Pevnost 05/2020: Jak zabít nudu

Karanténa se už rozvolňuje a můžeme pomalu vyrazit třeba do knihkupectví na nákup nových knížek, protože v domácím vězení jste už určitě přečetli všechno, co ve své knihovničce máte, a pokud ne, tak nevadí, protože nějaká ta knížka do zásoby se nikdy neztratí. Takže se pojďme společně podívat na květnové číslo Pevnosti naplněné řadou zajímavých tipů, jimiž si můžete doplnit sbírku.

Když se komiks potká s pohádkou

Vzhledem k tomu, že na obálce máme jednu malou a sympatickou holčinu, tak to tentokrát vezme pěkně od komiksů. Vendula Kreplová určitě potěší všechny milovníky pohádek! No, všechny možná úplně ne, pokud jste stará konzerva, která jen horko těžko snáší úpravy svých oblíbených příběhů, pak článek raději rovnou přeskočte. Tenhle čtyřstránkovej textík totiž obsahuje kupu návrhů na „tak trochu jiné“ zpracování pohádkových příběhů. Nejvíce prostoru je potom věnováno komiksu s poetickým názvem Nesnáším Pohádkov: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes, v němž se seznámíte se sympatickou dívenkou Gertrúdou. Dál se třeba ještě dozvíte, že existuje dlouhá komiksová série Mýty (o nich v Pevnosti již byla řeč), kterou doplňují ještě nějaké ty spin-offy. Takže pokud se necháte inspirovat, máte vystaráno fakt na dlouho.

Nejen pohádkami je ovšem člověk živ, a proto můžete v komiksové rubrice narazit třeba na Caravaggia nebo na superhrdiny v A zrodí se hvězdy. Oba kousky si vzal na starost nejvyšší představitel pevnostní osádky Martin Fajkus. Případně si můžete počíst o Papeži ukrutném, o němž vám povypráví Michal Tesáček.

Mimoto si díky Jakubovi Zahradníkovi můžete přečíst i o čtvrtém díle série Gotham Central s podtitulem Corrigan či Wonder Woman 4: Válka.  A nakonec jsou tady Atonishing X-Men s podnázvem Boj, které si vzal na starost David P. Stefanovič.

Jo, a u Pevnosti Plus tento měsíc navíc najdete komiksovou Ligu Spravedlnosti: Vyhlazovací stroje.

Warhammer 40 000 a další knižní pecky

Vzhledem k tomu, že nakladatelství Polaris vydalo novou knihu ze světa Warhammeru 40 000, vrhl se Boris Hokr na představení téhle ságy. Na pěti stranách připravil přehledný průřez touhle sérií. Dozvíte se něco o inkvizitorovi Eisenhornovi, Ravenorovi nebo třeba o Drusherovi, který je hlavním hrdinou právě onoho nového románu s názvem Magos.

Kromě Warhammeru se můžete těšit na recenze dalších zajímavých titulů. Například Michal Tesáček zavítal mezi jeptišky, aby se seznámil s vražednou Šedou sestrou (Mark Lawrence), která někdy zachrání svět… anebo taky ne! Martin Bečvář se zase vrhnul na další LitRPG – tentokrát na Herního testera, první díl série Temný bylinkář od Michaela Atamanova.

Monika Dvořáková se nechala zavřít v Prokleté věži společně s Michaelou Merglovou, s níž si poklábosila nejen o novém románu. Ovšem ani samotná Míša taky nezahálela a připravila si recenzi Prokletého, druhého dílu urban fantasy série Alex Verus. A k tomu jako bonus přibalila rozhovor se samotným autorem téhle ságy Benedictem Jackou.

Fanoušci Young Adult by určitě neměli minout článek Kateřiny Stupkové, která si vzala na paškál prvotinu americké spisovatelky Shleby Mahurinové s názvem Holubice a had. Jiří Popiolek navštívil Větrný přístav George R. R. Martina a Lisy Tuttleové.

A v mini recenzích tentokrát můžete narazit třeba na Rudá křídla (Elizabeth Bearové), Děti zmaru (Adrian Tchaikovsky), Neutěšence (Kazuo Ishiguro), Pustiny (Stephen King), Bestii (Mark E. Pocha), Co se skrývá v lesích (Katya De Becerra) a Bouřnou vránu (Kalyn Josephsonová).

Filmové a seriálové tipy

Jako obvykle se můžete také těšit na několik filmových a seriálových tipů. Alexandra Petáková nabízí zasvěcený pohled do seriálu ze startrekovského univerza – Star Trek: Picard. Tenhle článek vám určitě pomůže s rozhodováním, pokud váháte, jestli na tenhle seroš vůbec kouknou. Daniel Storch láká na druhou řadu sci-fi Altered Carbon. (česky Půjčovna masa, ale co si budeme říkat, originální název zní prostě líp!) a asijský seriál s tématikou zombíků – Kingdom.

S filmovými recenzemi je to teď trochu horší – však víte, kvůli tomu viru tam venku – takže se redaktoři koukali pěkně doma na internetu, aby měli alespoň nějaký ten tip. Vendula Kreplová koukala na Supermana: Rudého syna, aby věděla, jak by to vypadalo, kdyby byl tenhle hrdina na straně Sovětského svazu. Jakub Merc zase vyrazil do domácího kina na hororový Lov a k tomu zjistil, jak to vypadá v dystopické Díře (El hyo). A Boris Hokr juknul na anime Kurenai no buta.

Další způsoby, jak si ukrátit volný čas

Volný čas lze samozřejmě, ale trávit i jinak než jen v knížkách nebo u televize, a proto pro pařmeny a pařmenky přichystal Karel Kališ podrobný rozbor remaku jedné z největších videoherních pecek – Final Fantasy VII.

Deskovkáři se zase od Filipa Gotfrida s Jakubem Zahradníkem dozvědí, jaké to je stát se alchymistou v Kvedlalech z Kvedlinburku, jak to vypadá se sbíráním jakéhosi jednobuněčného organismu v Noctilucu, a jaké to je být v kůži Velkého detektiva v Případech Sherlocka Holmese (uf, alespoň jeden normální název!).

Pokud ale dáváte přednost sofistikovanější zábavě jako třeba sebevzdělávání, pak zamiřte do historického okénka. Lektorka Františka Vrbenská vás ve své květnové lekci vezme daleko na východ za bojovníkem a vojevůdcem Kuanem Ti (Kuan Jü). A v hodině moderních dějin pod vedením Tomáše Bandžucha se dozvíte něco o velkém československém zápasníkovi Gustavu Frištenském.

A nakonec samozřejmě nemůžeme zapomenout na povídky – To má po dědovi od Karla Doležala a Idiot plot od Davida Šenka.

Takže pokud jste si Pevnost ještě nesehnali, tak určitě neváhejte, protože dostane pořádnou dávku různorodých tipů, jak zabít nudu!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď