou. Střídá pomalejší atmosférické scény, pořádnou vesmírnou řežbu, dobře napsané zvraty pasující do děje… Zkrátka, Jakub Mařík má velký potenciál, invenci a umí psát. Doufejme, že další díl série na sebe nenechá dlouho čekat.

Jakub Mařík: Ve stínu slunce (UTSS Salamis I.)

Vydal: Mystery Press, 2020

Počet stran: 288

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Vůbec to není špatné, i pár nových nápadů by tam bylo. Tak hlavně ať mu to bude takhle psát i nadále.

Zveřejnit odpověď