Zaklínač Fantasy

Tolkiena jsem shltl jedním dechem, od té doby jsem se vrhl do víru Fantasy a hledal světy plné magie, zla a dobra. Byl jsem naprosto opojen. Až jednoho dne jsem……

Tolkiena jsem shltl jedním dechem, od té doby jsem se vrhl do víru Fantasy a hledal světy plné magie, zla a dobra. Byl jsem naprosto opojen. Až jednoho dne jsem došel ke jménu Sapkowski. Zaklínač? Hm, uvidíme. Začal jsem číst Krev elfů a došel k Paní jezera. Odložil jsem Tor Zirael a zadíval se do modrého nebe. Ne, nebyl to sen. To co jsem právě dočetl byla skutečnost. Náhle jsem ucítil jemné mrazení v zádech a uvědomil si pravdu. Celou dobu od pádu Saurona jsem hledal důstojného pokračovatele příběhu zvaného Fantasy. Konečně jsem ho našel. Je jím Andrzej Sapkowski. Originalita jeho příběhu, kdy prakticky celý konec děje nechává otevřený ( hrozně rád bych se dozvěděl jak to vlastně dopadlo s Nilfgaardem, Emhyrem a všemi ostatními zeměmi, jak pokračovaly intriky čarodějek,…) mi naprosto vyrazila dech. Uvědomil jsem si, že jsem vlastně nesledoval příběh skupiny hrdinů, kteří se snaží zachránit svět (ano, jistě že se hrdinům podařilo zastavit zloduchy prahnoucí po moci, ale to pro mě nebyla podstata děje), tak typický pro všechny potolkienovské autory. Sledoval jsem příběh Ciri, Geralta a Yenefer. A nejen to, sledoval jsem příběh naší Země a jejích lidí (viz naprosto úžasní trpaslíci, elfové a nešťastní Scoia-tael). K tomuto všemu se staví naprosto úžasný styl vyprávění z tolika úhlů pohledů. Je pravdou, že je možná trochu náročnější, zato však naprosto nepřekonatelný a strhující. Vlastně ani teď nevím, jestli ten příběh probíhá, nebo už skončil. Nechtěl bych snižovat kvality ostatních (západních) autorů. Jejich romány jsou taktéž naprosto jedinečné, ale Fantasy pokračuje ve stopách Andrzeje Sapkowského. Připojuji svůj chvalozpěv.
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Sága o zaklínači je skvělé dílo
  Názor, že Sapkowski je opravdu důstojným nástupcem Tolkiena na trůnu krále fantasy, považuji za samozřejmost. Jeho Sága o zaklínači je opravdu dílem zdařilým. Charaktery postav jsou vykresleny velice plasticky a čtenář snadno dokáže pochopit jejich chování a jednání. Postava zaklínače je podle mě výborný vynález. Něco čerstvého do galerie fantasy postav. Pozadí jinak velice silného příběhu, je vykresleno až perfekcionisticky, člověk má fakt přehled co se v tamní politice děje /snad ještě lepší než v reálu/. Intrikuje se téměř jako v klasických historických románech /Dumas a takový/.
  Způsob vyprávění je originální a v posledních částech snad až postmoderní (nedalo by se třeba mluvit o postmoderní fantasy?). Člověk se musí soustředit, ale stojí mu to za to. Výsledný dojem je perfektní, já osobně jsem byl unešen. Nejlepší částí ságy je myslím Věž vlaštovky. Křest ohněm je asi nejslabší a poslední část mě připadá uspěchaná. Jinak super.
  Dal bych devět bodů z deseti.

 2. Sapkowski je nejlepsi
  Jako dite ceskych rodicu, bydlici ve Svizarsku, jsem nikdy nemohla cist vice nez 10 stranek cesky az my bratranec pucil Vecny Ohen.
  A to bylo neco !! Prekousla jsem tu knizku za jeden den a od ty doby jsem vsechny povidky a sagu precetla. Musela jsem je cesky cist, protoze ve franzoustine Sapkowski jeste nebyl prelozen….
  Ale mne to ani moc nevadi, protoze ceskej preklad je urcite lepsi!

  Samantha

  PS Urcite je muj komentar pleny chyb !! 🙂 A navic, nemuzu udelat zadny carky nebo hacky!!:-)

 3. Slepenec?
  Četl jsem některé povídky a Ságu. Je to skvělý čtení, zvlášť Věž vlaštovky. Četl jsem taky Pána prsenů, ale ten nemá takovou šťávu. Sapkowski píše úžasnym spůsobem, inspiraci hledá opravdu všude, občas mi připadá, že jeho díla slepenec všeho možnýho, ale kdybych neznal původní věci, ani by mi to nepřišlo. Lepší je snad jenom Duna. Tu mimochodem taky použil.

 4. No, já nevím… ani se neodvažuji Sapkáče a Tolkiena srovnávat, protože pan Sapkowski u mě vítězí s obrovským předstihem – totiž Zaklínač dalece přesahuje žánr fantasy; je taky báječnou psychologickou sondou do duší snad všech myslitelných typů lidí a rozkošně průhlednou satirou na poklesky společnosti i dnešní!

 5. GOOd
  Sice cekam, az mi kamoska prinese´Krest ohne, abych mohla pokracovat, ale rovonou muzu rict, ze Sapkowski je uplne sqely. Nejvic se mi libi vtipne odlehcujici dialogy (a vede citat z Posledniho prani – Geraltovo prvni prani :o) ) a zaroven great popisy a tak. No proste super!!! Souhlas s Tzzenda, ale Tolkiena a Sapkowskiho bych asi radši nesrovnavala… Mejte se, Namarie

 6. Geralt
  Myslím, že Sapkowski je báječné čtení. Geralt je dobře vymyšlená postava, děj má spád a dialogy jsou vtipné. Má však ještě něco navíc – není to jen bezduchá fantasy typu Conana (ať mi p. Howard promine, ale jeho dílo nemyslím), nabízí i mnoho námětů k zamyšlení, strká prsty pod povrch naší civilizace, byť se děj odehrává v nějaké jiné epoše. Ale námětů na porovnání je tu spousta, místo odpovědí je spousta otázek. A rozřešení? To není – jako v životě. Něco končí a něco začíná. Geraltův svět končí a nastupuje nový věk, tak, jak to bylo častokrát i historii této planety. Ani ze Sapkowského románu však nevyplývá, zda bude lepší nebo horší než ten, který skončil. Sapkowský dokáže být akční i epický, dokáže udržet linii příběhu i přes časté odbočky a reminiscence. Je to prostě “pan spisovatel” v tom nejlepším slova smyslu.

 7. já bych taky Sapkowskiho a Tolkiena nesrovnávala, přijde mi, že Tolkien je trochu romantik a Sapkowski je realista. Myslím, že S. nepíše jen fantasy, ale je to i o našem lidstvu…..ale to bych jen opakovala to co už tu bylo řečeno…..plně s vámi souhlasím( zvlášť s Evou a Tzzendou)

Zveřejnit odpověď