Vesmír rozhodl jinak: To, že je vše relativní platí v paralelních světech ještě o to víc

Jakákoliv forma existenciálního odosobnění od okolního prostředí prakticky vždy způsobí jistý pocit nepatřičnosti své existence ve spojení se samotou, ať už skutečnou anebo pouze zdánlivou. Zde se hranice stírají a Samota se stává hmotnou veličinou, která dříve či později porazí a pozře vše.

Do podobného nezvratného bodu svého života se právě dostala i Riva. Na světě jí nezbyl nikdo blízký, kdo by ji miloval, a vlastně jí nezbyl už ani sebeslabší důvod pro to dál žít. Plán byl vymyšlen a o způsobu dobrovolného odchodu z tohoto pro ni slzavého údolí bylo již rozhodnuto. Stačila k tomu jen nějaká ta láhev rumu a dostatek vody, jejíž hladina by se nad Rivou navždy uzavřela. Nic na tom neměla změnit ani prazvláštní událost, kdy si ji prapodivný muž spletl s někým jiným a navíc u toho vedl dost divné řeči. Alespoň takto si to myslela, než Vesmír ukázal, že se nejspíš rozhodl jinak.

Začínající autorka Theresa Black ve svém debutovém SF románu Vesmír rozhodl jinak spojujícím myšlenku na více než možnou existenci paralelních světů s romantickou zápletkou předkládá hrdinku úplně ztracenou ve směru svého následujícího života, navíc bez jakékoliv pomocné ruky zvenčí. No, když není v hrdinčině světě, tak proč by nemohla přijít z nějakého jiného, dostatečně podobného a přitom i nemálo odlišného?

Co je navíc zajímavé, je fakt, že sama Riva se ani nenachází v nám známém Vesmíru, neboť ihned od začátku dává autorka čtenářům jasné indicie v podobě drobných rozdílností. Kupříkladu v Rivině světě vnímání vyšších jednotek času končí lunami, čili měsíci, a ne roky. Současně je celá romantická zápletka s tajemným Axarem i s dějovými zvraty velmi dobře promyšlena a rozehrána. Dává autorce možnost konfrontovat podobnosti i rozdílnosti jejich dvou světů v závislosti na interakci mezi nimi oběma v situacích, kterým je ve vyprávěném příběhu vystavuje.

Každopádně jde o zdařilý debut s velmi svěžím romantickým příběhem s relativně uvěřitelnými postavami a takovými těmi vhledy do ženské hlavy, tudíž je s největší pravděpodobností mířen primárně na ženy. I když vlastně ani v tomhle nemusí mít Vesmír přesně stanovené hranice. I své muže-čtenáře si tato kniha rozhodně najít může.

Theresa Black: Vesmír rozhodl jinak

Vydal: Canc, 2022

Obálka: Theresa Black

Počet stran: 218

Cena: 390 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď