Pevnost 04/2022: Brumbál, Malaz a další pecky

S dalším měsícem tady máme i nové číslo Pevnosti s pořadovým číslem čtyři. A že se opět máte na co těšit! Pevnostní posádka vás vezme do filmového světa Harryho Pottera, představí nové vydání Malazské knihy padlých, vyzpovídá několik známých lidí, nabídne dvě povídky a k tomu všemu ještě přibalí jednu bombastickou přílohu!

Filmové novinky

Samotná obálka napovídá, že jedním z hlavních témat dubnové Pevnosti je svět Harryho Pottera, konkrétně se jedná o filmovou novinku Fantastická zvířata s podtitulem Brumbálova tajemství. Na tenhle spektákl láká Kateřina Stupková, která pro vás sepsala životopis Albuse Brumbála, abyste byli trochu v obraze a dali si menší opáčko toho, co všechno o tomhle kouzelníkovi víte.

Z filmové světa se dále můžete těšit například na animovanou záležitost o problematickém vztahu matky s pubertální dcerou s názvem Proměna, na níž se podíval Jiří Pavlovský. Krom toho se Jirka ještě juknul i na nového Batmana s tváří Roberta Pattinsona. Pevnostní odborník na hororový žánr Jakub Merc se čumnul na volné „pokračování“ Texaského masakru motorovou pilou. Pokud jsou vám ovšem hrátky s motorovou pilou málo, pak vsaďte na Borise Hokra a jeho Obřady, černou magii a tajné orgie čtrnáctého století.  A nakonec je tady ještě Vendula Kreplová s hodnocením Projektu Adam.

Knihobraní

Velkým tématem Pevnosti je i fenomén s názvem Malazská kniha padlých (Steven Erikson), jemuž se po letech dostalo nového vymazleného vydání pod záštitou nakladatelství Planety 9. Pokud jste s tímhle cyklem neměli tu čest, tak si přečtěte článek Martina Kužela, který vám řekne vše podstatné, co byste měli vědět, než se k tomuhle čtenářskému počinu zavážete, protože tohle není žádná jednohubka, kterou slupnete na jedno přečtení. Ne ne, tohle je záležitost na podstatně delší dobu a několikeré přelouskání. Ti, kteří tuhle sérii znají, si zase připomenou, proč je tak super!

A co dalšího na vás čeká v knižní nabídce? Jiří Popiolek představuje působivou fantasy Hněv draků od Evana Wintera. Mimoto se tenhle redaktor podíval ještě na thriller Štěpána Kopřivy s názvem 101 minut, v němž hlavní roli záchranná akce hasičů v pražském metru. A k tomu si jako bonus můžete dopřát i rozhovor se samotným autorem, v němž si pánové poklábosili nejen o téhle novince, ale i o tom, co dalšího má Štěpán v plánu.

S Alexandrou Petákovou zase zavítáte do Bezvětrného města Eléonore Devillepoixové. Pokud dáváte přednost klasické fantasy ve stylu meče a magie, tak je tady Martin Bečvář s recenzí Prokleté od Thomase Wheelera. Krom toho vás Martin zasvětí i do dění epické série Ilusie (Milady Střítezská), která potěší hlavně ty, kteří mají rádi severskou tématiku.

Čtenáři a spisovatelé si vždy libovali v cestování časem, které v teorii vždy vypadá jako úžasná věc, ale praxe je podstatně problematičtější. O tom, jak moc se to všechno může zvrtnout, se přesvědčíte v Symfonii ozvěn (pokračování Jedné pohromy za druhou) od Jodi Taylorové, kterou představí Adéla Košařová. Pevnostní redaktorka Monika Dvořáková se zase soustředila na youngadultovku Veronicy Rothové Spřízněni volbou. Z žánru Young Adult je tady taky dystopie šmrcnutá westernovým vibem s názvem Sestry zúčtování (Charlotte Nicole Davisová), kterou pročetla Kateřina Stupková.

Milovníky hororu zajisté potěší Pavel Suchý a jeho článek o Taxidermistově milence. Hororový příběh přináší i Lumír Havlíček s hodnocením nového románu Marka E. Pochy s názvem Virus Omega. Nadšenci science fiction si přijdou na své u článku Wojty Běhounka o space opeře Jakuba Maříka s názvem V krvavém pásu.

Ani v dubnu samozřejmě nechybí nějaké to povídkové čtení. Tentokrát se můžete těšit na fantasy povídku V pokoji od Lukáše Vavrečky nebo sci-fi příběh Richarda Šusty s názvem Její jádro.

Obrázková a herní nabídka

V komiksové sekci na vás čeká rozhovor Michaely Merglové s Vojtěchem Matochou a Karlem Osohou, autory úspěšné trilogie Prašina, který teď prosáknul i do komiksového světa. V rozhovoru se například dozvíte, jak se to má s komiksovým příběhem nebo jak se autorům na komiksovém zpracováním jejich díla pracuje. Tereza Čechová připravila článek o komiksové novele z virtuálního herního světa s názvem Sword Art Online Aincard. Jakub Zahradník se věnoval pěkně rostlému špalíku Criminal 3: Noční rozhodnutí, v němž na čtenáře čeká několik povídek. S Michalem Tesáčkem zaskočíte na lehce děsivou návštěvu k Visionovi a jeho rodině v díle Vision – O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře.

Ve videoherní rubrice se můžete těšit na druhý díl Elexu, 2D rubačku King of Fighters XV, Pokémon Legends: Arceus a strategický Total War: Warhammer III. To vše pro vás připravil Karel Kališ.

Pokud ale dáváte přednost společenským hrám, pak se vydejte ze Filipem Gotfridem, s nímž se můžete pokusit proměnit Mars v obyvatelnou planetu v deskovce Mars Teraformace: Expedice na Mars nebo si můžete postavit svůj vlastní deštný prales v Amazonii. A společně s Jakubem Zahradníkem se podíváte na to, jak to chodí na akciovém trhu v Mini Expressu.

Taková je nabídka dubnové Pevnosti. Pokud je vám i tohle málo, tak je tady ještě Pevnost Plus se suprovou přílohou! Tentokrát je k časáku přibalena audiokniha Soudné sestry Terryho Pratchetta, které si užijete ve fenomenálním podání Zuzany Slavíkové. Tohle prostě chcete!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď