Zkáza světa přichází z knihovny!

Smedry, Alcatraz Smedry. Nejsem sice superagent, i když superschopnostmi disponuju, ale přišel sem vám říct, že vám celý život lhali. Nebo spíš říkali jen to, co se jim hodí. A teď mi ukradli mé dědictví! Takže nezbývá než vyrazit do místní knihovny vzít si zpět to, co mi patří. A vy si dávejte dobrý pozor na knihovníky. Nejsou totiž vůbec tak skvělí, jak se tváří.

Tak moment, tady něco nehraje! Brandon Sanderson je spoustě čtenářů znám jako talentovaný vypravěč s velkou invencí. Spousta čtenářů nedá dopustit na jeho epické fantasy ságy a na své s přijdou i teenageři, kterým je také pár Sandersonových knih určeno. Ale Alcatraz versus ďábelští knihovníci vypadá (alespoň podle ilustrací) jako… kniha pro mládež?

Mládež se baví

Nu, vážení čtenáři, je to tak. Alcatraz je opravdu primárně určena mladším čtenářům milujícím dobrodružné a lehce ztřeštěné příběhy. Ale to slovo primárně podtrhujeme, protože autor nezklamal a připravil velkou šou pro všechny věkové kategorie, i když možná trochu jinak pojatou, než byste čekali.

Ale vezměme to od mládežnického pohledu. Kniha je ve své podstatě hodně netradiční variací na superhrdinské téma. Hlavní hrdina, Alcatraz Smedry, v den svých třináctých narozenin objeví, že celý svět je jedna velká lež. Například že má dědečka, o kterém doposud neměl ani tušení. A že pytlík písku je mnohem žádanější dárek k narozkám než by se mohlo zdát. A že svět je ve válce mezi okulátory a knihovníky, kteří si „náš“ svět snaží přizpůsobit k obrazu svému a podstrkují nám lži a polopravdy, kterým lidé věří. Zkrátka jedna pohroma za druhou, a to nepočítáme tu zapálenou kuchyň u Alcatrazových pěstounů.

Sanderson stvořil dokonale zábavný příběh plný vtipných a lehce ulítlých momentů. Hlavní hrdina v doprovodu svých spojenců vyráží do místní knihovny, aby odhalili, že ti milí lidé s brýlemi jsou ve skutečnosti ďábelští kultisté, kteří se z ukradeného pytlíku Alcatrazova narozeninového písku (mimochodem, dárek od rodičů, o kterých nebohý chlapec nic neví) pokusí udělat mocné brýlové čočky. V knihovně samotné najdou hrdinové například mluvící dinosaury, oživlá knižní monstra, ale i spoustu dalších nečekaných překážek. A Alcatraz má konečně možnost vyzkoušet naplno svůj Smedryovský talent: ničení věcí. Vážně, jeho superchopnost je ničení věcí, zatímco jeho dědeček disponuje schopností být všude pozdě (zkuste na někoho takové třeba vystřelit, ha!). A to zdaleka není vše.

Zkrátka: jedno překvapení za druhým smísené se svižným akčním příběhem a doplněné zajímavými a především dobře zpracovanými postavami, se kterými se mladý čtenář snadno identifikuje; to vše doplněné o rozverné kresby. Projev je sice trochu „rozlítaný“ a hlavní hrdina navíc často bourá třetí stěnu a promlouvá přímo ke čtenáři, což místy rozmělňuje tempo příběhu, ale přesto si troufnu říct, že vtípky a akce u knihy mladší čtenáře udrží.

Pochválit je třeba i práci s postavami. Přesto, že se jedná o mládežnickou četbu, není odfláknutá, a hrdinové nejsou ploší. Ba naopak, postupně odhalují svá malá, mnohdy úsměvná tajemství, nemají problém soupeřit a chovat se v rámci možností daných příběhem uvěřitelně. I díky tomu není těžké se s nimi sžít a držet jim palce.

A co ti starší?

Nejspíš si říkáte, co může tahle kniha nabídnout odrostlejším čtenářům? Inu, je to taková guilty pleasure a tak trochu Sandersonova exhibice. Tenhle chlapík totiž zatraceně dobře ví, jak pracovat s příběhem, a tak si dovoluje do textu propašovat spoustu pouček o tom, jak má být děj veden, jak je důležitá logika, co se hodí či nehodí v danou chvíli a jak se to má s cliffhangery na koncích kapitol… Tyhle narážky mladší čtenáře buď nepochopí, nebo nedocení. A mimochodem, kniha pamatuje i na ty, kteří začínají číst od konce!

Také uvidíte v akci člověka, pro kterého pracují stereotypy. Sanderson se nebojí je překrucovat a v dobrém zneužívat, takže namísto otravy se budete bavit a sledovat, jaké se dají vykouzlit „superhrdinské“ schopnosti a jak překroutit tisíckrát použitou situaci. Pravda, autor umí být dost pubertální, ale třeba myšlenka různých brýlí, které dokážou využívat jen lidé s nadáním, rozhodně není špatná.

Nakolik je to dost nebo málo aby si dospělý knihu pořídil usuďte sami.

A ideální varianta je podělit se o knihu s mladším čtenářem, protož jakožto správný „dospělák“ ho můžete na mnohé momenty upozornit a sdílet navzájem některé obzvláště ujeté situace. můžete si povídat o psaní příběhů (protože tahle kniha k tomu podněcuje)… Takže i když to není pro mnohé „ten pravý“ Sanderson, rozhodně si Alcatraz versus ďábelští knihovníci zaslouží pozornost.

A vzhledem k tomu, že to je teprve první díl série, lze jen velmi těžko odhadnout, co nás čeká dál. Jedno je ale jisté – bude to dobře napsaná zábava!

Brandon Sanderson: Alcatraz versus ďábelští knihovníci

Vydalo: Nakladatelství Slovart, 2023

Obálka: Hayley Lazo

Přeložil: Ondřej Pauzer

Počet stran: 304

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď