Patriot

Jak film o hrdinství, boji za nezávislost a správném americkém vlastenectví natočil Němec a hlavní roli si zahrál Australan.

Jak film o hrdinství, boji za nezávislost a správném americkém vlastenectví natočil Němec a hlavní roli si zahrál Australan.

 

Válka za nezávislost dorazila do Jižní Karolíny. Ta se postavila po bok osmi vzbouřeným koloniím proti anglickému králi Jiřímu. Benjamin Martin, hrdina z předchozí války proti Francouzům a indiánům, byl proti. Chtěl se věnovat jen sedmi dětem a v klidu žít na své farmě. Nebylo mu to nic platné, i jeho nejstarší syn Gabriel se postavil proti němu a narukoval do kontinentalní armády. Vše se, ale změní, když se válka dostane až na Benjaminovu farmu. Hlavní anglický záporák mu zabije syna a vypálí domov. To ale neměl dělat, protože Benjaminův pacifismus jde od této chvíle stranou. Z Mela Gibsona – farmáře, se rázem stane Mel Gibson – bojovník, anglány nazývaný Duch. Ten ve stylu Robina Hooda útočí na všechny červenokabátníky, kteří se mu připletou do cesty.

Patriota má na svědomí producent a scénarista Zachraňte vojína Ryana. Příběh je naprosto učebnicový a předvídatelný. Hrdina, bývalý super voják, už nechce bojovat, ale vše se najednou změní při ohrožení jeho rodiny – vlasti. A klaďasové s jeho pomocí vyhrají svůj spravedlivý boj. Plus nějáká ta láska se špatným koncem. Moc se mi nelíbila přílišná vlasteneckost filmu, kde likvidaci hlavního záporáka předchází posilující pohled na vlajku a k tomu američtí vlastenci mající dost obnošené hlášky typu: “modlete se za mě, ale hlavně za naši věc.” Do boje se dokonce vydá i kněz, protože je “správné” bojovat proti zlým Angličanům. Mně to prostě nesedlo, asi proto, že nejsem Američan. Na druhou stranu uznávám, že právě o tom má tenhle film být. Ale komu to nevadí, ať už je v kině na dalším hitu tohoto nepovedeného léta.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Patriot
  Gibson je American, ktery vyrustal v Australii, aby se opet vratil do Ameriky…
  :-))

 2. komentar
  Na tenhle film sem se moc tesil a byl jsem moc zklaman.Tak trapne sceny(jako kdyz syn hlavniho hrdiny sebere roztrhanou americkou vlajku a po zbytek zivota ji stupuje aby sni jeho otes nakonec zamaval a tim vsechno vyresil)jsem dlouho nevidel.Sceny s vlajkou mi pripomeli film Mise na mars kde mi obludne vylevy americkeho vlastenectvi znechutily velkou cast filmu.Film patriot ma skvele bitevni sceny ale prave diky scenam s vlajkou,diky spravnym lidem delajim pouze spravne veci a bojujicim pouze za spravne veci(viz knez ktery odejde do valky se svymi oveckami) je to film ktery nadchne snad jen omezene americany,kteri budou pri zaverecnych titulcich salutovat.Proste vetsi hovadinu uz sem dlouho nevidel

 3. Patriot se vším všudy!
  No jo, bitevní scény tu sice byly, ale čekal jsem mnohem více. Né, žádná jatka, ale tak nějak více. Začátek nebyl tak špatný (až na čím dál častěji se opakující téma “žil, miloval, ztratil, zabili mu, naštval se a mstil se…”), dokonce mi to opravdu místy připomnělo evropské zbojníky, ale jak se minutáž prodlužovala, čím dál více to bylo přitažené za vlasy. Ten konec tomu nasadil korunu… Už si pomalu zvykám na osu příběhu: rajská zahrada – krutý zásah – spravedlivý boj – zničená pole a odchod budovat nové domovy a zakládat nové rodiny… Prostě Amíci jsou nejlepší!!! :-))).

 4. Patriot
  Mě se to náhodou líbilo.I když třeba takový “Statečný srdce” se mi líbilo víc.Mám prostě Mela rád. 🙂

 5. Patriot
  Přečetla jsem si různé odezvy a vyjadřuji svůj názor. Ač nejsem přítelkyní amerických filmů, ty historické mi nevadí, tak jako v těch našich válečných nebo husitských (tedy taktéž válečných) je hodně patriotismu, nadšení pro věc, tak tedy i zde. Je to 18. století!!! Amerika tehdy byla ještě jiná než je teď! Je to film samozřejmě především pro Američany, ale i pro ty, kteří mají rádi filmy, v nichž se něco dozcědí o tom, jak probíhaly boje muž proti muži v minulosti. Tedy dost “síla”! Nechtěla bych zažít! Jsem žena, ale dokážu se vcítit!!! Bylo to dost dlouhé, mohli to zkrátit, ale nebyla jsem rozhodně znechucena a jsem překvapena, jak negativní reakce čtu, přitom je zde tolik pro Ameriku zapálených jedinců a obdivovatelů! Té současné! Což vůbec nechápu. Nepatřím k nim rozhodně. Ani bych tam nechtěla v současné době žít.

 6. kom
  Jistě je to kýč, ale, například scéna masakru rudokabátníků v lese mě odrovnala jako už dlouho nic. Finální bitva, ač někdy opravdu přehnaná je vynikající a hlavní zloun famózně odpudivý, plus milá roličnka Tchéky Karia. Jeden z nejlepších Emerichových filmů.

Zanechat odpověď