Pevnost 01/2020: Leden přeje science fiction, knihám korpulentních tvarů a komiksům

Doufáme, že vám všem Ježíšek pod stromeček nadělil ty správně knížky a komiksy, které jste si přáli, a pokud ne tak vám určitě babičky a dědečkové věnovali nějaké ty penízky v obálce ať si za něco hezkého koupíte. A pokud váháte, co nového si z knižní produkce českých nakladatelství vybrat a za co ty prašulky utratit, pak není nic jednoduššího než si nechat poradit od redaktorů Pevnosti, protože ti vědí o všem, co se kde šustne!

Knihy malinkatých rozměrů

Ano, ano všichni víme, že bichle jsou na cestu do autobus/vlaku/MHD na houby, jelikož se ta cihla v tašce pořádně pronese, ale co si budeme povídat, všichni je máme rádi, protože taková kniha i rychločtenářům nějakou tu chvíli vydrží. A lednová Pevnost nabízí hned několik pěkně rostlých kousků. Jiří Popiolek se například láká na sci-fi Endymion od Dana Simmonse. Pokud ale dáváte přednost science fiction s politickým podtextem, pak by vás mohla zaujmout Jizva Chiny Miévilla, jíž se věnuje David P. Stefanovič. A jestli frčíte na alternativních časových liniích a dinosaurech, tak jukněte na článek Michaely Merglové o románu Harryho M. Harrisona – Na západ od ráje. Nikdo v z výše jmenovaných ovšem nemůže na počet stránek trumfnout grafomanku Dianu Gabaldonovou a její nový román Paměť kostí s více jak tisícem stránek.

Samozřejmě též nechybí recenze úspornějších výtisků! Martin Bečvář se například podíval na román o jedné z vedlejších postav série Kronika Netesaného trůnu s názvem Lebky od Briana Staveleyho. Michal Tesáč zase mrknul na Hráče z pera Iana M. Bankse a k tomu navštívil Brány Anubisovy, jeden ze základních kamenů steampunku, od Tima Powerse. Sicifisti si přijdou na své u článku Tomáše Dostála o trilogii Nicka Webba – Stará flotila.

V minirecenzích nechybí Pistolník (Stephen King), Zvony Londýna (Ben Aaronovitch), Stín vítězství (David Weber), Co to žere a kde to spí (Petr Heteša), Válka světů (Miroslav Žamboch), Hon na střízlíka (Mary Watsonová) nebo Pronásledování (Peter F. Hamilton).

Lovercraft a další komiksy

Fanoušci Lovercrafta musí být patrně v sedmém nebi, jelikož nakladatelství Argo vydalo obří komiks Alana Moora věnující se strašidelným motivům tohoto autora. Více vám o něm řekne Jakub Zahradník. A aby toho strašení nebylo málo, povypráví vám Filip Gotfrid něco málo o tom, co byste od Lovercrafta určitě měli přečíst.

V komiksové sekci dále můžete těšit na kousek z hellboyovského univerza. V hlavní roli se tentokrát neobjeví ďábel s upilovanými rohy, ale jeho rybí společník Abe Sapien, s nímž si zaplaval Jakub Zahradník, aby zjistil, jak je na tom díl s názvem Dýky z Lipu. Pro fanoušky staromódních upírů připravil Michal Tesáček recenzi Drákuly, jehož výtvarná stránka se inspirovala z Coppolovi filmové adaptace téhle klasiky. A pokud fandíte šíleným antihrdinům, pak určitě jukněte na textík Josefa Horkého o Lobovi.

Krom toho lze v lednovém čísle najít hodnocení Essex County, Astonishing X-Men s podtitulem Nadaní, další dobrodružství Batmana tentokrát v Evropě nebo komiks o Úžasném, fantastickém, neuvěřitelném Stanu Lee.

Potvory z hlubin

V lednu se do kin chystá film Pod vodou s tématikou nějakých těch podvodních potvor, což je ideální doba k tomu dát si takové menší opáčko filmové historie a zjistit, v kolika filmech se bytosti z hlubin objevily na velkém plátně. Jako průvodce po podvodních říších byl z pevnostní posádky jmenován Karel Ryška, který členům výpravy předá všechny potřebné informace.

Dále se redaktoři Pevnosti odhodlali k bruslení v Ledovém království 2 (Kateřina Stupková), seznámili se s animovanou Addamsovou rodinou (Marcel Jelínek), navštívili Valhallu: Říši bohů (Vendula Kreplová), bloudili i Ve vysoké trávě s Patrickem Wilsonem (Filip Šula), a dokonce je do sebe vtáhlo Jumanji: Další level.

Hrami ku zdraví

Po všem to vánočním lenošení a cpaní se cukrovím a dalšími dobrotami, neuškodí hodit se po novém roce zase trochu do formy. No, jo ale jak to udělat, když je člověk natolik línej a neumí se k tomu pohybu dokopat? Pokud vám dělá problém počáteční nechuť začít cvičit, pak by mohlo pomoci RPG Ring Fit Adventure, v němž kosíte monstra tím, že makáte s kruhem snímajícím váš pohyb. Víc vám o téhle hře a udělátku řekne Jakub Kovář.

Mimoto se Karel Kališ vrhnul na akční věcičku Darksiders Genesis a Story of Seasons, ve kterém může zahradničit do aleluja.

Deskovkáři se mohou těšit na 18Lililiput a Railroad Ink., které udělají radost všem, kteří mají rádi vláčky! A pokud ujíždíte na jednorožcích, tak budete muset přehodnotit svůj postoj, protože je tady L.A.M.A., jež je podle Filipa Gotfrida je jednorožcem moderní doby!

V historickém koutku v lednovém čísle tentokrát zasedl Jan Kotouč s příběhem o válečném fotografovi Robertu Capovi. A Tomáš Bandžuch si pro svůj členek z modernějších dějin vybral portugalského podvodníka Artura Vigilia Alvese dos Reise.

K Pevnosti plus je tentokrát přibalena audiokniha Píseň krkavce. A v povídkách se tentokrát nachází dvojitá dávka fantasy – Troll z Olešnické strže (Viktor Beznoh) a Buď mým drakem (Alexandra Haverská).

První pevnostní číslo roku 2020 je nacpané k prasknutí a každý si něco najde, takže rychle do trafiky!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď