Zpěv straky: Nezabíjím, léčím

Fantasy meče a magie může mít mnoho tváří – a Zpěv straky je toho důkazem. Ačkoliv se Dana Beranová nijak netají svým obdivem k Zaklínači, našla si vlastní a nepříliš prošlapanou cestičku a nabízí potavě napsaný příběh, jehož hlavní hrdinka zasvětila život snaze o ochranu slabších a především péči o raněné. Na scénu přichází léčitelka a čarodějka Henika!

Dana Beranová si cestu ke své knize poctivě „odmakala“: začala účastí v literární soutěži Vidoucí, kde dvě její povídky (které jsou součástí knihy) porotu zaujaly a obě se umístily v první pětce. A odtud už vedla cesta k vydání prvotiny Zpěv straky, protože díky kvalitě textů si autorky všimlo vydavatelství Host.

Nepopsatelný pocit, že je vše dobře

Přiznávám se bez mučení, že tahle recenze byla pro mě vcelku těžký oříšek.

Od prvních stran nebyl problém se do příběhu čarodějky a léčitelky v jedné osobě jménem Henika (neboli Henrieta) začíst. Autorčin úsporný styl je plný detailů a dokáže vytvořit mimořádně živý děj. Trochu překvapí členění knihy – povídky vyprávějící o životě Heniky se střídají s intermezzy dotvářející svět a dávající příběhům širší rámec. Dozvíte se mnoho o světě, jeho mytologii, i o tom, že vědění, umění, léčení a další „měkké“ vědy musí ustoupit válečnictví a válce. Toto rozhodnutí vládce země sice není populární, ale bohužel se zdá být racionální a jediné možné.

Možná budu trochu předbíhat, ale čtenáře potěší i komplexnost celé knihy. Jednotlivé povídky nejsou izolované, ale svojí provázaností tvoří kompaktní celek, odkazují se na sebe navzájem a vysvětlují a upřesňují některé události nebo je nabízejí z jiné perspektivy.

Co se stylu i pojetí knihy týče, účel světí prostředky, a nakonec chtě nechtě budou i zarytí odpůrci povídek muset uznat, že tohle se opravdu podařilo!

Víc než válka

Na pozadí fantastiky se vedou sáhodlouhé diskuse, zda existuje něco jako ženský styl psaní. V tomto případě by se dalo říci, že velká část příběhu vychází z osoby samotné autorky, proto je v mnoha aspektech označitelný za „ženský“.

Už jen netypická hlavní hrdinka – bývalá čarodějka, která se rozhodne zasvětit svůj život léčitelství na základě závazku umírající. Tam, kde obvykle bývá silná hrdinka pozvedající zbraň z nějakého (mnohdy klišovitého a nepříliš uvěřitelného) důvodu, je žena, která se trápí mnoha vlastními problémy a snaží se druhým pomáhat. Řeší se témata jako despotická matka, příliš reálná platonická láska, bezmoc, odpovědnost a částečně i šílenství mocných i božstev, které není hlavní hrdinka schopna nijak ovlivnit. Mimochodem – autorka sama pracuje ve zdravotnictví, takže inspirace pro Heniku je více než zřejmá.

Velké plus je, že hlavní postava je uvěřitelná a napsaná do hloubky. Díky svému dobrému srdci a předsevzetí pomáhat se dostává mnohdy do svízelných situací, které často vyžadují oběti nebo rozhodnutí v situaci, která nemá vítěze. Častokrát naráží na lidskou chamtivost, vypočítavost a sobeckost, tak jako v reálném světě. Možná právě slovo „lidský“ by bylo vhodnou charakteristikou celé knihy.

Vidíte, Zpěv straky nabízí spoustu dobrých věcí v poměrně útlé knize. Jen sem nějak nedokázal přesně ukázat prstem na ten konkrétní důvod, proč tomu tak je. Čtení si prostě užijete a po každé další části – ať již povídce či intermezzu – se okamžitě budete chtít pustit do další. Vím, že bych se v recenzích neměl ohánět subjektivní dojmologií, ale pokud máte rádi fantasy a obejdete se bez většího množství krve a násilí, pak velmi rychle dojdete k tomu, že tahle kniha má nějaké neuchopitelné, či spíše jednoduše nepojmenovatelné, vnitřní kouzlo.

A co ta straka?

Nejspíš si říkáte, proč se kniha o léčitelce jmenuje Zpěv straky. Odpověď vás asi nepřekvapí: v knize má straka svoji nezastupitelnou úlohu, a ačkoliv zůstává obestřena tajemstvím, slouží jako Heničina průvodkyně a familiár.

A když už je řeč o těch familiárech, přidejme do sbírky ještě svéhlavou klisnu Potvoru, která je pro Heniku mnohem více než pouhým čtyřnohým přepravním prostředkem.

A do třetice milých zvířátek: staré pořekadlo říká, že čím víc draků, tím víc fantasy. A protože Zpěv straky fantasy je…

Okénko se zvířátky na závěr je za námi a nezbývá než se rozloučit. Takže: pokud máte rádi fantasy a dokážete ocenit dobře napsaný příběh (byť poskládaný z fragmentů ve formě vzájemně provázaných povídek) s netradičním přístupem k žánru a často využívaným klišé a se silnou, ale přesto uvěřitelnou hlavní hrdinkou, pak vám Zpěv straky učaruje. Snad jediná vada na kráse je, že kniha je dost útlá, ale závěr dává reálnou naději, že se s Henikou opět shledáme.

Dana Beranová: Zpěv straky

Vydal: Host, 2022

Obálka: Braňo Matis

 Počet stran: 232

Cena: 369 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď