Volání do zbraně: Ignorace hrozby neznamená vyřešení problému!

Od prvního kontaktu s inteligentní a dosti nepřátelsky naladěnou vesmírnou rasou zvanou Fágové uplynul již nějaký čas. Konfederace si začala uvědomovat hrozící nebezpečí, a tak se po dlouhé době míru opět vrací ke zbrojení, díky čemuž brázdí vesmír mnohem vyspělejší a technickými vychytávkami nabitější kosmické lodě než před pár lety. Jenže – nepřítel se nakonec objeví úplně jinde, než lidé očekávali.

Černá flotila 2 -  Volání do zbraněStřelba do vlastních řad

V prvním díle série Černá flotila nazvaném Válečná loď přinesl Joshua Dalzelle pouze drobný mezirasový konflikt, který bych se nebál nazvat spíše jen takovou „oťukávačkou na rozehřátí“. Druhý díl, Volání do zbraně, navazuje tam, kde první skončil. Válečný hrdina z předchozího minikonfliktu, Jackson Wolfe, se stal mezi vojáky legendou; kromě toho dostal namísto své zničené zcela novou vesmírnou loď plnou smrtonosných a protentokrát i funkčních zbraní. Na jeho lodi slouží i další staří známí z předchozího dílu, takže bez pročtení první části se sice do dvojky můžete pustit, ale budete o mnoho ochuzeni.

Oproti předchozímu, lehce „dietnímu“ dílu začal autor ve Volání do zbraně tentokrát pěkně zostra – pořádnou vesmírnou bitvou. Nepřátelských Fágů je mnohem větší počet a nádavkem přibylo i pár nových typů jejich lodí. Rakety vybuchují, lodě se mění v trosky, a lidé – tradáá, opět (ne)slavně vítězí. Toto vítězství je však vyváženo zprávou, která popírá vše, o co se Konfederace tak pracně snažila. Některé z mocných planet disponujících nezanedbatelnou vojenskou silou se totiž chtějí od společenství odtrhnout a konflikt prostě ignorovat. A tak naráz Konfederace nemusí čelit pouze mimozemské invazi, ale na poli politickém i vojenském také svým bývalým spojencům.

Těžkotonážní military sci-fi

Volání do zbraně má vše, co má správná military science fiction mít. Najdete zde nezbytné popisy planet a vesmírného prostoru, ale také spoustu technických detailů a technologických vychytávek vesmírných lodí – to vše v rozumné míře, která neodvádí od plynulého toku děje a neruší při čtení. Tyto technikálie jsou nezbytnou, přesto však nepostradatelnou drobností dotvářející celkový velmi dobrý dojem z celé knihy.

Mnohem podstatnější částí je děj. Na čtenáře čeká úvod v podobě vesmírné bitvy, ve kterém Dalzelle ukazuje, že vesmírná akce je jeho silnou stránkou. Následuje klidnější pasáž, během které se politikaří, vyčkává a objevuje, aby vše vyvrcholilo masovou bitvou, která má navíc velice nečekané rozuzlení, a to hned nadvakrát. Bohužel se ukáže, že i když je druhý díl mnohem akčnější a zábavnější než první, stále je pouze „na rozehřátí“ – samotný závěr románu totiž přinese mnoho nových otázek a ve světle nečekaných odhalení se ukáže, že ta skutečná bitva o přežití naší rasy stejně lodě Konfederace teprve čeká.

Volání do zbraně úspěšně navazuje na svého předchůdce a v jeho ději opět postoupíme v meziplanetárním konfliktu o několik drobných krůčků. Užijeme si kvalitně namíchaný mix ingrediencí, které k military sci-fi neodmyslitelně patří, k tomu v podání schopného vypravěče – a především budeme netrpělivě čekat na třetí díl, který odkryje karty zase o něco více.

Joshua Dalzelle: Volání do zbraně (Černá flotila 2)
Vydal: FANTOM Print, 2016
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Adam Burn
Počet stran: 272
Cena: 259 Kč

Hodnocení: 70 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď