Woodwalker: I obyčejná škola může být pěkná divočina

Život mladého muže je v mnoha ohledech dost komplikovaný. Počínající akné, první lásky, šikana od spolužáků a věčně nespokojení rodiče i učitelé – no prostě hora starostí. Jenže co když se k nim přidá i fakt, že se v nejnevhodnější chvíli začnete samovolně proměňovat v pumu?

Wodwalkeři. Žijí mezi námi, a přesto o nich nevíme. Umí se totiž dobře skrývat. Nejsnadněji by se dali přirovnat ke dlakům, tedy lidem beroucím na sebe zvířecí podobu; jenže u woodwalkerů je to právě naopak – jsou to zvířata beroucí na sebe podobu lidí. A jedním z woodwalkerů je i hlavní hrdina knihy – mladík Carag, který se ze všeho nejraději prohání přírodou v podobě pumy.

Škola, po které toužíte

Hned na začátek asi to nejdůležitější: kniha Caragova proměna, jak se první díl cyklu Woodwalkeři nazývá, je primárně určena mladším čtenářům. Ale pokud v sobě máte alespoň kousek dítěte, dokáže toto dílo Katji Brandisové oblažit i vaši dětskou dušičku. Člověk se svým způsobem neubrání srovnání s příběhy Harryho Pottera, což je také literatura, která dospělého neurazí a mladší čtenáře nadchne. A kromě toho je i v Caragově proměně v hlavní roli „kouzelná“ škola. Nedá moc koumání domyslet si, že se jedná o školu pro woodwalkery.

Ale pěkně po pořádku. Carag, ačkoliv vyrůstal převážně ve své zvířecí podobě, se rozhodne pro život ve světě lidí. Ačkoliv je naturelem puma a mnoho z jeho zvířecích instinktů a schopností mu zůstává i v lidské podobě, musí se pro své dobro naučit pohybovat mezi lidmi. V pěstounské rodině však není příliš šťastný. Jenže pak si ho všimne Lisa Clearwaterová, ředitelka prestižního internátu, a nabídne mu ve svém ústavu stipendium. Caraga, nebo spíše Jaye, jak mu lidé říkají, si ale všimne ještě jeden člověk. Tím je tajemný Andrew Milling, který se sice stane Caragovým patronem, ale ani sám mladík netuší, co tím tento populární chlapík vlastně sleduje.

Carag se v nové škole cítí jako ryba ve vodě, protože… protože je to škola plná woodwalkerů! Rychle si tu získá nové přátele, podobně rychle si však získá i nové nepřátele. Samozřejmě nemůže chybět ani kráska, která vystřelí hladinu chlapcových hormonů do nebeských výšin, a v nepolední řadě je tu výuka, jejíž předměty v ničem nepřipomínají lidské vzdělávací ústavy, ale zaměřují se na záležitosti prospěšné spíše pro woodwalkery.

Když třídy osiří

Caragova proměna je velice příjemné čtení. Děj má dobrodružný nádech; žádná přehnaná akce, autorka spíše hýbe událostmi tak, aby se neustále něco dělo, aby udržela čtenářovu pozornost. Příběh díky tomu sympaticky plyne bez vleklých vysvětlovacích pasáží, které jsou v něm šikovně začleněny a neruší při čtení.

Zároveň čtenáři-školáci poznávají prostředí (byť v netradiční podobě), které je jim blízké, a prožívají s hlavními hrdiny situace a problémy, které se mohou stát i jim samým. Téměř každý si najde hrdinu, se kterým nebude mít vážnější problém se ztotožnit, což je u young adult knihy silná zbraň. I zvířata, ve která se žáci proměňují, jsou velmi různorodá: vlci, skunk, bizon, veverka, pavouk… Vzniká tak pestrá a zábavná směsice různých charakterů a schopností, které daní jedinci dokážou nabídnout. Zajímavě napsané jsou i postavy dospělých, zejména některých učitelů.

Brandisová umně dokáže využívat specifika svého světa. Díky přeměnám ve zvíře v nejméně vhodnou dobu vznikají situace komické i vyhrocené. Škola je navíc pevně sešněrována pravidly, která si však někteří žáci dokáží pro vlastní potřeby kapánek přiohnout. Hrdinové se tak občas dostanou do situací, které zavánějí průšvihem, na druhou stranu však většinou překročením pravidel pomáhají svým přátelům…

Síla či slabina?

Jak jsme již několikrát v textu zmínili, je kniha určena spíše mladším čtenářům – skromným odhadem bych si tipl, že cílová skupina jsou žáci od druhého stupně základní školy. Jenže to, že je Caragova proměna knihou (nejen!) pro mládež, nutně neznamená, že je to kniha plytká.

Dobře, děj je jednoduchý a přímočarý, psychologie postav neohromí (což však neznamená, že neexistuje) a s vysokou mírou předvídatelnosti se také budete muset nějak smířit. Pokud však chcete upoutat mladší čtenáře, jinak to nejde, takže tahle lamentace nad slabinami knihy je něco jako vyčítat hadovi, že nemá nohy. Na druhou stranu autorka nesklouzává k infantilnosti, ale drží nastavenou linii nenáročného dobrodružného příběhu po celou dobu a bez výkyvů. A co je nejdůležitější: na cílovou skupinu tento druh knihy bezvadně funguje (testováno na dětech)!

Byla by škoda nepochválit také grafickou úpravu celé knihy. Na první pohled zaujme na obálce chytlavá kresba chlapce (Caraga) s lesklýma očima, které připomínají oči pumy. V reálu to celé vypadá ještě lépe než na fotografii, protože oči mají lesklou úpravu a doopravdy září. Pum se nabažíte dosyta i uvnitř knihy formou líbivých černobílých ilustrací. Font je trochu větší než u klasických „dospěláckých“ knih, ale celkově je grafická úprava velmi působivá!

Caragova proměna je zdařilou young adult knihou se zajímavým námětem. Kráčí ve stopách „velkých“ literárních hitů pro mladší čtenáře bez potřeby je kopírovat nebo vykrádat. Příběh je dynamický, neustále se něco děje. Hrdinové jsou sympatičtí a neuráží inteligenci dětí ani dospělých. Brandisová je navíc dobrou vypravěčkou. Pokud sháníte knihu pro vaše mírně odrostlejší ratolesti, může být   Caragova proměna přesně tím, co hledáte!

Katja Brandisová: Caragova proměna (Woodwalker I.)

Vydal: BOOKMEDIA, 2019

Překlad: PhDr. Ivana Führmann Vízdalová

Obálka: Claudia Carlsová

Počet stran: 272

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď